Plany Zamku Królewskiego to Rafael, Matejko i Hasior

Pięć czasowych wystaw wybitnych artystów i nowe stałe ekspozycje, m.in. Galeria Porcelany z cenną kolekcją z królewskich manufaktur zapowiada Zamek Królewski w Warszawie.

Publikacja: 08.02.2024 10:15

Obraz Jana Matejki „Dzieci artysty” przyjedzie do Zamku Królewskiego ze Lwowa

Obraz Jana Matejki „Dzieci artysty” przyjedzie do Zamku Królewskiego ze Lwowa

Foto: mat. pras.

W 2023 roku Zamek odnotował frekwencyjny rekord, bo odwiedziło go ponad 2 mln osób, Prof. Wojciech Fałkowski zapowiada, że tegoroczne projekty z dziełami mistrzów i wyjątkowymi nabytkami podniosą jeszcze zainteresowanie odwiedzających.

Siedem obrazów Rafaela na Zamku Królewskim w Warszawie

Najważniejszym wydarzeniem 2024 roku będzie wystawa „Rafael — piękno renesansu (15 październik — 12 stycznia). Zaprezentowane zostaną zarówno dzieła mistrza (obrazy, rysunki i grafiki), jak i innych twórców. Jej polski kurator dr Artur Badach mówi „Rzeczpospolitej”, że zobaczymy aż siedem obrazów samego Rafaela, reprezentatywnych dla różnych okresów życia artysty. Zilustrują jego drogą twórczą poprzez prace w różnych ośrodkach na terenie Włoch, od rodzinnego Urbino, przez Rzym do Florencji.

Czytaj więcej

Odwołanie dr hab. Łukasza Gawła ze stanowiska dyrektora Muzeum Narodowego

Będzie więc można obejrzeć m.in. „Portret kardynała Bibbieny” z Galerii Uffizi we Florencji; piękna kompozycja „Madonna dell’Divino Amore” (Madonna Boskiej Miłości) z Museo di Capodimonte w Neapolu i niezwykły obiekt – fragment pierwszej wersji fresku Rafaela do kościoła Sant’Agostino w Rzymie, przedstawiający „Putta z girlandą” – dziś w zbiorach Accademii Nazionale di San Luca w Rzymie. Do tego dojdzie ponad 10 rysunków Rafaela oraz prace artystów z nim związanych, m.in. jego mistrza Pietra Perugina, Pinttoricchia, Giulia Romana.

Będzie eksponowany także rysunek „Postać żołnierza w zbroi all’antica”, zakupiony przez Zamek Królewski w 2023 roku na rynku antykwarycznym w Wielkiej Brytanii. To obecnie jedyna w polskich zbiorach praca Rafaela. Pokaz będzie ukoronowaniem obchodów jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego.

Zamek Królewski w Warszawie. Nieznany Jan Matejko

5 marca rok wystawienniczy otworzy prezentacja „Matejko nieznany”. To 50 obrazów, akwarel i rysunków niepokazywanymi dotychczas szerszej publiczności. Kurator dr Mariusz Klarecki opowiada, że większość z nich pochodzi z kolekcji prywatnych z całej Polski. Są wśród nich portrety i kompozycje historyczne, m.in. z cykli „Dzieje cywilizacji w Polsce” i „Dzieje cywilizacji świata”. W zamkowych Salach Matejkowskich uzupełnią je obrazy z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki, skąd m.in. pochodzi portret „Dzieci artysty”. Wystawę będzie można oglądać do 26 maja.

Czytaj więcej

Podróż „Dziewczyny” Rembrandta z Warszawy do Wiednia

Trzecia tegoroczna duża wystawa „Władysław Hasior. Trwałość przeżycia” (14 czerwca – 15 września) także wpisuje się w jubileuszowe obchody odbudowy, symbolicznie nawiązując do pierwszej wystawy Hasiora zorganizowanej w odbudowywanym Zamku w 1974 roku. Przygotowywana ekspozycja obejmuje 90 prac artysty: asamblaże, sztandary, betonowe „wyrwane z ziemi” rzeźby, projekty pomników, rysunki, slajdy, filmy dokumentalne.

Na wystawie „Włoskie widoki Van Wittella” (22 marca – 23 czerwca) można będzie podziwiać widoki Rzymu i Neapolu pędzla tego XVIII-wiecznego malarza pochodzenia holenderskiego, a osiadłego w Italii.

Porcelana miśnieńska do oglądania

Otwarta zostanie także Galeria Porcelany, Gabinet Włoski oraz odnowiona i wzbogacona o świeżo zrekonstruowaną dekorację hafciarską Sala Tronowa.

Kustosz zbiorów ceramiki i szkła dr Anna Szkurłat mówi, że w Galerii Porcelany, otwieranej 25 kwietnia znajdzie się około 200 wybranych najcenniejszych obiektów – nabytki z porcelany miśnieńskiej, uzupełniane porcelaną dalekowschodnią. Do wyjątkowych obiektów należą m.in. elementy serwisu łabędziego, serwisu Sułkowskiego i zachowany w komplecie serwis podróżny do kawy i herbaty z około 1730 r.

2024 rok zakończy wystawa arcydzieł z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie, prezentująca blisko 40 dzieł sztuki włoskiej, holenderskiej, francuskiej, hiszpańskiej, m.in. Bernardo Belotta, Petera Paula Rubensa, Claude’a Josepha Verneta, Juana de Zurbarána.  

W 2023 roku Zamek odnotował frekwencyjny rekord, bo odwiedziło go ponad 2 mln osób, Prof. Wojciech Fałkowski zapowiada, że tegoroczne projekty z dziełami mistrzów i wyjątkowymi nabytkami podniosą jeszcze zainteresowanie odwiedzających.

Siedem obrazów Rafaela na Zamku Królewskim w Warszawie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”
Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz