Lekarz zbada jamę ustną, nie wykonując żadnych zabiegów, by malec poznał otoczenie, obejrzał sprzęt, jakiego używają dentyści i oswoił się ze stomatologiem. Pierwsza wizyta jest też dla lekarza okazją do udzielenia rodzicom wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej dziecka.
Odpowiednie przygotowanie malucha do pierwszego spotkania z dentystą oraz prawidłowy przebieg wizyty mają ogromny wpływ na późniejsze nastawienie dziecka do leczenia stomatologicznego. — Najprostszym sposobem przygotowującym dziecko do wizyty w gabinecie jest higiena jamy ustnej od najmłodszych lat. Dziecku należy myć ząbki, gdy jeszcze samo nie potrafi tego robić — mówi lekarz stomatolog Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic z Katowic. Rodzice powinni pamiętać, że jamę ustną należy czyścić także niemowlakowi. Po każdym karmieniu należy maluchowi przemywać jamę ustną gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie. Gdy dziecko skończy rok należy zacząć przyzwyczajać je do szczoteczki i samodzielnego szczotkowania zębów. Stopniowo należy wprowadzać pastę z fluorem. Wizyty kontrolne u dentysty powinny się odbywać regularnie co cztery miesiące.
[srodtytul]Nie straszyć i nie uspokajać [/srodtytul]
Do stomatologa powinno się zaprowadzić dziecko, nie później, niż przed trzecim rokiem życia. Pierwszy kontakt powinien być dla dziecka miłym przeżyciem, dlatego na pierwsze spotkanie lepiej nie przyprowadzać dzieci, które skarżą się na ból zębów, wtedy wizyta może się im źle kojarzyć. Pierwsze spotkanie powinno być krótkie. W wielu gabinetach stomatologicznych można zamówić tzw. wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko oswaja się z miejscem, może posiedzieć na fotelu, dotknąć narzędzi, posłuchać bajek o tym, jak dbać o zęby. Ważne jest także przyjazne wnętrze i kącik zabaw dla dzieci. Jednak dobre wrażenie zależy także od dentysty i rodzica. Lekarz powinien być miły, uśmiechnięty i cierpliwy. — Rodzice natomiast nie powinni uspokajać malca przed pójściem do lekarza i unikać haseł typu „nie bój się, to nie boli” albo „popatrz mama się nie boi”, ponieważ wzbudzają podejrzenie, że wizyta u stomatologa może wiązać się z bólem i strachem — radzi dr Fąferko. Co ważne, nigdy w obecności dziecka, nie należy opowiadać o swoich ciężkich doświadczeniach czy strachu przed dentystą.
[srodtytul]Dmuchają gumowe rękawiczki[/srodtytul]