Wakacje z festiwalem Wschód Kultury. Koncerty, wystawy, pokazy filmowe i teatralne

Sto wydarzeń złoży się na trzy odsłony tegorocznego festiwalu Wschód Kultury w Rzeszowie, Lublinie i Białymstoku. Koncerty, wystawy, premiery literackie, pokazy filmowe i teatralne. Start już w czerwcu.

Publikacja: 11.06.2024 09:44

Na konferencji prasowej  festiwalu Wschód Kultury

Na konferencji prasowej festiwalu Wschód Kultury

Foto: Monika Kuc

Interdyscyplinarny festiwal jest realizowany nieprzerwanie od 2013 roku w ramach współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych miast - ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej z finansowym wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wschód Kultury tworzą trzy festiwale, prezentujące twórców z Polski i zagranicy, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Partnerstwa Wschodniego. Jego celem jest prezentacja kulturowego bogactwa oraz różnorodności wschodniej Polski.

Czytaj więcej

Po Monice Strzępce Wojtek Faruga zostanie powołany na szefa Teatru Dramatycznego

- Każde z miast partnerskich wnosi do tego wyjątkowego festiwalu swoją unikalną tożsamość i tradycje. Serdecznie zapraszam do wspólnego świętowania kulturowej różnorodności, tolerancji, a także energii i kreatywności największych miast Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia – mówi Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

Wschód Kultury: Rzeszów - Europejski Stadion Kultury

Na rzeszowski Europejski Stadion Kultury, który zainauguruje 21 czerwca festiwal Wschód Kultury, złoży się 40 wydarzeń artystycznych. Jego motywem przewodnim jest hasło: „MOVE TO CHANGE”.

- Dlaczego „MOVE TO CHANGE”? Ponieważ zmieniamy się, otwieramy na nowe szanse, jeszcze bardziej zachęcamy mieszkańców do udziału w życiu kulturalnym miasta, mobilizujemy artystów i siebie samych, aby działo się coraz więcej i na wysokim poziomie artystycznym. Przez trzy dni cały Rzeszów będzie pulsował wydarzeniami ze wszystkich dziedzin sztuki - zapowiada Konrad Fijołek, prezydent miasta.

W Koncercie Otwarcia w Parku Sybiraków wystąpi Kathia, artystka młodego pokolenia, której bliska jest estetyka z pogranicza soul’u. A także tzw. kolektywy, czyli niecodzienne duety polskich gwiazd z zagranicznymi artystami: Kasia Lins i Palina (Białoruś); raper, kompozytor i producent muzyczny L.U.C., któremu towarzyszyć będzie big band Rebel Babel Ensemble i Antytila - jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów rockowych z Ukrainy: muzyk i wokalista Tomasz Makowiecki i Lubomyr Melnyk — wybitny pianista i kompozytor pochodzenia ukraińskiego; Paweł Domagała i hiszpański kompozytor i wokalista Gizmo Varillas.

Tematem przewodnim koncertu głównego są „Przemiany zmiany”, nawiązujące do hasła „MOVE TO CHANGE”. Kreując muzyczne duety artyści otwierają się na wewnętrzną i zewnętrzną metamorfozę.

Inne stałe punkty festiwalu w Rzeszowie to Electro East, podczas którego usłyszymy Tonkę, Ars Latrans Orchestra, Noir i Rosalie oraz Art Celebration, dedykowane twórczości Zbigniewa Jakubka, który przez 11 lat współtworzył projekt.

Czytaj więcej

Serhij Żadan, czołowy ukraiński pisarz, wstąpił do wojska

Europejski Stadion Kultury 2024 potrwa do 23 czerwca. W jego programie są tez m.in. pokazy filmowe, wystawy i artystyczne instalacje, wydarzenia interdyscyplinarne i literackie, konkurs tańca, warsztaty, street art.

Wschód Kultury: Lublin - Inne Brzmienia

Lubelska odsłona festiwalu odbędzie się w dniach 27 – 30 czerwca. Będzie to przede wszystkim święto muzyki alternatywnej. Wystąpią m.in. nowojorski kompozytor i mistrz gitary – Yonatan Gat; Halina Rice - jedna z czołowych postaci brytyjskiej sceny muzyki elektronicznej; meksykańska grupa Sonido Gallo Negro; Lubomyr Melnyk – ukraiński wirtuoz fortepianu; RuinsZu – włoscy mistrzowie noise jazzu; Tatsuya Yoshida - japońska ikona perkusji oraz Adrian Sherwood, angielski producent muzyczny specjalizujący się w gatunku muzyki dub.

Zostanie też zaprezentowany dorobek legendarnej angielskiej wytwórni płytowej On-U Sound, założonej przez Sherwooda w 1979 roku. Artysta zagra swojego autorskiego DJ set’a, weźmie udział w rozmowie o historii i teraźniejszości On-U Sound, ale też stanie za konsoletą jako realizator dźwięku podczas koncertu psychodeliczno-dubowej supergrupy African Head Charge, która jest jednym z flagowych projektów wytwórni.

- Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia łamie schematy gatunkowe, zawsze prezentując publiczności wszystko, co w muzyce ważne i aktualne. Dzięki temu każdego roku w naszym mieście spotykają się artyści z całego świata, przenikają się kultury i toczą istotne dyskusje. Ta międzynarodowa wymiana artystyczna, nawiązywanie dobrych partnerstw i poszukiwanie rozwiązań dla współczesnych wyzwań, stanowią również kontekst dla naszej kandydatury o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, w którym startujemy z autorską koncepcją RE:UNION – mówi dr Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Podczas Innych Brzmień nie zabraknie również jazzu i muzyki improwizowanej – w wykonaniu m.in. muzyków: kultowego Zu słynącego z noise jazzu i japońskiej ikony perkusji – Tatsuyi Yoshidy, współzałożyciela słynnej formacji Ruins. Ich niezwykły, wspólny projekt RuinsZu jest wypadkową zainteresowań artystów.

W Lublinie wystąpią także: nowojorski kompozytor Yonatan Gat, żywiołowi Meksykanie z grupy Sonido Gallo Negro,  Halina Rice i jej taneczny live act oraz Kanadyjczyk Alex Henry Foster.

A w line-upie festiwalu: belgijski kobiecy kolektyw Ladr Ache, Kety Fusco - włoska mistrzyni elektrycznej harfy, rockowi Gruzini z Bedford Falls, badfocus – czeski specjalista od muzyki klubowej, a także artyści z Ukrainy – SI Process oraz DZ’OB.

Polskę reprezentować będzie m.in. oktet Marka Pospieszalskiego w specjalnym projekcie z Anną Pašić oraz Tamarą Kurkiewicz; elektroniczno-przebojowe Coals, jazzowo-taneczne Tropical Soldiers in Paradise.

Wschód Kultury: Białystok - Inny Wymiar

Na zakończenie wakacji - 22 - 25 sierpnia – na finał Wschodu Kultury zaprasza Białystok. Program o „pięciu wymiarach” (muzyka, sztuka, film, społeczność, teatr) obejmie w tym mieście ponad 30 wydarzeń.

W ramach Innego Wymiaru Muzyki w Białymstoku wystąpią: Anna Szafranowska, Osoczniki, Mikromusic, MARMØ, Maciejowa Kapela, Grubson, Marika, Skubas, Mir, Kwiat Jabłoni, Jazzbaja Niedbała/Sikora/Przewoźniak Trio, Partes, Runforrest, Tappahall, Luteduo plus, Szeptucha i Zazula.

Inny Wymiar Sztuki to cztery wystawy. Fotograficzna „Śladami Bułhaka”, której autorzy latem 2023 roku ruszyli śladem „ojca polskiej fotografii", żeby spojrzeć na miasto podobnie jak przed stu laty Jan Bułhak. „Lniany ręcznik. Cykl fotografii dokumentalnych i publikacja drukowana o regionie Podlasia”.. Pokaz indywidualny ilustratorki Marianny Oklejak. I wystawa plenerowa „Via Transilvanica”, przygotowana przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie.

Inny Wymiar Filmu przedstawi dwa filmy: „Las” w reżyserii Lidii Dudy i „Libertate” w reżyserii Tudora Giurgiu.

Spacery architektoniczno-historyczne będą częścią Innego Wymiaru Społeczności .

Natomiast Inny Wymiar Teatru zaprasza publiczność na spektakl „Stopover Europe/ Przystanek Europa”  w koprodukcji: Rekultur, Divadlo X10 i Laboratorium Teatru Społecznego . A dzieci na „Sokratesa w piaskownicy” Teatru Małe Mi.

Interdyscyplinarny festiwal jest realizowany nieprzerwanie od 2013 roku w ramach współpracy Narodowego Centrum Kultury i największych miast - ośrodków kulturalnych Polski Wschodniej z finansowym wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wschód Kultury tworzą trzy festiwale, prezentujące twórców z Polski i zagranicy, ze szczególnym uwzględnieniem krajów Partnerstwa Wschodniego. Jego celem jest prezentacja kulturowego bogactwa oraz różnorodności wschodniej Polski.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Joanna Warsza kuratorką Hamburga. Polka w Berlinie zagrała sztuką z Euro 2024
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Kultura
Instytut im. Narutowicza zastąpi Instytut im. Dmowskiego i Paderewskiego
Kultura
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza program otwarcia nowej siedziby
Kultura
Wystawa w MHP: „Potęga opowieści. Od dawnej kroniki do nowoczesnego muzeum”
Kultura
„Gwiezdne wojny: Akolita”, czyli dlaczego Putin ma kim manipulować
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży