[srodtytul]Tatiana Szebanowa i młode talenty[/srodtytul]
Gospodarzem sobotniego wieczoru w sali balowej będzie pedagog i pianista Jarosław Drzewicki, a gościem specjalnym jego żona, urodzona w Moskwie Tatiana Szebanowa. Tytuł koncertu to „Maraton młodych talentów”.
Tatiany Szebanowej nie trzeba przedstawiać polskim melomanom. Podczas 10. Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku otrzymała II nagrodę oraz nagrodę specjalną Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za wybitne wykonanie koncertu. Skończyła w Związku Radzieckim instytucję edukacji muzycznej – Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego.
Po wygraniu wielu konkursów szybko otrzymała wstęp na muzyczne estrady świata. Koncertuje też w duetach fortepianowych z mężem oraz synem Stanisławem. Nagrała blisko 50 płyt. Zajmuje się też pracą dydaktyczną, m.in. wykładała w Konserwatorium Moskiewskim, a od 1988 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę fortepianu. Jest ambasadorem muzyki Chopina w Rosji, na Ukrainie i w Japonii.
W Łańcucie wystąpi jako gość specjalny, promując młode talenty. Publiczności zaprezentują się na skrzypcach Anna Maria Staśkiewicz i Adam Czermak oraz Katarzyna Budnik-Gałązka – altówka i Adam Krzeszowiec – wiolonczela, a na fortepianie Jolanta Munch i Stanisław Drzewiecki.
[srodtytul]Kwartet Camerata[/srodtytul]
Istnieje już blisko 25 lat i ma za sobą występy w renomowanych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. Uczestniczył w wielu festiwalach, jest laureatem kilku konkursów, m.in. I nagrody w Paryżu. Zespół tworzą: Włodzimierz Promiński – I skrzypce, Andrzej Kordykiewicz – II skrzypce, Piotr Reichert – altówka oraz Roman Hoffmann – wiolonczela. Kwartet ma w swoim dorobku ponad 20 płyt. W 2004 roku otrzymali odznaczenie „Zasłużony działacz kultury”.
Poza koncertami członkowie zespołu zajmują się także pracą pedagogiczną, a od 1992 roku prowadzą zimowe kursy dla kwartetów smyczkowych w Gorlicach. W Łańcucie podczas niedzielnego (31 maja) koncertu kameralistom będzie towarzyszyć Katarzyna Popowa-Zyndroń, a na kontrabasie Leszek Sokołowski. Popowa-Zyndroń z pochodzenia jest Bułgarką, absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku i studiów podyplomowych w Wiedniu. Jej repertuar to dzieła od Bartoka po kompozytorów XX wieku, ze szczególnym umiłowaniem Mozarta, Beethovena, Schuberta oraz Chopina.
W 1996 roku artystka wraz ze znajomymi założyła Gdańskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki, które organizuje Międzynarodowy Festiwal „Musica nos unit”. Pracę artystyczną łączy z pedagogiczną w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kontrabasista Leszek Sokołowski to absolwent białostockiej filii Akademii Muzycznej w Warszawie. Prowadzi działalność koncertową jako solista, kameralista, członek orkiestr symfonicznych. Współpracuje z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego, Warszawską Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia i Kwartetem Smyczkowym.
[srodtytul]Finał z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej[/srodtytul]
W finałowym koncercie 31 maja zaprezentuje się Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, którą poprowadzi Paweł Przytocki, a solistą będzie flecista Łukasz Długosz.
To jedna z czołowych polskich orkiestr symfonicznych, która pod tą nazwą działa dopiero od czterech lat. Tworzą ją absolwenci szkół muzycznych z różnych krajów. Orkiestra zadebiutowała w 2005 roku podczas IX Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Artystyczną i organizacyjną pieczę nad orkiestrą sprawuje koncertmistrz Marcin Klejdysz. Współpracuje z wieloma dyrygentami. W Łańcucie poprowadzi ją urodzony w Krośnie Paweł Przytocki, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie.
Dyrygent współpracuje z większością orkiestr symfonicznych w kraju oraz z Europy. Od 2005 roku jest dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Łukasz Długosz zaliczany jest do najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów fletowych oraz 16 prestiżowych konkursów międzynarodowych. Koncertuje jako solista i kameralista w wielu krajach, współpracuje z renomowanymi orkiestrami europejskimi.
[i]Przygotował Józef Matusz[/i]