Obecnie na świecie uprawia się około 400 gatunków kapusty o różnych kolorach i fakturze liści. Niektóre spośród tych odmian mają jedynie zastosowanie ozdobne, ale większość jest jak najbardziej jadalna i znalazła zastosowanie w kuchniach wielu regionów.
Kapusta biała, która króluje na naszych stołach w święta jest bogata w takie minerały jak: sód, potas, magnez, wapń, żelazo, kobalt, miedź, cynk, fosfor, flor, jod i karoteny, oraz witaminy B1, B2, B6, kwas foliowy i witaminę C. Tej ostatniej jest szczególnie dużo w kiszonej kapuście.
Do zalet tego warzywa można również śmiało zaliczyć dużą zawartość siarki, która korzystnie wpływa na wygląd włosów, cery i paznokci. Poza tym w kapuście wykryto mniej znane substancje, jak goitryny, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także substancji zapobiegających nowotworom. Jak zatem widać kapusta jest warzywem bardzo pożywnym, przy czym też niskokalorycznym, dzięki czemu wkradła się w menu wielu diet.
Dodatkowo kapusta jest jednym z najbardziej leczniczych warzyw jakie możemy znaleźć w naszych ogródkach. Jej uzdrawiające właściwości znali już Rzymianie, którzy leczyli nimi rany i wszelkie zmiany skórne. Do tej pory okłady z kapusty stosowane są w przypadku: ran, ropni, wrzodów, pryszczy, pokrzywki, liszajów, odmrożeń i krwawiących hemoroidów.
Liście kapusty znane są właściwie każdej karmiącej piersią matce, która miała problemy ze stanami zapalnymi. Nic tak nie przynosi ulgi w bólu piersi jak przyłożony liść kapusty. Niektórzy polecają napary z nich na bóle głowy, czy migreny.