Europejska Stolica Kultury 2016 - wyniki

Warszawa, obok Gdańska, Katowic, Lublina oraz Wrocławia, została jednym z pięciu miast, które mają szansę stać się Europejską Stolicą Kultury 2016. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób chce to osiągnąć. Efekty jej starań poznamy jednak dopiero za dziewięć miesięcy.

Publikacja: 15.10.2010 13:50

Festiwal Sztuki Przemiany – największy tegoroczny niewypał – ma wrócić nad Wisłę

Festiwal Sztuki Przemiany – największy tegoroczny niewypał – ma wrócić nad Wisłę

Foto: Rzeczpospolita, Darek Golik DG Darek Golik

Ogłoszenie wyników obrad Komisji Selekcyjnej wywołało w środę nie mniejsze emocje niż choćby losowanie grup mistrzostw świata w piłce nożnej. Były więc okrzyki radości, brawa, łzy wzruszenia i zawodu, ostentacyjne wyjścia.

[srodtytul]Porywająca mowa[/srodtytul]

– Jestem szczęśliwa, bo los stolicy nie jest łatwy – mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta, która kilka godzin wcześniej przewodniczyła zespołowi prezentującemu naszą aplikację przed międzynarodowym jury. – Pytają mnie, co takiego szczególnego możemy zaoferować jako Europejska Stolica Kultury? Odpowiadałam, że jesteśmy znani jako stolica, ale jeszcze nieodkryci jako miasto kultury – mówiła, dodając, że Warszawa to nie tylko miasto biznesu. Że musimy odbudować wizerunek silnego ośrodka kultury, jakim szczyciliśmy się przed wojną.

– Prezydent wygłosiła porywającą mowę i wydaje mi się, że ma znaczący wkład w otrzymanie tego tytułu – mówiła Bogna Świątkowska, która wraz z innymi animatorami pomagała w przygotowaniu warszawskiej aplikacji.

Za samą aplikację była odpowiedzialna fundacja Pro Cultura. Organizacja ta wcześniej przygotowywała kontrowersyjny „Program rozwoju kultury w Warszawie 2009 – 2020”. Do dziś nie został przyjęty. – Aplikacja była budowana także na założeniach tego programu. Teraz trzeba sprawić, by te dokumenty były kompatybilne i wzajemnie się uzupełniały – tłumaczył Marek Kraszewski, dyrektor Biura Kultury, dodając, że cieszy się, iż zbliżenie urzędników z animatorami i mieszkańcami przyniosło sukces.

[srodtytul]Do roboty[/srodtytul]

Wagę współpracy z mieszkańcami podkreśla też Bogna Świątkowska. – Nasza aplikacja jest bardzo dobra właśnie dlatego, że się na niej opiera. Czas pogłębić współpracę z sektorem pozarządowym i wykorzystać ten potencjał nie tylko na krajowym, ale i międzynarodowym forum – mówi z uśmiechem. 

Z sukcesu cieszyli się też reprezentanci Gdańska, Katowic, Lublina oraz Wrocławia. Miasta te również walczą dalej o tytuł ESK 2016. Jak podkreślał Manfred Gaulhofer, reprezentant Komisji Europejskiej, wszystkie aplikacje były na wysokim poziomie. – Pięć miast, które przeszły do dalszego etapu, musi teraz wykazać się zdolnością, umiejętnością realizacji swoich programów na taką wielką skalę, jak deklarowały – mówił.

Tak więc to dopiero półmetek długiej drogi do tytułu. Ostateczny wybór zwycięzcy zaplanowano na trzeci kwartał 2011 r., a oficjalne ogłoszenie miasta, które uzyska tytuł ESK 2016, dopiero na drugi kwartał 2012 r. 

Co w tym czasie ma robić szczęśliwa „piątka”? Przede wszystkim uzupełnić swoje oferty. Zrobić to ma, posiłkując się wskazówkami komisji, która w ciągu trzech tygodni udostępni im swoje uwagi. – Teraz trzeba się wziąć do roboty – mówi krótko prezydent.

[srodtytul]Rzeka możliwości [/srodtytul]

Warszawa chce – jako atut – wykorzystać swoje położenie. 

– Nigdy nie będziemy ani drugim Berlinem, ani Paryżem. I nie chcemy być. Ważne jest, żeby w 2017 roku Warszawa była miastem rozpoznawalnym jako europejski broker, pośrednik między kulturą Wschodu i Zachodu – tłumaczy Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik ds. ESK 2016. 

Wcześniej Czeszejko-Sochacka nie chciała zdradzać programu. I przyjmowała solidną krytykę. Nie bez powodu. Festiwal Sztuki nad Wisłą Przemiany, po pierwszej niezbyt udanej edycji, w tym roku nie odbył się – a miał być jedną z wizytówek stołecznego programu. Inny festiwal, powołany także z myślą o ESK 2016 – Orange Warsaw – został oddany TVN-owi i skomercjalizowany. O ile o tym ostatnim w dokumencie aplikacyjnym nie ma ani słowa, o tyle hasło „Wisła – rzeka możliwości” jest jednym z trzech najważniejszych, na którym oparto program. Oznacza to też powrót Przemian – jak czytamy – w nowej formule. – Ważne byśmy dzięki naszym działaniom rozwiązali problem poczucia tożsamości, który wynika z historii miast, a i połączyli dwa brzegi Wisły – mówi pełnomocnik.

Mocnym punktem ma być też Warszawa w Budowie. Obecnie trwa druga edycja festiwalu pod takim tytułem, którą organizuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W haśle tym ma mieścić się nie tylko festiwal poświęcony projektowaniu i designowi, ale też odkrywanie dzikiej Warszawy, wyławianie pereł architektury i inicjowanie projektów w przestrzeni publicznej. Także już sprawdzonych, takich jak np. Park Rzeźby na Bródnie Pawła Althamera.

Ważne trzecie hasło to „Miasto talentów“. To fakt, tylu osobowości kultury nie ma ani Essen, ani Pecz, ani Stambuł, które mają tytuł ESK 2010.

Kultura
Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie