Reklama

U2 startuje w Barcelonie

Dziś na stadionie Camp Nou rozpocznie się europejskie tournee Bono i jego kolegów zatytułowane „U2 360”. Największe wydarzenie koncertowe najbliższych dwóch lat.

Publikacja: 30.06.2009 11:26

U2 zdjęcia sceny

U2 zdjęcia sceny

Foto: materiały prasowe

[srodtytul]Inspiracja Gaudim[/srodtytul]

U2 jak tylko może podkreśla, że jest najważniejszym zespołem rockowym na świecie. Dlatego pierwszy show odbędzie się na stadionie drużyny FC Barcelona, o której mówi się „więcej niż zespół”. Piłkarze klubu, który wygrał w tym roku Ligę Mistrzów - będą na koncercie specjalnymi gośćmi.

Tak jak nad nową płytą U2 „No Line On The Horizon” pracowali najważniejsi producenci muzyczni - Daniel Lanois i Brian Eno, tak projekt sceny przygotowali najsłynniejsi rockowi architekci — Willie Williams i Mark Fisher odpowiedzialni wcześniej m. in. za „Zoo TV”, „Pop Mart”, „Vertigo Tour”

— Zawsze chcemy zrobić coś wyjątkowego — powiedział Bono. — Do tej pory nagłośnienie było podwieszone z lewej i prawej strony sceny, co sprawiało, że energia koncertu zatrzymywała się na linii sceny. Postanowiliśmy stworzyć okrągłą scenę. Muzyka będzie krążyła wokół niej, docierając do wszystkich fanów. Inspirowaliśmy się budowlami Gaudiego i m. in. Sagradą Familią, a także Katalonią, którą jest ojczyzną surrealizmu.

— Pracowałem nad projektem przez dwa i pół roku. Konstrukcja stanęła wcześniej w belgijskim mieście Werchter. Wszystko zadziałało — powiedział Williams. Jego nadrzędnym celem było to, by w każdym mieście, gdzie pojawi się grupa wszyscy zauważyli obecność U2. Zagwarantuje to górująca ponad sceną gigantyczna wieża.

Reklama
Reklama

[srodtytul]Bono w Chorzowie[/srodtytul]

Konstrukcja ma futurystyczny kształt oparty na planie koła. Scena opleciona jest stalowym statywem w kształcie szponów, co wygląda jak modne dziś dziecięce zabawki Bionicle i Transformers. Przypominać będzie gigantyczne ptaszysko. Pomiędzy żelaznymi statywami, ponad sceną, zostanie podwieszony ekran o cylindrycznym kształcie. Transparentna konstrukcja pozwali fanom oglądać muzyków ze wszystkich stron.

Wykonanie projektu kosztowało 100 mln euro, ale tournee promujące najnowszy album „No Line on the Horizon” będzie trwało 18 miesięcy, Zaplanowano około 100 koncertów i już sprzedano na nie 2,5 mln biletów. To ma być najbardziej dochodowa trasa w historii światowego showbiznesu. Poprzednie dało Irlandczykom 389 mln dolarów. Lepszy wynik osiągnęli tylko The Rolling Stones.

W Europie koncerty odbędą się w 14 miastach. Dla nas najważniejszy będzie show w Chorzowie 6 sierpnia. Przypomnijmy, że Bono zgodził się wystąpić w Polsce tylko pod warunkiem, że zaśpiewa na śląskim stadionie, który kojarzy mu się z niezapomnianym występem cztery lata temu, kiedy widownia podczas „New Year's Day” zamieniła się w biało-czerwoną flagę. W związku z przyjazdem U2 do Chorzowa opóźniono prace remontowe obiektu. Na polski koncert są jeszcze ostatnie bilety w cenie 425 i 825 zł, a także do strefy VIP — za 1100 zł.

[ramka] [srodtytul]Co zagra U2[/srodtytul]

Fani oblegają Camp Nou od kilku dni, na stronie U2 można oglądać wypowiedzi fanów z całego świata, którzy typują piosenki, jakie chcieliby usłyszeć podczas inaugurującego show. Na podstawie całodobowego nasłuchu prób można sądzić, że repertuar koncertu będzie następujący:

Reklama
Reklama

Beautiful Day

Vertigo

Magnificent

Get On Your Boots

I'll Go Crazy If I Don’t Go Crazy Tonight

I Still Haven’t Found What I'm Looking For

Reklama
Reklama

Drowning Man

Breathe

In A Little While

Angel Of Harlem

Unknown Caller

Reklama
Reklama

The Unforgettable Fire

City Of Blinding Light

Pride (In The Name Of Love)

MLK

Where The Streets Have No Name

Reklama
Reklama

Ultraviolet (Light My Way)

With Or Without You

Walk On

[b]Bisy[/b]

No Line On The Horizon

Reklama
Reklama

Elevation

One

Moment Of Surrender

(Ave Maria)[/ramka]

Kultura
Tajemniczy Pietras oszukał nowojorską Metropolitan na 15 mln dolarów
Kultura
1 procent od smartfona dla twórców, wykonawców i producentów
Patronat Rzeczpospolitej
„Biały Kruk” – trwa nabór do konkursu dla dziennikarzy mediów lokalnych
Kultura
Unikatowa kolekcja oraz sposoby jej widzenia
Patronat Rzeczpospolitej
Trwa nabór do konkursu Dobry Wzór 2025
Reklama
Reklama