Nagroda Grammy dla Włodka Pawlika wydarzeniem 2014 roku

Najważniejsza nagroda muzyczna dla „Night in Calisia" Włodka Pawlika przyćmiła inne jazzowe wydarzenia roku.

Aktualizacja: 18.12.2014 10:58 Publikacja: 18.12.2014 01:00

Nagroda Grammy dla Włodka Pawlika wydarzeniem 2014 roku

Foto: Fotorzepa/Marek Dusza

26 stycznia pianista i kompozytor odebrał w Los Angeles statuetkę jako pierwszy polski jazzman w historii tej nagrody. Potem dostał kolejne, m.in. Fryderyka – dla muzyka roku, oraz Koryfeusza Muzyki Polskiej – dla osobowości roku.

Pawlik zagrał w tym roku ponad 100 koncertów, w tym na Przystanku Woodstock. Na Forum Ekonomicznym w Krynicy odebrał podwójną platynową płytę za album „Night in Calisia", który właśnie ukazał się na winylu i w siedmiopłytowej „Golden Collection" razem z nowym, solowym „Lutosławskim" oraz czterema wcześniejszymi płytami.

Wśród albumów polskich artystów warto wyróżnić: „Spark of Life" tria Marcina Wasilewskiego z Joakimem Milderem, „Young" tria pianisty Kuby Stankiewicza i „Polkę" kwintetu Wojtka Mazolewskiego. Oryginalne interpretacje utworów Szpilmana nagrał z Polakami amerykański pianista Uri Caine.

Jednak za polski jazzowy album roku uznaję „15 Studies for the Oberek" Piotra Orzechowskiego, który sygnuje solowe albumy jako Pianohooligan. Jego studia nad tym tańcem ludowym dały niezwykłe nagrania z pogranicza jazzu, muzyki współczesnej i folku. W pięciu częściach albumu pianista ukazuje koloryt, napięcia harmoniczne, charakterystyczny puls, spontaniczną improwizację i linię melodyczną oberka. To przemyślana i fascynująca podróż do źródeł polskiej muzyki.

Najciekawszy album zagraniczny to „the imagined savior is far easier to paint" młodego amerykańskiego trębacza i kompozytora Ambrose'a Akinmusire'a. Za polski koncert roku 2014 uważam występ High Definition Quartet z Piotrem Orzechowskim przy fortepianie na 50. Jazzie nad Odrą. Młodzi muzycy tworzą nową jakość, wznosząc się na wyżyny kreacji i nowatorstwa.

Wydarzeniem z udziałem artystów zagranicznych była kulminacja koncertu Esperanza+ podczas festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku. Kwintet, jaki młoda basistka Esperanza Spalding utworzyła z pianistą Herbim Hancockiem, saksofonistą Waynem Shorterem, perkusistką Terri Lyne Carrington i kubańskim klawiaturzystą Leo Genovese, byłby ozdobą każdego festiwalu. Ukazał twórczą siłę jazzowych legend i spontaniczność młodych artystów.

Festiwalem roku został Jazz Jantar, który zgromadził najliczniejsze i najciekawsze grono znakomitości, m.in.: Branforda Marsalisa, Jamesa Cartera, Roberta Glaspera, Rudresha Mahanthappę i rewelacyjny żeński kwintet z Danii – Selvhenther, który powinien być wzorem bezkompromisowych improwizacji dla naszych muzyków.

Hity 2014

Włodek Pawlik Grammy za „Night in Calisia"

Piotr Orzechowski solo i z High Definition Quartet

Spark Of Life Wasilewski Trio + Milder

Kity 2014 – koncerty

Perdido Martinez Group Solidarity of Arts, Gdańsk

Peter Cincotti Jazz nad Odrą, Wrocław

Liberty Ellman Quintet Warsaw Summer Jazz Days

Kultura
Muzeum Historii Polski: Pokaz skarbów z Villa Regia - rezydencji Władysława IV
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Architektura
W Krakowie rozpoczęło się 8. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz
radio
Lech Janerka zaśpiewa w odzyskanej Trójce na 62-lecie programu
Kultura
Zmarł Leszek Długosz
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kultura
Timothée Chalamet wyrównał rekord Johna Travolty sprzed 40 lat