* * * * * *
Bob Dylan,
„Tempest"
,
Aktualizacja: 07.10.2012 19:00 Publikacja: 07.10.2012 19:00
Foto: Materiały Promocyjne
Bob Dylan,
„Tempest"
,
Sony Music
Bez Boba Dylana nie byłoby muzyki rockowej. A przynajmniej nie byłaby tym, czym jest obecnie. The Beatles nagrywaliby tylko radosne pioseneczki, a Springsteen i Tom Petty może byliby dzisiaj mechanikami samochodowymi na emeryturze... Bez Dylana nie byłoby całego grona songwriterów. Dzisiaj Bob jest ostatnim żyjącym symbolem rocka. Nie ma Elvisa. The Beatles nie istnieją. The Rolling Stones są w formie, która uniemożliwiła im nawet uczczenie 50-lecia swojej działalności. Pozostali artyści, którzy stworzyli fundamenty pod muzykę rockową, albo odcinają kupony od własnej sławy, albo nagrywają fatalne lub nic niewznoszące albumy. Z Dylanem jest inaczej. Nie obchodzi jubileuszy pracy artystycznej. Nie czci wydania pierwszej czy którejkolwiek z kolejnych kultowych płyt. Nie fetował też 70. urodzin. Od lat jest w niekończącej się światowej trasie koncertowej i co jakiś czas raczy nas premierowymi piosenkami, które są muzycznym wywarem tego, co najlepsze z rocka, folku, jazzu, country, bluesa i muzyki gospel. Do tego dochodzą niepowtarzalne teksty mistrza, które pozostawiają mnogość interpretacji.
Zaskakuje, że im Dylan starszy, tym bardziej skoczne i energiczne płyty nagrywa. Już singlowe „Duquesne Whistle" podrywa do tańca w rytmach country i melodyjnego prarocka. Podobnie jest z rozpędzonym boogie „Narrow Way", bujającym i chwytliwym „Pay in Blood" czy kapitalnym, korzennym bluesem „Early Roman Kings". Są też przejmujące, mroczne, wolne songi, które zachwycają jazzową aurą, jak „Tin Angel", cieplejszym klimatem country – „Soon After Midnight" czy refleksyjną folkową narracją w „Long and Wasted Years" i „Scarlet Town". Jest też monumentalna 14-minutowa kompozycja „Tempest" opowiadająca o tragedii załogi „Titanica" i przejmująco smutny utwór poświęcony Johnowi Lennonowi – „Roll on John". „Tempest" to prawie 70 minut muzyki i poezji z najwyższej półki. Nikt tak pięknie nie pisze o śmierci, zemście, morderstwie i innych tragediach, wliczając w to miłość i religię. Bo tak pięknych płyt już się dzisiaj nie nagrywa.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Przekrój
Bob Dylan,
„Tempest"
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas