To jedna z najstarszych tradycji na ziemi, winorośl była uprawiana na bliskim Wschodzie 4000 lat przed Chrystusem. W Starym Testamencie znajdujemy wzmianki, że wino robiono około 2500 r. p.n.e. Po upadku rzymskiego imperium na tych terenach rozprzestrzenił się islam zakazujący picia alkoholu. Dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy do Palestyny zaczęli napływać osadnicy żydowscy, znowu pojawiło się wino. A do odrodzenia winnic przyczynił się baron Edmund Rothschild, właściciel słynnego Chateau Lafitte w Bordeaux we Francji.
Jakie szczepy uprawiano w czasach biblijnych?
Nie wiemy tego, ale winorośl i drzewa oliwne pokrywały olbrzymie połacie naszego terytorium. Zwłaszcza w Galilei, na Wzgórzach Jerozolimskich i na pustyni Negev. Większość rosła dziko. W Biblii opisane jest, że wysłannicy Mojżesza powrócili z ziemi obiecanej z olbrzymią kiścią winogron na kiju na znak, że to kraina mlekiem i miodem płynąca. Ta kiść jest dzisiaj logo naszej winiarni.
Wiemy natomiast, że w tamtych czasach spożycie wina było ogromne. Uważano, że zdrowiej jest pić wino niż wodę.
Jakie jest wino koszerne?
Koszerne oznacza, że mogą je pić religijni Żydzi. Jezus prawdopodobnie też pił wino koszerne, bo był Żydem. Z czasem ustalono reguły produko-wania trunku. Trzeba wiedzieć, że wino koszerne niczym się nie różni od normalnego. Musi być wyprodukowane przez praktykujących Żydów. Tylko oni mogą dotykać urządzeń do jego produkcji.