kilka dni po stosunku pojawia krostka, która rosnąc zaczyna nabierać cech owrzodzenia. Jest na ogół bezbolesna, wrzód ma postać ropną. Zakażeniu może towarzyszyć zapalenie węzłów chłonnych.
Leczenie:
antybiotykoterapia. Po zakończeniu leczenia należy uważać na możliwość nawrotów.
Ziarniak pachwinowy
Choroba bakteryjna spowodowana przez bakterie klebsiella granulomatosis. Przybiera postać grudek w okolicach narządów płciowych. Nieleczona rozszerza się na coraz większą powierzchnię skóry. Objawy przypominają te, które występują przy wrzodzie wenerycznym, więc w celu jednoznacznego stwierdzenia choroby należy przeprowadzić test na obecność ciałek Donovana.
Do zakażenia dochodzi zwykle drogą płciową, ale jest to możliwe także podczas używania wspólnego z osobą chorą ręcznika.
Leczenie:
antybiotykoterapia
Rzęsistkowica
Częsta choroba weneryczna spowodowana przez pierwotniaka rzęsistka pochwowego. Można się nią zarazić przez podczas kontaktów seksualnych, ale też korzystając z urządzeń sanitarnych lub wspólnych ręczników.
Na rzęsistkowicę częściej chorują kobiety, a chorobą zarażają częściej mężczyźni.
Nieleczona rzęsistkowica może powodować u kobiet niepłodność oraz powikłania ciążowe. U mężczyzn może wystąpić zapalenie napletka i żołędzi, a następnie cewki moczowej.
Objawy
: ból i pieczenie cewki moczowej, częstomocz; u kobiet: zaczerwienienie błon śluzowych, upławy; u mężczyzn: wyciek z cewki moczowej.
Leczenie
: Rzęsistkowicę najczęściej leczy się metronidazolem i tinidazolem. Leczeniu powinno się poddać oboje partnerów.
Ameboza (czerwonka pełzakowa, pełzakowica)
Choroba ta, podobnie jak czerwonka, czyli dezynteria, jest chorobą układu pokarmowego. Ale ponieważ do zakażenia się nią może dojść przez kontakt z odchodami osoby zarażonej (a więc również przez stosunek analny), jest również zaliczana do chorób wenerycznych. Powodują ją pierwotniak Entamoeba histolytica. Nieleczona ameboza może doprowadzić do śmierci.
Objawy:
biegunka, silne bóle brzucha, nudności, wzdęcia, gorączka. Biegunka przy amebozie charakteryzuje się występowaniem krwi i śluzu. Choroba może mieć oprócz ostrej także formę przewlekłą lub pozajelitową, która może prowadzić do stanów zapalnych wątroby.
Leczenie:
leki przeciwpierwotniakowe. Ogromne znaczenie ma zachowanie ścisłej higieny, dbałość o czystość rąk i urządzeń sanitarnych.
Wszawica łonowa
Uważana jest za chorobę weneryczną, ponieważ właśnie podczas stosunków seksualnych najczęściej dochodzi do zarażenia. Można się jednak zakazić również przez kontakt z bielizną, ręcznikami czy pościelą osoby chorej.
Objawy
: silne swędzenie wzgórka łonowego, czasem także ud, brzucha i okolic pachwin.
Leczenie:
pasożyty tępi się pod okiem lekarza odpowiednimi środkami w różnej postaci, mogą to być kremy, żele, płyny, maści. Leczeniu powinno się poddać oboje partnerów.
Świerzb
Także w przypadku tej choroby, wywoływanej przez świerzbowca, do zakażenia dochodzi w 80 proc. w trakcie stosunku seksualnego. Dlatego również świerzb jest zaliczany do chorób wenerycznych. Można się nim jednak zarazić, tak jak w przypadku pozostałych chorób przenoszonych przez pasożyty, używając wspólnej pościeli czy ręczników.
Objawy:
silne swędzenie, zaczerwienienie skóry, grudki oraz plamy.
Leczenie:
maści wydawane z przepisu lekarza. Ze względu na łatwość zakażenia świerzbem leczeniu powinni zostać poddani wszyscy domownicy.
Na podstawie: choroby-weneryczne.net, wenerologia.info