Pierwszą osobą, która wywarła wielki wpływ na późniejszą drogę zawodową Janusza Gajosa, był jego ojciec Tadeusz. Wspomnienie rozmów z nim pokazuje drogę artysty – z ubogiego domu na Śląsku do szkoły filmowej w Łodzi. Z kolei rozmowa o Marii Kaniewskiej, opiekunce w szkole filmowej i reżyserze filmu „Panienka z okienka”, w którym Gajos debiutował, odsłania jego pierwsze kroki w zawodzie.

Po roli Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies” oraz ogromnej popularności, którą przyniósł aktorowi, został on na 15 lat wykluczony z możliwości uprawiania swojego zawodu. Dopiero współpraca z Kazimierzem Kutzem przy realizacji Teatru TV „Opowieści Hollywoodu”, dała mu szansę udowodnienia nieprzeciętnego talentu. Potem nastąpiło kolejne, niezwykle spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim – na planie „Dekalogu IV”.

Ważną częścią programu jest dokumentalna rejestracja zajęć, które Janusz Gajos prowadzi na Wydziale Aktorskim w szkole filmowej w Łodzi. To ten sam wydział, na który przed laty bez skutku próbował dostać się aż trzykrotnie. Dziś, przez wielu nazywany mistrzem, przekazuje swoje doświadczenia studentom.

Program ilustrowany jest także archiwaliami: fragmentami filmów „Panienka z okienka”, „Czterej pancerni i pies”, dokumentalnym zapisem festynu w Łodzi z udziałem aktorów z tego serialu, rozmową z młodym Januszem Gajosem, wywiadem z Kazimierzem Kutzem, fragmentami spektakli telewizyjnych i najgłośniejszych filmów z udziałem aktora.

[i]10.25 | TVP Polonia | środa[/i]