Ta nagroda przyznawana jest od 2011 r. w trzech kategoriach, ale w tym roku doszła jeszcze jedna: dla najwybitniejszego debiutanta. W przeciwieństwie jednak do pozostałych, tu o jej przyznaniu nie zadecyduje kolegium elektorów, lecz internetowe głosowanie publiczności.

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku rywalizują: skrzypek jazzowy Adam Bałdych, wokalistka Dorota Miśkiewicz, pianista Hubert Rutkowski, śpiewak Rafał Siwek (znakomity Borys Godunow w Teatrze Wielkim w Poznaniu) oraz kompozytorka i śpiewaczka Agata Zubel.

Nominacje w kategorii wydarzenie roku to: XVII Konkurs Chopinowski, otwarcie Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Festiwal Solidarity of Arts Jimek+, koncert charytatywny „Wyśpiewać nadzieję" oraz prapremiera opery Dariusza Przybylskiego „Orphee" w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Na tytuł debiutanta roku mają szansę: saksofonista Łukasz Dyczko, organista Karol Mossakowski oraz reżyser i dramaturg Daniel Stachuła. Jak co roku przyznana zostanie nagroda honorowa za całokształt osiągnięć. Laureatów poznamy 1 października na gali, która będzie prezentem dla dwóch jubilatów: Jana Krenza oraz Jana „Ptaszyna" Wróblewskiego.