Reklama

"Jerusalem Post": Lepiej by było, gdyby Warszawa przestała ukrywać rolę wielu Polaków w pomaganiu nazistom

Przyczyną kryzysu na linii Polska - Izrael "jest to, że tak naprawdę nie chodzi o semantykę ani o to, czy używa się słowa "Polacy", czy "Polska". Kryzysy te będą trwać tak długo, jak długo polski rząd będzie nalegał na wybielanie swojej historii" - pisze w wydanym oświadczeniu gazeta "Jerusalem Post", po której cytacie z wypowiedzi premiera Benjamina Netanjahu rozpoczęła się kolejna odsłona konfliktu dyplomatycznego.

Aktualizacja: 18.02.2019 17:20 Publikacja: 18.02.2019 16:56

"Jerusalem Post": Lepiej by było, gdyby Warszawa przestała ukrywać rolę wielu Polaków w pomaganiu nazistom

Foto: screen z jpost.com

qm

Do kryzysu między Polską a Izraelem doszło po wypowiedzi premiera Izraela Benjamina Netanjahu w Warszawie, na marginesie konferencji bliskowschodniej. Netanjahu - cytowany przez izraelskie media - miał powiedzieć, że "Polacy współdziałali z nazistami przy Holokauście". Taki cytat przedstawił "Jerusalem Post".

Potem kancelaria premiera Izraela sprecyzowała, że Netanjahu nie mówił o współpracy narodu polskiego z nazistami, lecz o tych Polakach, którzy takiej współpracy się dopuścili. Mimo tych wyjaśnień doszło do obniżenia rangi polskiej delegacji na szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu - z wyjazdu do Izraela zrezygnował premier Morawiecki.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Kraj
Tak wygląda „tramwajowe metro”. Budowa tunelu do Dworca Zachodniego wkracza w decydującą fazę
Kraj
Ujawniono dwa drony na Mazowszu. Służby szukały też pod Warszawą
Kraj
Highline Warsaw otwarte. Zwiedziliśmy taras na Varso Tower. Zupełnie nowa perspektywa stolicy
Reklama
Reklama