Japońscy naukowcy odkryli nieznaną funkcję jednego z ludzkich enzymów. Okazuje się, że może on hamować rozwój białek wywołujących raka piersi. Te rewelacje opublikowało pismo „Nature Cell Biology”.

Do tej pory enzym o nazwie CHIP wiązano z regulacją wzrostu i rozpadu mięśni oraz z rozwojem choroby Parkinsona. Jego antynowotworowe działanie ujawnił eksperyment na myszach. Japońscy badacze wstrzyknęli im dwa typy komórek ludzkiego raka piersi. Potem jednej grupie zwierząt podali enzym CHIP.

– Rozmiary guzów nowotworowych u myszy potraktowanych enzymem CHIP były dużo mniejsze niż u gryzoni, które tej substancji nie otrzymały. Ten sam wynik otrzymaliśmy w analogicznym badaniu, w którym użyliśmy bardziej agresywnej linii ludzkich komórek raka piersi – powiedział dr Junn Yanagisawa z Uniwersytetu w Tsukubie. – Wniosek jest taki, że enzym CHIP przeciwdziała wzrostowi guzów i przerzutom raka.

Naukowiec dodaje, że kontrola poziomu tego enzymu w guzach nowotworowych już teraz powinna stać się elementem leczenia raka piersi. Co więcej, w przyszłości można by stworzyć nowy typ terapii, który podnosiłby poziom enzymu CHIP lub stymulował jego aktywność.

Enzym ten jest inteligentną bronią wycelowaną w nowotworowe białka SRC-3. Niedawne odkrycia wykazały, że odgrywają one znaczącą rolę w rozwoju raka piersi, a ich wysoki poziom utrzymuje się w guzach nowotworowych.

Teraz naukowcy starają się znaleźć substancję jak najskuteczniej hamującą aktywność tych białek. Od tego może zależeć skuteczność walki z drugim najczęściej występującym na świecie nowotworem.

W naszym kraju co roku zapada na niego blisko 10 tys. kobiet. Wedle prognoz co 14. Polka zachoruje w ciągu swojego życia na raka piersi.

Internetowa strona dla chorych

www.rakpiersi.pl

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ