Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości – czytamy na oficjalnej stronie prezydenta RP. Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości Aleksandra Fredry.

Aleksander Fredro był pamiętnikarzem, komediopisarzem i poetą. Uznaje się go za jednego z czołowych pisarzy epoki romantyzmu. Popularność jego sztuk nie słabnie, a "Zemsta", czy "Śluby panieńskie" wciąż pojawiają się na deskach teatrów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów włączają się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. 7 września w Parku Kościuszki w godz. 12.00-18.00 odbędzie się impreza literacka, której tematem będzie twórczość Aleksandra Fredry.

Na Małej Scenie pojawią się aktorzy z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego - Agnieszka Radzikowska i Zbigniew Wróbel oraz zaproszeni goście, a także z Teatru Rawa. W programie fragmenty inscenizacji wybranych utworów autora w aranżacji zawodowych aktorów, a dla odważnych możliwość samodzielnego odczytania fragmentów na scenie.  Podczas trwania imprezy będą miały miejsce także koncerty Duetu Gitarowego Braci Kudełka oraz Zespołu Trio.

Zaprezentowana zostanie wystawa tematyczna na temat Fredry. Na odwiedzających tego dnia Park Kościuszki, czeka wiele niespodzianek: będzie można oglądać książki Aleksandra Fredry wydane przez różne wydawnictwa (wśród nich białe kruki) oraz czasopisma. Karykaturzysta – Krystian Banik -  sportretuje każdego śmiałka.

Tradycyjnie biblioteka zorganizuje kiermasz taniej książki – wyprzedaż książek wycofanych ze zbiorów MBP w atrakcyjnych cenach oraz nowości wydawnicze.