Noc Muzeów 2025. W Krakowie już w piątek, w innych miastach tradycyjnie w sobotę

Przed nami niepowtarzalna Noc Muzeów 2025, którą świętować można w całej Polsce: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Lublinie…

Publikacja: 16.05.2025 17:16

Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie

Noc Muzeów na Zamku Królewskim w Warszawie

Foto: Materiały prasowe

Tradycyjnie w Krakowie startuje o dzień wcześniej niż w stolicy i innych miasta, bo w Krakowie odbywa się już 16 maja pod hasłem „1000-lecie korony polskiej” i uczestniczy w niej ponad 60 instytucji kulturalnych.

Podróż przez wieki warto zacząć od Wawelu, gdzie nocna trasa zwiedzania prowadzi przez zamkowe wnętrza (komaty, klatkę Poselską do wystawy Namiotów Tureckich) , dziedzińce i ogrody (z czasową wystawą rzeźb Magdaleny Abakanowicz).

W Sali Senatorskiej i Poselskiej na zwiedzających czeka niespodzianka - dzieła przybyłe z Zamku Królewskiego w Warszawie w ramach projektu „Królewska wymiana": monumentalny arras „Upadek moralny ludzkości” z kolekcji Zygmunta Augusta oraz popiersia dostojników rzymskich włoskiego rzeźbiarza Alessandro Rondoniego.

W salach Reprezentacyjnych dodatkową atrakcją będą pokazy tańców dawnych w wykonaniu zespołu Cracovia Danza.

Dostępna będzie też wystawa stała „Wawel Podziemny. Lapidarium” oraz czasowa „Elegie. Łukasz Stokłosa. Malarstwo” z prezentacją współczesnych dzieł inspirowanych historią i architekturą Zamku na Wawelu.

W Noc Muzeów wejście na Wawel prowadzi przez bramę przy Baszcie Senatorskiej, a wyjście przez Bramą Forteczną przy ogrodach, po raz pierwszy udostępnioną zwiedzającym.

Wystawy i żywe obrazy

Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza w tę jedyną w roku Noc do wszystkich swych oddziałów, W Gmachu Głównym to znakomita okazja do udziału w kuratorskim oprowadzaniu Beaty Romanowicz po wystawie „Utamaro”, mistrza japońskiego drzeworytu. A także możliwość zwiedzenia wystawy „Transformacje. Nowoczesność w III RP”, wieńczącej cykl „4xNowoczesność", wielkiej syntezy polskiej sztuki XX i XXI wieku. A ponadto galerii stałych i wystaw czasowych: „Mehoffer z Fryburga. Projekty witraży katedralnych” i współczesnych prac Janusza Tarabuły. Muzeum przygotowano również mnóstwo innych specjalnych wydarzeń – od wykładów do filmowego pokazu „Walka postu z karnawałem” o wojennych losach obrazu Petera Breughla młodszego z kolekcji MNK.

W Sukiennicach stałą ą Galeria sztuki polskiej XIX wieku wzbogacą m.in. żywe obrazy „Tanecznym krokiem przez 1000 lat Korony Polskiej”, czyli etiudy taneczno-aktorskie w wykonaniu tancerzy Teatru Tańca Terpsychora. I oprowadzania tematyczne „Malarskie dzieje polskiej korony. Opowieść o koronowanych władcach Polski z okazji 1000-lecia Korony Polskiej”.

Bogaty program specjalnych wydarzeń dopełnia także stałe ekspozycje w MNK Muzeum Czartoryskich, MNK Czapscy, MNK Ciołek, MNK Szołayscy, MNK Matejko, MNK Mehoffer.

W Warszawie Noc startuje 17 maja

Noc Muzeów w stolicy odbywa się z 17 na 18 maja; uczestniczy w niej ponad 300 instytucji. Większość z nich to stali organizatorzy Nocy, ale pojawi się także 37 debiutantów, m.in. Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury, Instytut Polonika, Muzeum SGGW, Centrum Europejskie Natolin, ambasady Niemiec i Francji.

Na tyle atrakcji noc może okazać się za krótka, warto więc mieć indywidualny plan, co najbardziej chcielibyśmy zobaczyć.

Z najpopularniejszych niezawodnych obiektów polecamy:

Zamek Królewski w Warszawie, który zaprasza na specjalna nocny trasę zwiedzania, obejmującą Apartament Wielki z królewskimi salami reprezentacyjnymi, Apartament Królewski z pomieszczeniami mieszkalnymi króla i Sale Sejmowe.

Na tej trasie podziwiać można m.in. Salę Wielką, zwaną także Balową, która w czasach Stanisława Augusta służyła jako miejsce licznych ceremonii. Salę Rycerską z obrazami historycznymi pędzla Marcella Bacciarellego, przypominającą zgodnie z intencją króla Stanisława Augusta najważniejsze momenty z dziejów Polski.Pokój Marmurowy, który zdobi poczet 22 portretów królów polskich oraz portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym. Salę Tronowej, gdzie król przyjmował oficjalnych gości. Symbolem władzy w jej dekoracji jest 86 haftowanych srebrną nicią orłów. (Oryginalne orły zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Rekonstrukcji całego kompletu dokonano na podstawie jedynego zachowanego orła, odnalezionego w 1991 roku). Salę Canaletta z kolekcją słynnych widoków Warszawy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Sale Sejmowe Zamku, w tym Salą Senatorską, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. A także Pokoje Królewiczowskie, w których można podziwiać wielkoformatowe obrazy Jana Matejki : „Rejtan – Upadek Polski”, „Konstytucja 3 maja 1791”, „Kazanie Skargi” czy „Batory Pod Pskowem”.

W Nocy Muzeów  2025 w Warszawie uczestniczy w ponad 300 instytucji.

W Galerii Owalnej (części Apartamentu Wielkiego Zamku) po raz pierwszy zaprezentowane zostaną, wyjątkowe obiekty, które właśnie przyjechały z Wawelu w ramach „Królewskiej wymiany”: popiersie króla Jana III dłuta Giacomo Monaldiego, nadwornego rzeźbiarza króla Stanisława Augusta oraz wawelska tapiseria przedstawiająca bitwę Aleksandra Wielkiego powstała w brukselskim warsztacie w połowie siedemnastego wieku.

Niezapomnianą noc gwarantuje także Muzeum Narodowe, które organizuje nie tylko oprowadzania po galeriach stałych ( od skarbów sztuki starożytnej, poprzez malowidła z Faras, arcydzieła sztuki dawnej, XIX-wieczne malarstwo, po polskie wzornictwo) i umożliwia obejrzenie głośnych wystaw czasowych – „Autoportrety” i „Drogi do Jerozolimy”, ale także otwiera niedostępne na co dzień magazyny i pracownie (m.in. Zbiorów Sztuki Orientalne, czy Malarstwa Współczesnego).

MNW zaprasza także do Królikarni na oprowadzanie po najnowszej wystawie „Kierunek Paryż. Polskie rzeźbiarki w pracowni Bourdelle’a”.

Od historii do współczesności

W Łazienkach Królewskich bezpłatnie zwiedzimy : Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki , Starą Oranżerię z Teatrem Królewskim , Biały Dom, Wodozbiór, Koszary Kantonistów, Stajnie Kubickiego. Noc Muzeów w Łazienkach odbywa się pod hasłem Muzeum magicznych zwierząt" i oferuje także mnóstwo dodatkowych familijnych atrakcji: pokazów filmowych, warsztatów, koncertów.

W Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czekają apartamenty królewskie w wieczornej scenerii i wyjątkowa wystawa sztuki współczesnej TOP CHARITY Art w pałacowej Oranżerii z dziełami m.in. Jeffa Koonsa, Niki de Saint Phalle i Amadeo Modiglianiego. A na fasadzie pokaz mappingów: „Bajka o królewskiej wydrze”, „W Wilanowie Król jest jeden”, „Powrót Króla”.

Muzeum Historii Polski Muzeum Historii Polski na Cytadeli – zaprasza na oprowadzanie po wystawie „1025. Narodziny Królestwa”, a także na grę muzealną, przybliżającą pierwszych Piastów i warsztaty tańca średniowiecznego

Niepowtarzalne Noce Muzeów przeżyjemy też w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Zachęcie, czy w Zamku Ujazdowskim, obcując z dziełami artystów współczesnych.

Centrum Nauki Kopernik gwarantuje kosmiczne doznania w Planetarium otwartym w nowej odsłonie po modernizacji.

Ale możemy także spędzić tę Noc w wielu innych miejscach, np. odkrywając kulisy Teatru Polskiego, tajniki dawnej Warszawy w Fabryce Norblina, czy słuchając opowieści o zorzach polarnych w Ambasadzie Islandii.

Wszystkie wydarzenia znajdziemy na stronie https://nocmuzeow.um.warszawa.pl

Tradycyjnie w Krakowie startuje o dzień wcześniej niż w stolicy i innych miasta, bo w Krakowie odbywa się już 16 maja pod hasłem „1000-lecie korony polskiej” i uczestniczy w niej ponad 60 instytucji kulturalnych.

Podróż przez wieki warto zacząć od Wawelu, gdzie nocna trasa zwiedzania prowadzi przez zamkowe wnętrza (komaty, klatkę Poselską do wystawy Namiotów Tureckich) , dziedzińce i ogrody (z czasową wystawą rzeźb Magdaleny Abakanowicz).

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
„Nie pytaj o Polskę": wystawa o polskiej mentalności inspirowana polskimi szlagierami
Kultura
Złote Lwy i nagrody Biennale Architektury w Wenecji
Kultura
Muzeum Polin: Powojenne traumy i dylematy ocalałych z Zagłady
Kultura
Jeff Koons, Niki de Saint Phalle, Modigliani na TOP CHARITY Art w Wilanowie
Kultura
Łazienki Królewskie w Warszawie: długa majówka