Bono odniósł kontuzję podczas prób, jakie zespół odbywał w Monachium, w miniony piątek. Przeszedł tam operację w Ludwig Maximilians-University Hospital.

— Bono cierpiał z powodu ucisku na nerw kulszowy. Badania wykazały, że w kilku miejscach zostało naruszone wiązadło i wystąpiła przepuklina wokół dysku — powiedział Muller Wohlfahrt. — Zaleciłem Bono, by przeszedł szybką operację u monachijskiej sławy, profesora Tonna.

— Mój pacjent odczuwał poważny ból, doszło nawet do częściowego paraliżu górnej części nogi — mówi profesor Tonn. — Wiązadło utrzymujące dysk zostało naruszone na przestrzeni 8 milimetrów. Podczas operacji odkryliśmy, że fragmenty dysku przesunęły się do kanału rdzeniowego. Operacja była potrzebna natychmiast, by uchronić Bono przed groźbą stałego paraliżu. Mój pacjent czuje się teraz dobrze i w pełni odzyskał sprawności ruchowe. Prognozy są znakomite, ale żeby się potwierdziły Bono musi odbyć rehabilitację.

— Potraktowaliśmy Bono jak jednego z wielu leczących się u nas sportowców lekkoatletów — powiedział dr Muller Wohlfahrt. — W najbliższych dniach rozpoczniemy lekkie ćwiczenia, a potem przejdziemy do bardziej wymagających. Według moich doświadczeń zajmą ponad 8 tygodni.

[srodtytul]Nowa piosenka [/srodtytul]

W Wielkiej Brytanii największe poruszenie wywołała informacja, że U2 nie będzie gwiazdą najważniejszego w tym kraju festiwalu w Glastonbury. Irlandczycy mieli uświetnić rocznicową, czterdziestą edycję.

Aż trudno uwierzyć, że tak utytułowany zespół nie wystąpił w Glastonbury jeszcze nigdy. Tym trudniej fanom przyjąć wiadomość, że nie przyjedzie i tym razem. Show Bono był magnesem dla 175 tysięcy fanów, którzy już kupili karnety. — Bardzo zależało nam na obecności na festiwalu i zrobieniu w związku z tym czegoś szczególnego. — powiedział Bono. — Skomponowaliśmy nawet nową piosenkę.

— U2 przeżywa dramat — twierdzi Michael Eavis, szef Glastonbury. — Mieli zagrać najważniejszy na festiwalu koncert. Na razie nie potrafię powiedzieć, kto ich zastąpi.

To nie jest pierwszy pech Glastonbury. W 1995 swój występ odwołali The Stone Roses po tym, jak gitarzysta John Squire miał wypadek na rowerze. W 2005 z koncertu musiała zrezygnować Kylie Minogue, u której wykryto raka piersi.

Autopromocja
Już w środę. Tylko w prenumeracie rocznej

Poradnik specjalny: Polski Ład - jak rozliczyć się z fiskusem

Zaprenumeruj

Media spekulują, że U2 może zastąpić Paul McCartney, The Kings of Leon albo Coldplay.

[srodtytul]Smutna Ameryka [/srodtytul]

Live Nation, koncertowy promotor U2 potwierdził również, że w związku z rehabilitacją Bono zostanie odwołanych szesnaście występów Irlandczyków w Ameryce, jakie miały się odbyć od 3 czerwca do 19 lipca. Będę przesunięte na 2011 r.

— Rozumiemy zawód fanów U2, ale teraz najważniejsze jest to, żeby Bono w spokoju wrócił do zdrowia — uważa Arthur Fogel z Live Nation Global Touring.

W lepszej sytuacji są fani w Europie. Tegoroczna część tournee na naszym kontynencie rozpocznie się 6 sierpnia w Turynie. 30 sierpnia U2 wystąpią w Wiedniu, 15 września — w Monachium. Dziś już wiemy, że show w Rzymie zaplanowany na 8 października nie będzie ostatni.

Zeszłoroczna część trasy U2 przyniosła zespołowi zysk 109 mln dolarów i była najbardziej dochodowym projektem koncertów 2009. Już 7 czerwca na DVD ukaże się występ zarejestrowany w Pasadena Rose Bowl 25 października 2009 roku.

Zgromadził ponad 97 tysięcy widzów i był transmitowany przez YouTube. Tylko w ciągu kilku pierwszych dni obejrzało go 10 mln widzów.

Ile fanów kupi płytę?