Zdania na temat tego, czy małe dziecko może zostać wegetarianinem czy nie, są podzielone. Przeciwnicy jarskiej diety uważają, że dziecko powinno jeść mięso, zwłaszcza do zakończenia okresu dojrzewania, czyli mniej więcej do 18-go roku życia, gdyż w tym okresie organizm potrzebuje przede wszystkim żelaza, wapnia i witamin, które są w mięsie, by prawidłowo się rozwijać. Co pani o tym sądzi?
Magdalena Człapka-Matyasik:
Nie jestem zwolenniczką tego sposobu żywienia, szczególnie w przypadku dzieci czy kobiet ciężarnych, których potrzeby żywieniowe są znacznie większe. Wegetariańska dieta niesie za sobą spore ograniczenia, np. wchłaniania i przyswajania składników odżywczych i brak mięsa w menu dziecka może być ryzykowny dla zdrowia. Rozróżniamy rożne odmiany wegetarianizmu. Najgroźniejsza dla zdrowia i jednocześnie najbardziej restrykcyjna jest dieta wegańska. Weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego czyli np. mleka, sera, jaj, czasami nawet unikają leków w osłonkach żelatynowych. Biorąc więc pod uwagę zwiększone potrzeby dzieci związane ze wzrostem i rozwojem, trudno być zwolennikiem stosowania przez te grupy tego typu diet.
Jednak są rodzice, którzy nie karmią pociech mięsem. Korzystają z pomocy lekarzy, którzy opracowują dla nich menu. Niektórzy lekarze są zdania, że jeśli potrafimy gotować zdrowo, z użyciem wszystkich potrzebnych składników odżywczych, dziecko może być jaroszem, jeśli nie, lepiej nie wykluczać z jego diety mięsa.
Proszę pamiętać, że gotować zdrowo i według zasad wegetariańskich jednocześnie, oznacza dość trudną sztukę uzupełniania aminokwasów egzogennych (obecnych w produktach pochodzenia zwierzęcego), polegającą na łączeniu odpowiednich produktów mlecznych i zbożowych, komponowania posiłków o zwiększonej przyswajalności np. żelaza. Poza tym odmiany wegetarianizmu różnią się między sobą stopniem restrykcyjności (laktoowowegetarianizm to jedna z mniej restrykcyjnych odmian dopuszczająca spożywanie mleka, jaj i ich przetworów, weganizm zaś jest najbardziej restrykcyjnym sposobem żywienia, eliminującym wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego). Urozmaicona menu wegetariańskie, w którym dopuszczalne jest spożywanie np. nabiału daje możliwość prawidłowego zbilansowania pod względem wartości odżywczej. Należy tu jednak podkreślić, że nie ma takiego produktu spożywczego, który miałby wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta powinna być urozmaicona i różnorodna, a jednostronne spożywanie wąskiej grupy produktów, niezależnie czy są to białka zwierzęce, tłuszcze, czy białko roślinne, prowadzi do niedoborów.