Na światowym poziomie

Łódź, wspierana przez cały region, ma wielką szansę w 2016 roku zyskać tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Dlaczego? Pytanie jest po prostu nietaktem

Publikacja: 05.06.2009 03:20

Łowiczanki w strojach ludowych

Łowiczanki w strojach ludowych

Foto: Fotorzepa

Województwo Łódzkie aż kipi kulturą. Tu odbywają się najważniejsze i największe imprezy kulturalne na międzynarodowym poziomie. Łódź, wsparta działaniami całego województwa, jest miejscem zjawiskowym. To siedziba wielu instytucji kulturalnych, miejsce znanych na całym świecie festiwali i imprez, których liczbą można by obdzielić kilka miast.

? Łódzkie Spotkania Baletowe – międzynarodowy festiwal baletowy, który powstał z inicjatywy kierownictwa Teatru Wielkiego w Łodzi i odbywa się od roku 1968 w formie biennale na łódzkiej scenie operowej. Jest największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce o zasięgu ogólnoświatowym, wpisaną do kalendarza imprez międzynarodowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

? Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi – ideą konkursu jest promowanie wyróżniających się indywidualności muzycznych, niezależnie od ich specjalności. Drugim elementem przyświecającym pomysłodawcom jest propagowanie muzyki Aleksandra Tansmana, kompozytora tak wszechstronnego, że przyjęta formuła konkursu stała się jedyną możliwą dla zaprezentowania, choć w części, spektrum jego twórczości. Kolejna edycja w 2010 roku.

? Festiwal Dialogu Czterech Kultur – to wymiana myśli i emocji służąca wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu i poszanowaniu odmienności pomiędzy różnymi narodami. Sztuka to najbardziej uniwersalny język takiej rozmowy. Twórcy festiwalu co roku starają się tak zbudować program, aby głos miały wszystkie Muzy. To bodaj jedyne w Europie takie równoczesne spotkanie wydarzeń muzycznych, teatralnych, plastycznych, filmowych, ludycznych i elitarnych.

? Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage – największy i najbardziej znany festiwal poświęcony sztuce autorów zdjęć filmowych. Od 2000 r. odbywa się w Łodzi – stolicy polskiej kinematografii.

? Międzynarodowy Festiwal Sztuki Interakcje – jeden z nielicznych projektów realizowanych w Europie. Są to prestiżowe spotkania, w których biorą udział czołowi artyści tworzący sztukę najnowszą. Według organizatora festiwalu Stanisława Piotra Gajdy Interakcje to festiwal działań artystycznych, który odbywa się w czasie realnym, mogących zaistnieć tylko i wyłącznie w interakcji pomiędzy artystą i odbiorcą.

? Międzynarodowe Triennale Tkaniny – poszukiwano formuły, która połączyłaby dwa odrębne regiony działalności w zakresie sztuki włókna: twórczości indywidualnej, unikatowej i pracy projektowej dla przemysłu. Łódzkie konfrontacje w dziedzinie sztuki tkaniny wyróżnia różnorodność temperamentów twórczych, źródeł inspiracji i rodzajów ekspresji. Międzynarodowe Triennale Tkaniny w Łodzi ma charakter konkursowy. Do udziału w nim są zapraszani artyści z różnych stron świata.

? Międzynarodowy Festiwal Organowy – jest najstarszym cyklem koncertowym odbywającym się w miejskich kościołach. Dzięki temu festiwalowi sztuka i muzyka są rozpowszechniane.

? Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. A. Rubinsteina w Łodzi – Międzynarodowa Fundacja Muzyczna im. Artura Rubinsteina w Łodzi, utworzona w 2006 r., organizowała w 2007 roku imprezy i koncerty promujące twórczość Artura Rubinsteina. W 2008 r. w Łodzi odbyła się I edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Artura Rubinsteina.

? Międzynarodowy Konkurs im. Karola Szymanowskiego – pierwszy Konkurs im. Karola Szymanowskiego odbył się – jako Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny – w 1983 roku. Kolejny został zorganizowany cztery lata później i był rozgrywany w trzech dyscyplinach: fortepianu, śpiewu solowego i kwartetu smyczkowego. Był to pierwszy w Polsce interdyscyplinarny konkurs wykonawczy poświęcony polskiemu kompozytorowi.

? Międzynarodowy Festiwal Animacji ReAnimacje – ideą imprezy jest, oprócz alternatywy dla komercyjnego repertuaru kin, prezentacja filmów kinematografii polskiej i europejskiej w atmosferze artystycznego święta, będącego ważnym składnikiem tradycji filmowych Łodzi. Celem festiwalu jest zestawienie w jednym miejscu i czasie twórczości zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej, przybliżenie wszystkim zainteresowanym różnorodności gatunków i form animacji, umożliwienie spotkania twórców i profesjonalistów oraz wzajemnej wymiany doświadczeń między nimi. W ramach festiwalu odbywa się konkurs na najlepszy film animowany. Konkurs został skierowany do studentów uczelni polskich i zagranicznych oraz do amatorów.

? Międzynarodowy Festiwal Komiksu – odbywa się w Łódzkim Domu Kultury. To ciągle największa tego typu impreza nie tylko w Polsce, ale i w naszej części Europy. Co roku na trzy dni przyjeżdża do Łodzi kilka tysięcy miłośników komiksu, zarówno z kraju, jak i zagranicy.

? Vena Festiwal – organizatorem festiwalu jest Fundacja Kultury i Sportu Vena. Festiwal obejmuje konkurs dla muzyków amatorów i profesjonalistów, koncerty finalistów konkursu i światowej sławy muzyków, warsztaty muzyczne oraz jam sessions, na których początkujący artyści będą mogli zagrać u boku światowych gwiazd.

? Festiwal Kultury Chrześcijańskiej

– odbywa się co roku już od 12 lat. Organizowany jest z niezmienną pasją przez ks. Waldemara Sondka, duszpasterza środowisk twórczych. Różnorodność propozycji festiwalowych, od teatru, śpiewu, tańca czy koncertu rockowego po odczyty, modlitwę i medytację, sprawia, że festiwal cieszy się od lat niesłabnącym powodzeniem.

? Ogólnopolski Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych – prawdziwa uczta dla fanów teatru. W tym czasie w Łodzi można zobaczyć najlepsze spektakle grane na deskach teatrów zawodowych z całego kraju.

? Europejski Festiwal Muzyki Folk i Etno Ethnosfera – w tym roku miejsce festiwalu to zalew Zadębie w Skierniewicach. Tegoroczne brzmienie festiwalu to muzyka folkowa z różnych regionów Europy.

? Dzień Reymonta – ogólnopolska impreza artystyczna, która odbywa się w połowie czerwca w Lipcach Reymontowskich. Rozpoczyna się w Łodzi barwnym korowodem uczestników przebranych w stroje z epoki pisarza. Władysław Reymont, laureat literackiej Nagrody Nobla, w swojej twórczości nawiązywał do ziemi łódzkiej.

? Spotkania Folklorystyczne w Łowiczu – celem imprezy jest m.in. konfrontacja osiągnięć artystycznych oraz wzajemna wymiana doświadczeń, popularyzacja oraz promocja zespołów, ochrona polskiego dziedzictwa narodowego. Festiwal ma pomóc w wykreowaniu marki regionu.

? Turniej Skarbu Kwarcianego w Rawie Mazowieckiej – turniej organizowany jest przez Brać Herbową Ziemi Rawskiej. Głównym celem imprezy jest upowszechnienie kultury sarmackiej oraz promocja miasta i regionu rawskiego. Nazwa imprezy wywodzi się od nazwy skarbu, który od końca XVI w. przechowywano w Rawie Mazowieckiej.

[ramka]Wśród czołowych instytucji kulturalnych jest oczywiście Teatr Wielki. To druga co do wielkości scena operowa w kraju. Później idziemy do Teatru im. Stefana Jaracza, ponieważ to jeden z najlepszych teatrów dramatycznych w Polsce, laureat wielu nagród i wyróżnień. O melomanów zadbają doskonali muzycy Filharmonii Łódzkiej. Filharmonia jest inicjatorem nowatorskiego projektu – Wędrownego Festiwalu „Kolory Polski” – uznanego w 2007 r. za Turystyczny Produkt Regionalny.

W regionie rolę animatorów działań kulturalnych pełnią lokalne ośrodki kultury. Najciekawsze bieżące informacje znajdują się na portalu Reymont.pl. prowadzonym przez Łódzki Dom Kultury. Grzechem byłoby nie wspomnieć o najważniejszej książnicy regionu – Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.[/ramka]

[ramka][b]Muzea w regionie[/b]

- Muzeum Sztuki w Łodzi – drugi oddział, czyli ms2 został właśnie otwarty i mieści się w Manufakturze, w zabytkowej tkalni – części posiadłości Izraela Poznańskiego. Dumą muzeum jest Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Nowoczesnej, z której początkiem łączą się tak znane nazwiska jak Strzemiński, Kobro czy Stażewski.

- Muzeum Fabryki – również mieści się w Manufakturze. Niedawno zostało nagrodzone prestiżową nagrodą Gold Maxi Award.

- Muzeum Kinematografii – znajdziemy je w rezydencji Karola Scheiblera, zwanego „królem bawełny”. Można tu poznać świat filmu oraz dorobek artystyczny wspaniałych reżyserów, scenografów i aktorów. Wielu z nich związanych było ze słynną łódzką Filmówką, m.in. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Roman Polański czy Andrzej Żuławski.

- Muzeum Historii Miasta Łodzi – mieści się w pałacu Izraela Poznańskiego. Muzeum posiada zbiory dotyczące historii Łodzi i ukazujące kultury różnych grup etnicznych i społecznych mieszkających w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku. Prezentowane są tu także sylwetki słynnych łodzian – Artura Rubinsteina, Jana Karskiego, Jerzego Kosińskiego oraz Karla Dedeciusa.

- Centralne Muzeum Włókiennictwa – stała ekspozycja poświęcona jest historii i charakterystyce przemysłu włókienniczego i tkactwa. Niepowtarzalna kolekcja tkaniny artystycznej jest odzwierciedleniem zarówno indywidualnych osiągnięć artystów, jak i dorobku Akademii Sztuk Pięknych – ośrodka kształtującego łódzką szkołę tkaniny artystycznej i użytkowej. W skansenie, który powstał przy muzeum, została odtworzona typowa łódzka ulica z lat 20. XX wieku, z domami robotniczymi i rzemieślniczymi oraz kościołem. Budynki mieszkalne wyposażone są w zabytkowe sprzęty, a zwiedzający mają okazję uczestniczenia w pokazach wykonywania tkanin na historycznych warsztatach i maszynach tkackich.

- Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – przedstawia kulturową genezę województwa łódzkiego. Muzeum posiada również kolekcję dotyczącą etnografii miasta. W województwie łódzkim jest dziewięć obiektów muzealnych o charakterze skansenów bądź plenerowych ekspozycji etnograficznych. Położone są one zarówno w większych miastach regionu (Łowicz, Sieradz, Tomaszów Mazowiecki czy Wieluń), jak i w niewielkich miejscowościach, m.in. w Maurzycach, Rogowie, Wilamowie czy w Lipcach Reymontowskich, w których niepowtarzalny klimat wsi tworzą liczne zespoły folklorystyczne oraz indywidualni twórcy ludowi.

- Skansen rzeki Pilicy – wśród eksponatów jest m.in. transporter opancerzony z czasów II wojny światowej, półgąsienicowy produkcji niemieckiej typu SdKfz 251/3-IV, wyłowiony z Bzury.

- Muzeum Ziemi Rawskiej – jak głosi legenda, tragiczna historia, która rozegrała się na Zamku w Rawie Mazowieckiej za panowania Siemowita III, stała się inspiracja dla Williama Szekspira, który wykorzystał ją w dramacie „Zimowa opowieść”.

- Muzeum Ziemi Wieluńskiej z filią w Ożarowie – ukazana jest tu bogata przeszłość pradziejowa ziemi wieluńskiej, a także jej burzliwe, nierzadko tragiczne dzieje historyczne.

- Muzeum w Łęczycy – z najbogatrzą w Polsce i niepowtarzalną muzealną kolekcją figur o tematyce demonicznej (Legenda o Diable Borucie).

- Muzeum Okręgowe w Sieradzu – obejmuje także Sieradzki Park Etnograficzny oraz Muzeum Walewskich w Tubądzinie.

- Muzeum w Łowiczu wraz ze skansenem w Marzycach – prezentują dziedzictwo kulturowe jednego z najbardziej charakterystycznych terenów Polski.

- Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi – miejsce, w którym „Można zobaczyć książkę w mnogości form, dotknąć różnych materiałów w niej użytych, obserwować proces realizacji na różnych urządzeniach, zrozumieć istotę przemian, jakich książka od wieków doświadcza”.

- Bunkier w Konewce – trasa turystyczna, której atrakcją jest stanowisko dowodzenia dla sztabu grupy armii Środek, mieszczące się w ogromnym bunkrze.[/ramka]

Województwo Łódzkie aż kipi kulturą. Tu odbywają się najważniejsze i największe imprezy kulturalne na międzynarodowym poziomie. Łódź, wsparta działaniami całego województwa, jest miejscem zjawiskowym. To siedziba wielu instytucji kulturalnych, miejsce znanych na całym świecie festiwali i imprez, których liczbą można by obdzielić kilka miast.

? Łódzkie Spotkania Baletowe – międzynarodowy festiwal baletowy, który powstał z inicjatywy kierownictwa Teatru Wielkiego w Łodzi i odbywa się od roku 1968 w formie biennale na łódzkiej scenie operowej. Jest największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w Polsce o zasięgu ogólnoświatowym, wpisaną do kalendarza imprez międzynarodowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozostało 94% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"