– Nasz festiwal to okazja do przyjrzenia się bliżej Warszawie, miastu wielu kultur – mówi Irmina Dąbrowska z Domu Spotkań z Historią, który organizuje imprezę „Warszawiacy nie z tej ziemi”. – Na co dzień mijamy na ulicach wielu obcokrajowców. Teraz będziemy mogli dowiedzieć się, jak tu trafili i dlaczego postanowili zostać na stałe.

Opowiedzą nam o tym podczas sobotnich spotkań na skwerze Wizytek. W zaaranżowanej na wzór szkolnych sal przestrzeni od południa do godz. 17 odbywać się mają „Lekcje nie z tej ziemi!”. Będą mieć bardziej charakter wykładów niż warsztatów. – Na przykład Lourdes Estrada opowie o tym, czym Witkacy może zauroczyć Meksykanina, a Vahram Mkhitaryan przeprowadzi kurs toastów kaukaskich – dodaje Dąbrowska.

Dodatkowo czekają na widzów koncerty w Składzie Butelek z udziałem m.in. muzyków Strefy Rytmu i zespołu Djolof-Man oraz akcja „Warszawa na oku!”. To cykl niedzielnych wycieczek (godz. 12 – 18), podczas których na miasto można spojrzeć z perspektywy obcokrajowców. W podróż gości zabiorą Gianna Benvenuto (Urugwaj), Mania Zyzak-Sokolowa (Rosja), Ton Van Anh (Wietnam), Linas Domarackas (Litwa), Ivo Nikić (Serbia) i Dario Gub (Włochy).

Festiwal zainauguruje duży projekt DHS „Warszawa wielonarodowa 1945 – 1989” dedykowany cudzoziemcom, którzy w czasach PRL związali swe życie z Polską.

[i]Warszawiacy nie z tej ziemi, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, skwer Wizytek, róg Krakowskiego Przedmieścia i Karowej, przestrzeń miejska na trasie „Warszawy na oku” (pl. Zbawiciela – Dworzec Wschodni), program: [link=http://www.warszawawielonarodowa.pl]www.warszawawielonarodowa.pl[/link], wstęp wolny, sobota (9.10) – niedziela (10.10)[/i]