W sobotę można dołączyć do pierwszej edycji gry miejskiej „Gierymski GRA", przygotowanej przez MNW i „Magazyn Kulturalny". Pozwoli ona uczestnikom skonfrontować współczesny wygląd stolicy z XIX-wieczną Warszawą z czasów Gierymskiego; odsłoni miejsca związane z postacią malarza, dostarczając informacji na temat jego życia i twórczości. Głównym zadaniem będzie znalezienie Pomarańczarki, bohaterki słynnego dzieła Aleksandra Gierymskiego.
Obowiązują zapisy na stronie www.gierymski.pl
Stronę tę oraz autorski scenariusz gry przygotowali studenci ASP, historii sztuki i miłośnicy Warszawy, poszukujący ciekawej formy spędzania wolnego czasu, a przy okazji promujący sztukę.
„Pomarańczarkę" Aleksander Gierymski namalował około 1881 roku. Obraz przedstawia starą kobietę z wiklinowymi koszami z pomarańczami na tle zamglonej, panoramy Warszawy w rejonie Uniwersytetu Warszawskiego, z charakterystycznymi wieżami kościoła Świętego Krzyża oraz bryłą Pałacu Kazimierzowskiego. Do wybuchu II wojny światowej obraz wystawiany był w galerii malarstwa polskiego MNW. Został zrabowany po Powstaniu Warszawskim, gdy gmach zajmowały oddziały niemieckich żołnierzy. Losy dzieła były nieznane aż do a 2010 roku, gdy pojawiło się na rynku antykwarycznym - w domu aukcyjnym Eva Aldag w Niemczech. Dzięki staraniom MKiDN oraz funduszom przekazanym przez Fundację PZU „Pomarańczarka" wróciła do Polski w 2011 roku.
Na obecnej wystawie w Muzeum Narodowym można ją oglądać w sąsiedztwie podobnego dzieła Gierymskiego „Żydówki z cytrynami" z kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach