Reżyser zapowiada, że będzie to adaptacja, jednak wykorzysta tylko wybrane wątki i postaci. — Interesuje mnie sprawa młodych ludzi i ich ideałów, które konfrontują się z zderzenie ideałów z życiem, zderzenie postawy romantycznej i postawy pozytywistycznej – mówił Robert Gliński przed rozpoczęciem zdjęć.

Zobacz na Empik.rp.pl

Film ma być więc opowieścią o chłopcach, wychowanych w patriotycznych domach, kształtowanych przez harcerskie ideały, którzy postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, to jednak nawet w tych okrutnych czasach potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą, zostawiając po sobie lekcję przyjaźni, honoru i miłości do ojczyzny.

W rolach głównych wystąpią młodzi aktorzy. W postać „Zośki" wcieli się 24-letni Marcel Sabat, który dotychczas na ekranie zagrał jedną z epizodycznych postaci w serialu „1920. Wojna i miłość", „Rudym" będzie muzyk i aktor Tomasz Ziętek, „Alkiem" — Kamil Szeptycki. W obsadzie nie zabraknie jednak aktorskich znakomitości. pojawią się m. in.: Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Krzysztof Globisz, Olgierd Łukaszewicz, Danuta Stenka i Artur Żmijewski.

„Kamienie na szaniec" nie po raz pierwszy inspirują filmowców. W 1977 r. na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego reżyser Jan Łomnicki nakręcił „Akcję pod Arsenałem" z Mirosławem Konarowskim, Cezarym Morawskim, Ryszardem Gajewskim oraz Zbigniewem Zapasiewiczem, Janem Englertem i Tadeuszem Łomnickim w rolach głównych.

— Chciałbym, żeby postaci w moim filmie były w miarę współczesne w swoim myśleniu i postępowaniu – mówi o swej wersji Robert Gliński. Urodzony w 1952 r. reżyser jest twórcą takich filmów jak „Wszystko co najważniejsze", „Cześć Tereska" czy „Świnki" Obecnie pełni też funkcję dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie.

Autorem zdjęć do „Kamieni na szaniec" jest Paweł Edelman, producentem filmu firma — Monolith Film. Premiera planowana jest na połowę 2014 r.