Pomysł polega na tym, by osoby społecznie wykluczone – niepełnosprawni bezrobotni – produkowali ładne przedmioty i mogli na siebie zarabiać. Studenci mieli stworzyć prototypy, które spodobają się potencjalnym nabywcom, a jednocześnie będą proste do wykonania. Powstało dziesięć par przedmiotów. Nad każdą pracował polsko-izraelski duet. I tak np. składane jak rolety doniczki projektowali Marta Dębska i Elad Avital, ramki-półki – Małgorzata Mozolewska i Segev Moisa, świeczniki – Agnieszka Wiczuk i Oran Bertelsen. Te ostatnie są już produkowane przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej Być Razem.
Wystawę prototypów zorganizowano w Holonie, dzielnicy Tel Awiwu, w siedzibie izraelskiego Instytutu Technologii. Wernisaż odbywał się pod koniec grudnia podczas żydowskiego święta Chanuka. To czas rytualnego zapalania świateł i zajadania pączków, moment, w którym wypada, tak jak podczas Bożego Narodzenia, obdarowywać się prezentami.
– Dobra chwila na promowanie zaangażowanego społecznie designu – mówił uczestniczący w projekcie prof. Michał Stefanowski z Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP.
– Są to na tyle ładne i funkcjonalne rzeczy, że powinny zaistnieć na rynku i dobrze się sprzedawać – dodawał.
Wystawę poprzedziły warsztaty, podczas których studenci prowadzeni m.in. przez prof. Gada Charnego z holońskiego Instytutu Techniki uczyli się pracy w duecie. Podzieleni na pary, wymyślali przedmiot – prototyp, po czym projektowali go wspólnie, ale tylko do pewnego etapu, bez wykończenia i jednolitej koncepcji detali. W efekcie powstały pary przedmiotów niby tych samych, a jednak różniących się od siebie w ostatecznym kształcie.