Reklama

Mularczyk: Temat reparacji powinien zostać poruszony w rozmowie Morawieckiego z kanclerz Merkel

- Nie może być pełnego przebaczenia Polski bez pełnego zadośćuczynienia Niemiec - mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Aktualizacja: 19.03.2018 16:33 Publikacja: 19.03.2018 16:26

Mularczyk: Temat reparacji powinien zostać poruszony w rozmowie Morawieckiego z kanclerz Merkel

Foto: rp.pl

Rzeczpospolita: Reparacje to jeden z tematów, który powinien zostać poruszony w rozmowie premiera z kanclerz Angelą Merkel?

Arkadiusz Mularczyk: Temat reparacji powinien być wyraźnie sygnalizowany stronie niemieckiej przez Polskę podczas różnych spotkań na wysokim szczeblu. Niewypłacenie przez Niemcy praktycznie żadnego odszkodowania Polsce za II Wojnę Światową jest skazą w naszych relacjach. Odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy ponoszą niestety dzisiejsze Niemcy, które czerpały korzyści z rabieży wojennych. Współczesne Niemcy są spadkobiercą III Rzeszy i powinny ponieść odpowiedzialność, także odszkodowawczą. Nie może być prawdziwego pojednania polsko-niemieckiego bez zadośćuczynienia za wyrządzone zbrodnie. Pojednanie polsko-niemieckie będzie tylko wtedy pełne, jeśli będzie się wiązało z zadośćuczynieniem, a tego dotychczas nie było.

Orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich, czy polsko-niemieckie pojednanie w Krzyżowej to nie było pełne pojednanie?

Niestety nie. Słynne przebaczenie biskupów było tylko jednym z elementów pojednania, które do dziś się nie dopełniło. Drugą częścią pojednania powinno być zadośćuczynienie, a tego elementu nie było. Państwo Niemieckie w sprawie odpowiedzialności za II Wojnę Światową 70 lat grało na przeczekanie, przemilczenie i przedawnienie wobec Polski. Sądzę, że strona niemiecka dziś może mieć poczucie winy w związku z nieuregulowanymi reparacjami, co przekłada się na ich wizerunek.

Niemcy są jednym z najbogatszych państw świata, szczycą się pozycją jednego z międzynarodowych stabilizatorów ładu światowego, więc niezałatwienie tych spraw z Polską nadwyręża ich wizerunek państwa prawa. Duża część elit niemieckich ma tego świadomość. Dlatego nie może być pełnego przebaczenia Polski bez pełnego zadośćuczynienia Niemiec.

Reklama
Reklama

Jaka powinna być reakcja Angeli Merkel?

Kanclerz Niemiec powinna mieć pełną świadomość, że niezałatwiona kwestia reparacji jest najpoważniejszą przeszkodą w dobrych relacjach Polski z Niemcami. Dlatego uważam, że temat odszkodowań za II Wojnę Światową powinien zostać poruszony podczas rozmowy premiera Morawieckiego z kanclerz Merkel.

Cała rozmowa Jacka Nizinkiewicz z Arkadiuszem Mularczykiem we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
warszawa
Ruchy miejskie nie chcą hali na Skrze. Ekspert: To dobrze skomunikowane miejsce
Warszawa
Od kontrowersji do sukcesu? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie bije rekordy popularności
Warszawa
Labubu z automatu? Stołeczna Galeria Młociny sprzedaje figurki w oryginalny sposób
Kraj
Radni KO przeciw Rafałowi Trzaskowskiemu. Poróżnił ich alkohol
Materiał Promocyjny
Firmy coraz częściej stawiają na prestiż
Reklama
Reklama