Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.07.2015 19:47 Publikacja: 17.07.2015 18:51
Pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie
Foto: commons.wikimedia.org
Wydział turystyki samorządu Wilna zachwala trasę śladami 15 najciekawszych pomników i rzeźb w mieście. Główna atrakcja polega na tym, że z pomnikami można porozmawiać, a ściślej wysłuchać, co o nich mówią nagrani aktorzy, pisarze czy politycy. Połączenie, za pomocą któremu zapoznamy się z opowieściami historycznymi i kulturalnymi, jest możliwe dzięki zamieszczonemu przy każdym pomniku kodowi kreskowemu.
W ten sposób rozmawia się przez telefon z pomnikami amerykańskiego rockmana Franka Zappy, Anioła z Zarzecza, a także tak ważnymi postaciami polskiej kultury i historii jak Adam Mickiewicz, Barbara Radziwiłłówna i Wawrzyniec Gucewicz.
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar rozmawiamy o najgłośniejszym wydarzeniu mijającego sezonu w sztuce – o otwarciu nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
Przed październikowymi wyborami do litewskiego Sejmu wszyscy ważni zapewniali, że nie dopuszczą do władzy antysystemowego Świtu Niemna. Znalazł się jednak w nowym rządzie pod wodzą socjaldemokratów.
Samolot transportowy DHL rozbił się w pobliżu lotniska w Wilnie - informuje agencja Reutera. Z najnowszych informacji wynika, że w katastrofie zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne.
Instytut Polonika finansuje renowacje zabytków znajdujących się w Ukrainie, które związane są z polskim dziedzictwem. Na liście jest m.in. klasztor w Berdyczowie.
Naukowcy z Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą poszukiwania miejsc, gdzie pochowani są żołnierze Armii Krajowej, którzy polegli w bitwie pod Krawczunami podczas operacji „Ostra Brama”.
Dwóch napastników, którzy z polecenia Rosji, mieli dokonać napaści na współpracownika Aleksieja Nawalnego zdradziły telefony komórkowe i... polskie słowa - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".
Otwarte w połowie marca zagraniczne biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu obejmie swą działalnością Litwę, ale także Łotwę i Estonię.
W nocy z 13 na 14 marca Białorusini przerzucili żołnierzy i sprzęt z jednostek 19. Brygady Zmechanizowanej do obwodu graniczącego z Litwą - podaje kanał "Biełaruski Hajun" w serwisie Telegram. Kanał ten śledzi ruchy białoruskich wojsk i informuje o nich publicznie.
Dzisiejsza rosyjska narracja historyczna, podobnie jak kiedyś sowiecka, jest prosta: 17 września 1939 r. nie było agresji, bo Wojsko Polskie się nie broniło. A było inaczej – na naszej wschodniej granicy doszło do zaciętych walk. O dramatycznych wydarzeniach sprzed blisko 85 lat opowiada fabularyzowany film dokumentalny „Fatalny rozkaz. Wilno 1939”, nad którym patronat objęła „Rzeczpospolita”. Jego premiera mieć będzie miejsce w niedzielę 21 stycznia na warszawskim Gocławiu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas