Rzecznikiem dialogu między kulturami był Jan Paweł II – mówi ks. Waldemar Sondka, organizator imprezy. – Odwołujemy się do spotkania papieża z przedstawicielami różnych wyznań w Asyżu, gdzie dialog został nawiązany.
W Łodzi posłuchać będzie można pieśni sakralnych marokańskich (zespół Shahinaz) i ukraińskich (chór Legenda). Koncert muzyki wywodzącej się z kręgów kultury chrześcijańskiej, islamu, hinduizmu i judaizmu przedstawi Artur Dudkiewicz. Zakończą festiwal „Śpiewy wczesnochrześcijańskie” Jegora Reznikoffa w łódzkiej archikatedrze.
Z wydarzeń teatralnych najważniejszymi będą „Tygiel” Leszka Mądzika mówiący o pragnieniu dotarcia do wrodzonego dobra i szansie ocalenia człowieka oraz „Barabasz” Pära Lagerkvista z Teatru Witkacego z Krakowa, opowieść o człowieku zafascynowanym Chrystusem, lecz niewierzącym. Natomiast węgierska Grupa Sztuki Ruchu zaprezentuje spektakl w choreografii Horvártha Csaby „Kain i Abel” o braterskich animozjach, które mimo upływu tysięcy lat pozostały wciąż takie same.
Prace dziesięciu malarzy zaprezentuje wystawa „Dekalog w obrazach” (Galeria Logos). Natomiast unikatowe płótna Fryderyka Pautscha ze scenami z życia Hucułów i kolorytem regionu wystawione zostaną w Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
Darmowe wejściówki na imprezy zostały w większości rozdane (rekordziści czekali w kolejce 18 godzin), ale dobrym obyczajem organizatorów jest wpuszczanie na imprezy tylu osób, ile zdoła się zmieścić.