Wśród nominowanych jest polski pianista i kompozytor Włodek Pawlik.

Uhonorowano go za wydaną w USA płytę „Night in Calisia", która rok temu miała premierę w Polsce. Włodek Pawlik, trębacz Randy Brecker i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej otrzymali nominację w kategorii Najlepszy Album Dużego Zespołu Jazzowego.

Zobacz galerię zdjęć

- Trudno mi w to uwierzyć. To jeden z najszczęśliwszych dni w moim życiu - powiedział Włodek Pawlik „Rzeczpospolitej", która pierwsza poinformowała o nominacji.

Ceremonia ogłoszenia listy nominowanych z udziałem gwiazd show biznesu odbyła się w nocy z piątku na sobotę naszego czasu w Nokia Theater w Los Angeles i była transmitowana przez CBS. Największą liczbę nominacji otrzymali w tym roku: Kendrick Lamar, Macklemore & Ryan Lewis, Justin Timberlake i Pharrell Williams - po siedem. W czołówce są także: Daft Punk, Drake, Lorde, Bruno Mars i Taylor Swift.

W najważniejszej kategorii Album Roku wyróżniono albumy reprezentujące najróżniejsze style i przy okazji najpopularniejsze. Największym zaskoczeniem jest przeciętny, popowy album „The Blessed Unrest" Sary Bareilles. Zgodnie z oczekiwaniami nominowano taneczny hit „Random Access Memories" francuskiego duetu Daft Punk. Konkurentami do nagrody są: „Good Kid, M.A.A.D City" rapera Kendricka Lamara, „The Heist" rapera Macklemore'a i producenta Ryana Lewisa oraz „Red" wokalistki country Taylor Swift, która zebrała w sumie cztery nominacje.

Lamar, Macklemore & Ryan Lewis, James Blake, Kacey Musgraves i Ed Sheeran są typowani do nagrody w kategorii Najlepszy Nowy Artysta.

O tytuł najlepszego albumu popowego ubiegać się będą: Lana Del Rey, wokalistka z Nowej Zelandii Lorde, Bruno Mars, Robin Thicke i najpopularniejszy obecnie w USA Justin Timberlake. Najlepszych wokalistów gromadzi zawsze kategoria Best Traditional Pop Vocal Album, a w niej: Tony Bennett, Michael Buble, Gloria estefan, Cee Lo Green i weteranka Dionne Warwick.

Weteranów znajdziemy także w kategorii Best Rock Album: Black Sabbath „13", David Bowie „The Next Day", Led Zeppelin „Celebration Day", Neil Young „Psychedelic Pill". O nagrodę walczyć z nimi będą: Kings of Leon i Queens of the Stone Age i jest to tzw. „grupa śmierci", bo każdy album zasługuje na Grammy.

Autopromocja
Od 29.10 w "Rzeczpospolitej" i "Parkiecie"

Wszystko o zrównoważonym rozwoju i pozafinansowym raportowaniu spółek

Sprawdź szczegóły

W tzw. muzyce alternatywnej nominowano albumy: wokalistki Neko Case oraz zespołów: The National, Nine Inch Nails, Tame Impala i Vampire Weekend. W kategorii New Age warto powitać powrót sław tego stylu: Briana Eno i płytę „Lux" oraz japońskiego wirtuoza instrumentów elektronicznych Kitaro z albumem „Final Call".

Zdaniem członków Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji NARAS najlepsze jazzowe solówki zagrali w tym roku: saksofonista Wayne Shorter, gość festiwali Jazztopad i Warsaw Summer Jazz Days, na płycie „Without the Net", pianista Fred Hersch, saksofonista Donny McCaslin, klarnecista Paquito D'Rivera i trębacz Terence Blanchard. Ubiegłoroczna laureatka Grammy za jazzowy album wokalny Terri Lyne Carrington w tym roku jest nominowana za instrumentalny album „Money Jungle: Provocative in Blue", którego światowa premiera odbyła się w lutym na Bielskiej Zadymce Jazzowej.

Esa-Pekka Salonen i Los Angeles Philharmonic otrzymali nominację w  kategorii muzyki klasycznej Best Orchestral Performance przeznaczonej dyrygentów i orkiestr za nagranie I symfonii Witolda Lutosławskiego.

Rozdanie nagród Grammy odbędzie się 26 stycznia 2014 r. w Staples Centre w Los Angeles. Włodek Pawlik Trio, Randy Brecker i Orkiestra Filharmonii Kaliskiej mają duże szanse na statuetki za „Night in Calisia".

Marek Dusza