Nowe wystawy na Zamku Królewskim w Warszawie

Na Zamku Królewskim w Warszawie czeka nas w tym roku jeszcze wiele znaczących wydarzeń – zapowiada prof. Wojciech Fałkowski.

Publikacja: 08.09.2023 08:56

Jan Matejko "Dzieci artysty"

Jan Matejko "Dzieci artysty"

Foto: National Museum Palace of the Grand Dukes of Lithuania

Obecnie nadal możemy oglądać wyjątkową wystawę „Przebudzeni” - opowieść o narodzinach renesansu i odkrywaniu na nowo antyku i starożytności - z dziełami wybitnych twórców, przywiezione z kilkudziesięciu kolekcji świata

A 6 października otwarta zostanie wystawa „Geniusz Lwowa. Arcydzieła z Galerii Lwowskiej”, prezentowana w Bibliotece Królewskiej (czynna do 7 stycznia).

Czytaj więcej

Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza

- Ta wystawa z arcydziełami ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki i Lwowskiego Muzeum Historycznego pokaże na czym polega niezwykłość Lwowa. Zobaczymy na niej blisko 80 obrazów oraz rzeźbę. – mówi „Rzeczpospolitej” prof. Przemysław Mrozowski, jej kurator.

- Będzie się składać z trzech części. W pierwszej przedstawimy dzieła malarstwa i rzeźby, głównie sztukę lwowską, pokazujące jak Lwów wzrastał jako ośrodek artystyczny w XVI-XVIII .

W drugiej części ekspozycji „Amatorzy sztuki i ich kolekcje” zaprezentujemy sylwetki wybitnych miłośników i protektorów sztuki z drugiej połowy XVIII i XIX stulecia. Przede wszystkim, kolekcjonerów malarstwa, wywodzących się z rodzin arystokratycznych,

A trzecia część ekspozycji zostanie poświęcona początkom kolekcji Narodowej Galerii Miasta Lwowa - zbiorom malarstwa polskiego XIX i XX w. Znajdą się tu same pierwszoplanowe nazwiska, jak Jacek Malczewski (który w obrazie „Chrystus przed Piłatem” sportretował siebie jako Chrystusa, a w roli Piłata - swego sekretarz), Jan Matejko ze znakomity portretem swych dzieci. Konrad Krzyżanowski („Portret żony”), Józef Simmler, Artur Grottger, Henryk Siemiradzki. - opowiada kurator.

Od Tycjana do Nowosielskiego

Równolegle będziemy oglądać „Portret młodzieńca” Tycjana, pochodzący z prywatnej kolekcji. Ten pokaz będzie kolejną odsłoną cyklu „Arcydzieła na Zamku”. Wydarzeniu będzie towarzyszyło sympozjum poświęcone prezentowanemu dziełu, podczas którego wystąpią prof. Bernard Aikema, Profesor historii sztuki na Uniwersytecie w Weronie oraz Caterina Canetti, Dyrektor CNA Florence – Artistic Sector i Wiceprezes Artex i dr Gianluca Poldi .

Tycjan "Portret Młodzieńca"

Tycjan "Portret Młodzieńca"

Obraz z europejskiej prywatnej kolekcji.

Na zakończenie 2023 roku Zamek Królewski zapowiada otwarcie wystawy „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” (5 grudzień -29 luty), która uświetni 100 rocznicę urodzin wybitnego malarza. Jego prace zostaną skonfrontowane z pracami innych twórców

- W pewnym sensie obrazy Nowosielskiego będą pełniły rolę przewodnika po polskiej sztuce II połowy XX wieku. Zwykle podkreśla się niepowtarzalną indywidualność jego prac, ale z drugiej strony podejmowana przez niego tematyka jest uniwersalna: duchowość i cielesność, figuracja i abstrakcja, pejzaż, martwa natura – mówi „Rz” kuratorka Monika Przypkowska.

Czytaj więcej

Festiwal w Wenecji. Trudno będzie przyznać Złote Lwy

- Wystawa pozwoli zobaczyć, w czym Nowosielski był fenomenem - dodaje, a jednocześnie przyjrzeć mu się na tle innych, przede wszystkim artystów z Grupy Krakowskiej, z którą był związany: Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Jadwigi Maziarskiej, Erny Rosenstein oraz takich klasyków współczesności, jak Henryk Stażewski, Stefan Gierowski, Wojciech Fangor.

W sumie wystawa zaprezentuje około 100 obrazów plejady najwybitniejszych polskich artystów, w tym 30 obrazów Jerzego Nowosielskiego (m.in. „Villa dei misteri” z kolekcji radomskiej i „Martwa Natura fantastyczna z Galerii Starmacha) oraz jego rysunków.

Współorganizatorem wystawy jest Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, a partnerem Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

W zbrojowni i w Pałacu pod Blachą

Duża wystawa „Z Norymbergi do Mediolanu. Szlakiem najlepszego uzbrojenia Europy nowożytnej” (10 listopad 2023-18 luty 2024) w Dawnej Sieni Poselskiej przedstawi bogactwo uzbrojenia niemieckiego i włoskiego z XVI i XVII wieku. Pokaże różnice technologiczne, konstrukcyjne, stylistyczne i jakościowe w uzbrojeniu ochronnym, broni białej, palnej i neurobalistycznej.

Czytaj więcej

The Rolling Stones: Nowa płyta to nie pożegnanie

Zgromadzone eksponaty wprowadzą zwiedzających w gasnący świat kultury rycerskiej, który na przełomie XVI i XVII stulecia musiał ustąpić przed surowym, ale znacznie bardziej skutecznym wojskiem zaciężnym.

Wśród znakomitych dzieł sztuki płatnerskiej i rusznikarskiej szczególne miejsce zajmą dwie sprowadzone z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu zbroje radziwiłłowskie.

W Pałacu Pod Blachą odbędzie się wystawa malarstwa „wielkiej trójki" francuskiego malarstwa epoki napoleońskiej - Théodore'a Géricault, Horacego Verneta i François Gérarda oraz ekspozycja upamiętniająca 210. rocznicę śmierci ks. Józefa Poniatowskiego.

Cenny nabytek - arcydzieło Paola Uccella

Na początku września Zamek Królewski w Warszawie zakupił obraz „Madonna z Dzieciątkiem” Paola Uccella od prywatnego właściciela z zagranicy. Zanim doszło do sfinalizowania negocjacji, obraz już od roku był prezentowany w zamkowych galeriach . – To jeden z najważniejszych nabytków muzealnych w Polsce ostatnich dziesięcioleci. - mówił prof. Wojciech Fałkowski na wczorajszej konferencji prasowe.

Paolo Uccello "Madonna z Dzieciątkiem"

Paolo Uccello "Madonna z Dzieciątkiem"

Monika Kuc

Dzieło florencki artysty należącego do czołowych przedstawicieli sztuki quattrocenta w XV wieku, prezentowane jest w Galerii Arcydzieł, a w przyszłości trafi do tworzonego gabinetu włoskiego ze sztuką XIV i XV wieku.

Paolo Uccello (1397–1475), uczeń Lorenza Ghibertiego i przyjaciel Donatella, cieszył się sławą wirtuoza perspektywy. Malował freski i obrazy tablicowe, projektował mozaiki i intarsje we Florencji, Wenecji, Bolonii oraz Padwie. Twórczość Uccella wywarła wpływ na wielu wielkich malarzy, jak Piero della Francesca, Leonardo da Vinci, Albrecht Dürer.

Madonna Uccella namalowana została około 1430 roku. Twarz Madonny o młodzieńczych rysach i ogromnych, wzniesionych ku górze oczach, przesycona jest melancholijna słodyczą. W lewej ręce trzyma ptaszka. Zdaniem niektórych badaczy to gołębica, a według innych odniesienie do pseudonimu artysty (Uccello po włosku znaczy ptak).

Obecnie nadal możemy oglądać wyjątkową wystawę „Przebudzeni” - opowieść o narodzinach renesansu i odkrywaniu na nowo antyku i starożytności - z dziełami wybitnych twórców, przywiezione z kilkudziesięciu kolekcji świata

A 6 października otwarta zostanie wystawa „Geniusz Lwowa. Arcydzieła z Galerii Lwowskiej”, prezentowana w Bibliotece Królewskiej (czynna do 7 stycznia).

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Słynny Festiwal BBC Proms w Londynie i w radiowej Dwójce
Kultura
Bohaterami letnich wystaw Naomi Campbell, Yoko Ono i Andy Warhol
Kultura
Magdalena Kaczorowska nową dyrektorką Polskiej Opery Królewskiej
Kultura
Pożegnanie Jerzego Stuhra
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Kultura
Trzydniowe urodziny warszawskiej Starówki