W ciągu 14 lat Warszawa stała się gospodarzem jednej z najpoważniejszych imprez wiolonczelowych świata. A jej laureaci robią błyskotliwe kariery. VIII Konkurs im. Lutosławskiego rozpocznie się w czwartek i potrwa dziewięć dni. Jest trzyetapowy. Pierwszą fazę rywalizacji będzie można śledzić od 3 do 6 lutego w zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Szymanowskiego przy ul. Krasińskiego 1. Przesłuchania odbywają się rano (od godz. 10) i po południu (od godz. 17). Wstęp wolny.
7 lutego konkurs przeniesie się do Filharmonii Narodowej. Tu zaplanowano etap drugi oraz finał, w którym uczestnicy muszą wykonać z orkiestrą Filharmonii Narodowej jeden z trzech koncertów wiolonczelowych: Haydna, Schumanna lub Lutosławskiego. Dla publiczności wstęp nadal bezpłatny.
Zanim jednak zaczniemy się pasjonować konkursową rywalizacją, w środę czeka nas wyjątkowy wieczór w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Koncert inauguracyjny przygotowuje znakomity wiolonczelista Andrzej Bauer. Jest również szefem jednej z nielicznych na świecie grup wiolonczelowych – Cellonet. Zebrał w niej ośmiu wspaniałych muzyków, w tym laureatów poprzednich edycji konkursu: Bartosza Koziaka, Mikołaja Pałosza, Marcina Zdunika i Michała Borzykowskiego.
Cellonet zagra specjalnie napisaną dla tego zespołu (przez Aleksandra Nowaka) kompozycję „Ulica Spokojna 3”. Ma też towarzyszyć Leszkowi Możdżerowi w „Siedmiu miniaturach” jego autorstwa.
W koncercie inauguracyjnym nie zabraknie utworów patrona konkursu Witolda Lutosławskiego. Ale tym razem posłuchamy jego piosenek, które komponował w latach 50., ukrywając się pod pseudonimem Derwid. Obecnie świetnie je interpretuje Agata Zubel, której przy fortepianie i komputerze towarzyszyć będzie Cezary Duchnowski.