Art Box Experience to pierwsza multisensoryczna galeria w Polsce z bogactwem wizualnych i dźwiękowych wrażeń, zajmująca 800 m kw. powierzchni. W dziewięciu salach doświadczamy wrażenie podróży w czasie i przestrzeni. Ruchome ekrany z cyfrowo zrekonstruowanymi obrazami otaczającymi widza ze wszystkich stron zapewniają trójwymiarowe wizualne efekty o rozdzielczości 4 k, wzmocnione kolorem i muzyką.

- Stare fotografie i filmy zostały oczyszczone, poddane rekonstrukcji i koloryzacji (wykonanej przez Mariusza Zająca – red.), a następnie zmontowane w dynamiczny pokaz przy użyciu najnowszych technologii i sztucznej inteligencji – mówi Piotr Sikora, założyciel Art Box Experience i twórca wystawy.

Wędrujemy po Warszawie lat 20. i 30, oglądając m.in. Zamek Królewski, Plac Piłsudskiego, nieistniejący już budynek Wielkiej Synagogi, rozbiórkę Soboru św. Aleksandra Newskiego, budowę Prudentialu, pierwszego drapacza chmur w Warszawie, Bank Gospodarstwa Krajowego, Muzeum Narodowe.

foto: Fotorzepa/ Monika Kuc

Ulice w centrum przedwojennej Warszawy tętnią życiem. Pełno na nich barwnych postaci: wytworne towarzystwo, ale i przekupki, gazeciarze, handlarze, rzemieślnicy. Ruch potęgują samochody, tramwaje, dorożki. Osobna przestrzeń wypełniają zdjęcia dawnej Fabryki Norblina przy Żelaznej, w halach której pracują robotnicy, zatrudnieni przy wyrobie platerów (zdjęcia zakupione zostały od rodziny Wernerów, przedwojennych właścicieli zakładów).

Spacer kończymy w kinie Splendid, pokazującym fragmenty głośnych przedwojennych filmów oraz w Alei Sławy z ówczesnymi gwiazdami: Hanką Ordonówną, Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą, Jadwiga Smosarską, Tolą Mankiewiczówną…

foto: Fotorzepa/ Monika Kuc

Wykorzystane na wystawie „Retro Warszawa” materiały archiwalne pochodzą z wielu polskich źródeł, m.in. z Domu Spotkań z Historią, Muzeum POLIN, Muzeum Warszawy, Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego, Narodowego Archiwum Cyfrowego, archiwum rodziny Wernerów, a także z archiwów zagranicznych, w tym Muzeum Holocaustu z Waszyngtonu.

Ścieżkę dźwiękową opracował i nagrał kompozytor, multiinstrumentalista i wokalista Jan Emil Młynarsk, znany z miłości do warszawskich przebojów. Zawarł w niej popularne melodie i odgłosy miasta.