Ostatnie lata to okres dynamicznego rozwoju produkcji filmowej w Gdyni. Wokół Festiwalu Filmowego zaczęły stopniowo rozwijać się kolejne inicjatywy, których efektem są zarówno filmy powiązane z miastem, jak i nowe nazwiska twórców. Od 2009 roku w ramach Centrum Kultury Gdynia działa Gdyński Fundusz Filmowy, który jak do tej pory dofinansował blisko 30 projektów. Kolejny rocznik studentów w październiku rozpocznie naukę w działającej od 2010 roku Gdyńskiej Szkole Filmowej, prowadzonej przez organizatora Festiwalu – Pomorską Fundację Filmową w Gdyni.
Pierwsi absolwenci odnieśli już sukcesy na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych. Należy też wspomnieć o Pomorskich Warsztatach Filmowych – cennej inicjatywie edukacyjnej, która poprzedziła założenie Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Wszystkie te przedsięwzięcia a także wsparcie władz miasta, przekonanych o celowości inwestowania w kinematografię, powodują, że Gdynia coraz częściej staje się miejscem realizacji zdjęć filmowych.
Z tego też względu Festiwal Filmowy w Gdyni chce zaprezentować widzom najciekawsze tytuły związane z miastem. - Decyduje przede wszystkim aspekt produkcyjny – tłumaczy Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu. – Mamy do czynienia z trzema filmami, które powstały dzięki wsparciu instytucji takich, jak Centrum Kultury Gdynia, Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni czy Gdyńska Szkoła Filmowa.
Pełnometrażowy fabularyzowany dokument „Aram" Krzysztofa Talczewskiego powstał, aby upamiętnić postać zmarłego Arkadiusza Rybickiego, znanego opozycjonisty, uczestnika strajków sierpniowych i współautora 21 postulatów „Solidarności". „Dzieci dzwonią" znanego reżysera Andrzeja Mańkowskiego to dokument o niezwykle ważnej instytucji jaką jest Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. W filmie obserwujemy pracę grupy konsultantek, które w niedużym mieszkaniu na warszawskiej Saskiej Kępie odbierają codziennie ponad 400 telefonów od dzieci z całej Polski i muszą zmierzyć się z najtrudniejszymi problemami i pytaniami.
W sekcji znalazła się także 9-minutowa fabuła „Emigrantka", zrealizowana podczas 12. Pomorskich Warsztatów Filmowych. Bohaterką filmu jest Marta, która po długiej nieobecności odwiedza siostrę i podczas powitalnej imprezy musi zmierzyć się z jej nowym życiem. – Uczestnicy Warsztatów wspólnie piszą scenariusz, realizują zdjęcia, przeprowadzają montaż i postprodukcję pod okiem doświadczonych twórców. W przypadku tego filmu byli to reżyser Wojciech Marczewski, operator filmowy Sławomir Pultyn, montażystka Milenia Fiedler i scenarzysta Grzegorz Łoszewski, a pomysłodawcą i koordynatorem wszystkich edycji warsztatów jest Jerzy Rados – wyjaśnia Leszek Kopeć.