Reklama
Rozwiń

Wystawa „The Romantic” w Berlinie. Romantyzm zdigitalizowany

W Berlinie została otwarta multimedialna instalacja „The Romantic”.

Publikacja: 25.10.2022 03:00

Instalacja Mikołaja Baliszewskiego w Instytucie Polskim w Berlinie

Instalacja Mikołaja Baliszewskiego w Instytucie Polskim w Berlinie

Foto: Monika Kuc

Można ją oglądać w Instytucie Polskim w Berlinie obok Wyspy Muzeów. Powstała z okazji Roku Romantyzmu, obchodzonego w 200. rocznicę pierwszego wydania „Ballad i romansów” Mickiewicza w 1822 roku, uważanego za symboliczny początek romantyzmu w polskiej literaturze. Instalacja zrealizowana na potężnych ekranach, przykuwających uwagę już z ulicy, mówi językiem i środkami sztuki współczesnej.

Kuratorem i autorem instalacji jest Mikołaj Baliszewski. Film zrealizował duet reżyserski Natalia Jakubowska i Łukasz Gronowski, a w rolę bohatera i narratora, interpretującego w nim wiersz Mickiewicza na tle Tatr, wcielił się francusko-polski aktor Philippe Tłokiński, który jednocześnie w tej ucieczce od cywilizacyjnego zgiełku świetnie oddaje emocje współczesnego człowieka.

Czytaj więcej

Rekordowa aukcja kolekcji Grażyny Kulczyk

Do wideoinstalacji „The Romantic” nakręcono właściwie dwa filmy, jeden o świcie, drugi o zmierzchu. Pierwszy w wersji francuskiej był wykorzystany podczas wrześniowej prezentacji w Paryżu. W Berlinie oglądamy do 13 listopada wersję angielskojęzyczną. Podczas wernisażu dopełniały ją niemieckie interpretacje na żywo dwóch innych ballad Mickiewicza: „Do samotności” i „Stepów akermańskich”.

Uzupełnieniem instalacji jest wydany tomik poezji w języku niemieckim i angielskim z trzema utworami Mickiewicza: „Romantyczność”, „Do samotności” i „Stepy akermańskie”.

Niemieckie tłumaczenia opierają się na przekładach: m.in. Karla Dedeciusa. Angielskie na swobodnym przekładzie „Romantyczności” W.H. Audena. Tłumaczenie „Stepów akermańskich” Johnstona, laureata National Translation Award, powstało na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza, organizatora wydarzenia.

Patronat Rzeczpospolitej
Gala 50. Nagrody Oskara Kolberga już 9 lipca w Zamku Królewskim w Warszawie
Kultura
Biblioteka Książąt Czartoryskich w Krakowie przejdzie gruntowne zmiany
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta