Ich muzyczne drogi przecięły się wcześniej w takich projektach jak Frozen Bird, Trifonidis Free Orchestra i Gaamera, jednak wspólne doświadczenie i zamiłowanie do muzyki żydowskiej skłoniło tych twórców do założenia formacji sensu stricto klezmerskiej.

Dziś coraz młodsze pokolenia muzyków przyłączają się do nurtu kojarzonego z kulturą żydowską. Z kilkunastu zespołów, które dobrze radzą sobie w tym gatunku, wiele grywa bardzo wysmakowane i skomplikowane tematy, chociaż wciąż nie sposób oddzielić muzyki klezmerskiej od zabawy, związanej kiedyś z weselami i uroczystymi ceremoniami.

W skład Sztetl Quartet wchodzą: Piotr Janiec (tuba), Tomasz Stawiecki (klarnet), Kacper Szroeder (trąbka), Radek Polakowski (akordeon). Każdy z nich naukę gry na instrumencie zaczynał od przygody z muzyką klezmerską. Jej wskrzeszanie od kilku lat jest (dla takich jak oni twórców) rodzajem nie bez satysfakcji wykonywanego obowiązku. Młodzi ludzie mówią, że do wypełnienia pozostaje luka, która powstała po polskich Żydach. Próby takie nazwać więc można muzyką pamięci – a pamięć pozostaje najważniejszą rzeczą w naszym kraju, w którym żyło 10 procent Żydów, a ich kultura jest częścią naszego dziedzictwa i tożsamości narodowej.

Punktem wyjścia dla własnych kompozycji Sztetl Quartet jest muzyka klezmerska w tradycyjnej formie. Przeobraża się na współczesną modłę, w autorskich wizjach jest nieco miejsca na eksperyment, najważniejsze jednak dla jej energetycznego charakteru są melodyjne tematy i ciekawe harmonie. Można łatwo wyczuć w nich inspirowane folklorem muzyczne opowieści o kulturze, która przeminęła, i ludziach, którzy ją tworzyli. Momentami bardzo pogodne symbolizują również nieukojony żal za światem, który przepadł, bo Polska i Polin (tak nazywali ją Żydzi) współistniały przez kilkaset lat, ale nie przetrwały najważniejszej z prób.

[i]Sztetl Quartet, Lorelei, ul. Widok 8, bilety: 10 zł, rezerwacje: [mail=widok8@gmail.com]widok8@gmail.com[/mail], czwartek (6.05), godz. 21[/i]

[ramka] MAJ W LORELEI ...

[b] 7.05.2010[/b]

LA PIERROGERIA BRUXELLS

Start: 21:00

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Odkrywaj karty historii i pogłębiaj swoją wiedzę od starożytności po nowoczesność

ZAMÓW

Wstęp wolny

DJ Magashi i DD3D to dwóch belgijskich djów tworzących projekt 4H. Graja i produkują razem od 2003 roku. Ich ostatnim sukcesem byl remix dla Don Santosa - coffee & grains (coincidence rec.)

[b] 8.05.2010[/b]

W TO MI GRAJ

Dj WZD

Start: 21:00

Wstęp wolny

[b]9.05.2010[/b]

KONCERT ZESPOŁÓW CF98, HANDS RESIST, THE TWIRLS I HEROAS GET REMEMBERED

Start: 19:00

Wstęp: 10zł

[b]11.05.2010[/b]

QUIZ NIGHT

Prowadzenie: Marta Sikorska

Stert: 19:00

Wstęp wolny

[b]13.05.2010[/b]

STARE NIE-DOBRE MAŁŻEŃSTWO

Dj Stare

Start: 21

Wstęp wolny

[b]14.05.2010[/b]

MIEJSKA MIKSTURA

Rastamaniek (DJ i voc.) i Georgina (voc.)

Start: 21:00

Wstęp wolny

[b]19.05.2010[/b]

OPEN MIC

Start: 20:00 (zapisy), 20:30 (występy)

Wstęp wolny

Każdy może zaprezentować własną twórczość w ciągu czasu wyznaczonego przez mistrza ceremonii (niejakiego Grzesia B) i jest to 6 minut. Występujący zazwyczaj wpisują się uprzednio na listę dostarczaną im przez gospodarza wieczoru (niejakiego Grzesia B.). Mile widziani są poeci, autorzy piosenek, twórcy krótkich form literackich, raperzy, komicy, wokaliści, kabareciarze ...

[b]

20.05.2010[/b]

MAJA W MAJU

KONCERT MAI OLENEDREK

Start: 20:00

Wstęp: 10 zł

Skład zespołu:

Maja Olenderek - wokal, kompozycje, teksty

Adam Świtała - gitara, kompozycje

Wiktor Stokowski - klawisze, gitara

Marta Karczmarczyk - instrumenty perkusyjne

Kuba Bruszewski - bas

Kasia Kurzyk i Patrycja Przygoda - chórki [link=http://www.myspace.com/majaolenderek]www.myspace.com/majaolenderek [/link]

[b]22.05.2010[/b]

BOSS WANTS TO PARTY WITH YOU

Dziewczyny z klubu disko

Start: 21

Wstęp wolny

[b]25.05.2010[/b]

QUIZ NIGHT

Prowadzenie: Marta Sikorska

Stert: 19:00

Wstęp wolny

[b]27.05.2010[/b]

KONCERT TRIFINIDIS DOWNTOWN PROJECT

Premiera nowej płyty

Start: 20:00

Wstęp: 10 zł

Skład:

Maciej Trifonidis Bielawski (saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, flety)

Ray Dickaty (saksofon sopranowy, saksofon tenorowy, flety)

Daniel Polkowskiv (saksofon altowy)

Piotr Janiec (tuba)

Piotr Tomala (akordeon)

[b] 28.05.2010[/b]

FUNFTE STRASSE

djs: Michał Wolski, Mikołaj Menes, Emilio

vjs: Kikla, Piggs In Space

Start: 21

Wstęp wolny [/ramka]