Pochodzący z Petersburga Andrzej Boreyko należy do szczególnie wysoko cenionych kapelmistrzów, obecnych na estradach świata.

Polskiej publiczności dał się poznać u zarania swej wspaniałej kariery, jako laureat Konkursu im. Grzegorza Fitelberga (1987). W roli szefa orkiestr (m.in. Jenaer Philharmonie, Hamburger Symphoniker, Berner Symphonie-Orchester, Vancouver Symphony Orchestra, Winnipeg Symphony Orchestra) słynie z proponowania ambitnych i zawsze oryginalnych programów koncertowych.

Taki też będzie repertuar wieczoru w Filharmonii Narodowej, poświęconego muzyce dwóch kompozytorów, których twórczość przypadała na mroczny okres ZSRR. Dominacja złowrogiej komunistycznej ideologii nad wszystkimi dziedzinami życia wymuszała trudne kompromisy.

Tylko najwięksi artyści wychodzili z nich obronną ręką - należeli do nich z pewnością Prokofiew i Szostakowicz. Na program złożą się dwie, bardzo odmienne symfonie -obie nietypowe dla „klasycznych" założeń gatunku.

Późne dzieło Prokofiewa pierwotnie nosiło miano II Koncertu wiolonczelowego, jednak z uwagi na szczególną relację partii solowej i rozbudowanej, samodzielnej orkiestry stało się ostatecznie Symfonią koncertującą. Jej prawykonanie (1952) odbyło się w sensacyjnej obsadzie, z Mścisławem Rostropowiczem jako solistą, pod batutą... Światosława Richtera (był to bodaj jedyny występ sławnego pianisty w tej roli).

Na wiolonczeli zagra Marcin Zdunik, młody artysta, którego każdy występ jest perfekcyjny, odznaczający się zawsze najwyższą stylistyczną adekwatnością. XIII Symfonia „Babi Jar" (1962) to cykl orkiestrowych pieśni z chórem, do przejmujących tekstów Jewgienija Jewtuszenki, poświęconych m.in. kaźni ponad 70 000 osób, głównie kijowskich Żydów, w Babim Jarze. Tu partię solową wykona Pavel Daniluk, ukraiński bas, solista Opernhaus Zürich.

Piątek, 4 kwietnia 2014, godz. 19:30

Sobota, 5 kwietnia 2014, godz. 18:00

Sala Koncertowa

Wielkie symfonie

ORKIESTRA SYMFONICZNA I CHÓR MĘSKI FILHARMONII NARODOWEJ

Andrzej BOREYKO - dyrygent

Pavel DANILUK - bas

Marcin ZDUNIK - wiolonczela

Henryk WOJNAROWSKI - dyrektor chóru

Siergiej PROKOFIEW - Symfonia koncertująca e-moll op. 125

Dmitrij SZOSTAKOWICZ - XIII Symfonia b-moll op. 113.

KONKURS

Dla naszych czytelników mamy zaproszenia na koncerty:

4 kwietnia, piątek, godz. 19:30 - 2 podwójne zaproszenia - kod: (esemes o treści ZW.01.Imię Nazwisko)

5 kwietnia, sobota, godz. 18:00 - 2 podwójne zaproszenia - kod:  (esemes o treści ZW.02.Imię Nazwisko)

Aby je  wygrać, wyślij w piątek (4 kwietnia) esemes z danym kodem na nr 71601 (cena 1 zł plus VAT - 1,23 zł).

Wygrywa co drugi esemes nadesłany na dany kod w godz. 13-15 w dniu 4 kwietnia, do momentu wyczerpania puli nagród (zaproszenia będzie można odebrać na miejscu w dniu koncertu, informacja o wygranej znajdzie się w sms-ie zwrotnym).