Z najpopularniejszych niezawodnych obiektów polecamy:
Zamek Królewski w Warszawie, który zaprasza na specjalna nocny trasę zwiedzania, obejmującą Apartament Wielki z królewskimi salami reprezentacyjnymi, Apartament Królewski z pomieszczeniami mieszkalnymi króla i Sale Sejmowe.
Na tej trasie podziwiać można m.in. Salę Wielką, zwaną także Balową, która w czasach Stanisława Augusta służyła jako miejsce licznych ceremonii. Salę Rycerską z obrazami historycznymi pędzla Marcella Bacciarellego, przypominającą zgodnie z intencją króla Stanisława Augusta najważniejsze momenty z dziejów Polski.Pokój Marmurowy, który zdobi poczet 22 portretów królów polskich oraz portret Stanisława Augusta w stroju koronacyjnym. Salę Tronowej, gdzie król przyjmował oficjalnych gości. Symbolem władzy w jej dekoracji jest 86 haftowanych srebrną nicią orłów. (Oryginalne orły zostały zrabowane przez Niemców w czasie II wojny światowej. Rekonstrukcji całego kompletu dokonano na podstawie jedynego zachowanego orła, odnalezionego w 1991 roku). Salę Canaletta z kolekcją słynnych widoków Warszawy Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem. Sale Sejmowe Zamku, w tym Salą Senatorską, gdzie uchwalono Konstytucję 3 Maja. A także Pokoje Królewiczowskie, w których można podziwiać wielkoformatowe obrazy Jana Matejki : „Rejtan – Upadek Polski”, „Konstytucja 3 maja 1791”, „Kazanie Skargi” czy „Batory Pod Pskowem”.
W Nocy Muzeów 2025 w Warszawie uczestniczy w ponad 300 instytucji.
W Galerii Owalnej (części Apartamentu Wielkiego Zamku) po raz pierwszy zaprezentowane zostaną, wyjątkowe obiekty, które właśnie przyjechały z Wawelu w ramach „Królewskiej wymiany”: popiersie króla Jana III dłuta Giacomo Monaldiego, nadwornego rzeźbiarza króla Stanisława Augusta oraz wawelska tapiseria przedstawiająca bitwę Aleksandra Wielkiego powstała w brukselskim warsztacie w połowie siedemnastego wieku.
Niezapomnianą noc gwarantuje także Muzeum Narodowe, które organizuje nie tylko oprowadzania po galeriach stałych ( od skarbów sztuki starożytnej, poprzez malowidła z Faras, arcydzieła sztuki dawnej, XIX-wieczne malarstwo, po polskie wzornictwo) i umożliwia obejrzenie głośnych wystaw czasowych – „Autoportrety” i „Drogi do Jerozolimy”, ale także otwiera niedostępne na co dzień magazyny i pracownie (m.in. Zbiorów Sztuki Orientalne, czy Malarstwa Współczesnego).