Założycielki akademii ukończyły profesjonalne kursy gotowania. Do współpracy zaproszono lekarzy medycyny zachodniej i chińskiej. Ostatnio rozpoczęto cykl warsztatów gotowania zgodnie z zasadą pięciu przemian.
W tradycji chińskiej pięciu elementom odpowiada pięć podstawowych smaków: drzewo to kwaśny, ogień – gorzki, ziemia – słodki, metal – ostry, woda – słony. Każdy produkt spożywczy jest ekspresją jednego z tych elementów. Na przykład ziemniaki to element ziemi i smak słodki, a cebula czy pieprz – metal, czyli smak ostry. W przyrządzaniu potraw istotna jest kolejność, w jakiej dodajemy składniki, i odpowiednie proporcje. Najważniejsze jest jednak to, co dodamy na końcu. Na przykład gdy zupę doprawimy na zakończenie kurkumą, pozostanie ona w żywiole ognia. Ogień zaś zbawiennie wpływa na nasze wychłodzone i zakwaszone organizmy. Jak wszystko, co gotowane, rozgrzewa, uzupełnia brak energii, łagodzi wychłodzenie spowodowane niewłaściwą dietą.
Podczas spotkań organizowanych w akademii każdy uczestnik sam gotuje proponowane przez organizatorów potrawy, a zaproszeni goście, specjaliści z zakresu profilaktyki żywieniowej i medycyny chińskiej, podają wskazówki, jak zdrowo się odżywiać. Celem warsztatów jest nauczenie uczestników podstawowych zasad teoretycznych i praktycznych samodzielnego gotowania zgodnie z zasadą pięciu przemian. W programie między innymi nauka gotowania rozgrzewającej zupy z dyni, warzywnej ratatui i tarty jabłkowej z daktylami na kruchym razowym cieście. Najbliższe spotkanie dzisiaj o godzinie 12, następne 8 grudnia. Na miejscu można kupić książki na temat zdrowego odżywiania zgodnie z zasadą pięciu przemian oraz produkty ekologiczne.
Zgłoszenia i informacje www.taozdrowia.pl