I choć jego muzycy nie stronią od mrocznych, mocnych, niepokojących kawałków w stylu „Teethgrinder” czy „Turn”, choć zdarzają im się wycieczki w kierunku niemal popowych kawałków (spokojna klasyczna rockowa ballada „A Moment of Clarity” albo zaskakujące smyczki w „Diane”), to jednak rock’n’rollowe proste piosenki wychodzą im najlepiej.

Zespół powstał w Irlandii w 1989 roku z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Andy’ego Cairnsa. Dziś z pierwotnego składu pozostali tylko on i basista Michael McKeegan. Pierwsze nagrania Therapy? wydało na własny koszt w 1990 roku na singlu „Meat Abstract”. Rok później miało już kontrakt z niezależną wytwórnią Wijja, dla której nagrało dwie płyty: „Babyteeth” (1991) i „Pleasure Death” (1992). Mimo zmian w składzie – formacja dziś gra jako trio – kapela wciąż jest aktywna, wydała 13 albumów. Ostatni, tegoroczny, nosi tytuł „Crooked Timber”.

Krytycy próbowali przypisać gdzieś tę muzykę, a to do grungea, a to do indie rocka, ale tak naprawdę Therapy? jest zjawiskiem osobnym. A produkowaną pod tym szyldem muzykę cenią najwięksi. Ze Stingiem członkowie grupy wykonali niemal metalową wersję hitu The Police „Next to You”, z Bruce’em Dickinsonem (Iron Maiden) zagrali cover Deep Purple „Black Night”.

[i]Therapy?, Proxima, ul. Żwirki i Wigury 99a, bilety: 50 – 60 zł, rezerwacje: [link=http://www.klubproxima.com.pl]www.klubproxima.com.pl[/link], tel. 22 822 30 03, środa (25.11) godz. 20[/i]