– W pakowaniu prezentów panuje pełna dowolność. Każdy pomysł można wykorzystać – mówi Joanna Sztyber, która prowadzi warsztaty z pakowania prezentów w pracowni „Radomska 13”. Przekonuje, że warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie wyjątkowego opakowania. I podaje kilka niekonwencjonalnych sposobów zdobienia podarunków.
Dobór materiału, w który zapakujemy prezent, zależy od jego kształtu i wielkości. Płyty czy książki można owinąć w papier. Najlepiej zdecydować się na zwykły arkusz do pakowania pocztowych paczek. Owinięty w niego prezent można dowolnie przystroić suszonymi owocami, ziołami, płatkami suszonych kwiatów, a nawet przyprawami – np. korą cynamonu.
Owiniętą książkę można też okleić dwustronną taśmą i w dowolny sposób przymocować do niej płatki lawendy, rumianku lub ziarna owsa, ryżu, maku. Na pocztowym papierze efektownie prezentują się też suszone plastry pomarańczy, limonki połączone z laskami cynamonu i gwiazdkami anyżu.
– Tak zapakowany prezent nie tylko ładnie wygląda, ale też wyjątkowo pachnie – mówi instruktorka.
Kolorowy papier w stonowanych barwach można ozdobić, przyklejając do niego gipsowe formy (gwiazdki, dzwonki, serca). Znajdujące się na nich ornamenty można pomalować srebrną, złotą lub perłową farbą. Jeśli na papierze są namalowane np. bombki, warto ich brzegi obrysować specjalnym srebrzystym pisakiem lub klejem i szczelnie obsypać drobnym brokatem.– Jeśli zdecydujemy się na opakowanie papierowe, nie martwmy się krzywo przyciętym papierem. Lepiej od razu wybierzmy dziecięce nożyczki, które zostawią na papierze ciekawe szlaczki – radzi instruktorka warsztatów.Największy problem jest zawsze z prezentem o nietypowych kształtach. Ten można po prostu owinąć materiałem lub zapakować jak cukierek. Można też z tektury czy innego tworzywa zrobić podstawkę i u góry związać materiał. Do takiego pakowania nadaje się też kolorowy papier.