Wpisano na nią Traktaty pokojowe zawarte od II połowy XV do końca XVIII wieku między Królestwem Polskim i Cesarstwem Tureckim oraz Zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu: Biblioteka Polska i Muzeum Adama Mickiewicza.
Traktaty pokojowe (ahdname) pochodzą z działu „Tureckiego" Archiwum Koronnego Warszawskiego, obejmującego 1500 dokumentów z ponad 300 lat. Są niezwykłym świadectwem stosunków między państwami o odmiennej tradycji, kulturze i religii, dającym początek nowoczesnej polityce zagranicznej opartej na tolerancji i poszanowaniu międzynarodowych praw. Szczególnym tego przykładem były kontakty Sulejman I z Zygmuntem I Starym i Zygmuntem Augustem oraz zawarty w 1533 roku tzw. pokój „wieczysty", odnawiany przez następnych władców. W rezultacie trwał prawie sto lat.
Niektóre z tych dokumentów mają ponad 4 m długości, a charakterystycznym ich elementem jest malowana przez specjalnego urzędnika dekoracyjna tugra, zawierająca imię i tytuł władcy.
Zbiory Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu (Biblioteki Polskiej w Paryżu i Muzeum Adama Mickiewicza) są z kolei świadectwem działalności dawnej emigracji politycznej, walczącej o wolność i niepodległość poprzez tworzenie instytucji kulturalnych oraz współpracę z międzynarodowymi elitami intelektualnymi. Biblioteka Polska, założona w 1838 r. jest najstarszą niefrancuską biblioteką w Paryżu. Ma ogromne zbiory z historii, literatury i sztuki, kartografii, publikacji wydawnictw emigracyjnych. A także bogate archiwa polskich instytucji emigracyjnych. W jej budynku mieści się Muzeum Adama Mickiewicza.
Początki Towarzystwa Historyczno-Literackiego także sięgają lat 30.XIX wieku, czyli początków Wielkiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym. Działali w nim m.in. książe Adam Czartoryski, Julian Ursyn Niemcewicz, Adam Mickiewicz