Niespełna dwa tygodnie po ujawnieniu jesiennych ramówek przez Polsat i TVN w ich ślady idzie TVP. Podczas gdy komercyjni konkurenci postawili na sprawdzone hity, telewizja publiczna zasypuje widzów nowościami. Skąd taka strategia?

– Musimy wygrać rywalizację na rynku telewizyjnym – mówi „Rz” Aneta Wrona, rzecznik TVP. – Wynika to nie tylko z woli zwycięstwa, ale też z trudnej sytuacji finansowej. W wyniku zawirowań politycznych nasze wpływy z abonamentu znacząco spadły.

Gwoździem jesiennej oferty telewizji publicznej ma być serial „Londyńczycy”. Wyemituje go TVP 1. Pokaże on losy młodych polskich emigrantów w Londynie. W rolach głównych wystąpią m.in. Grażyna Barszczewska, Robert Więckiewicz, Przemysław Sadowski i Marcin Bosak.

Ważną nowością będzie program „Mamy mamy” w TVP 1. Oparty na szwedzkiej licencji „Single moms” przedstawi samotne matki szukające życiowych partnerów. Bohaterkami programu będą kobiety godzące samotne wychowywanie dzieci z karierą. Każda z nich pozna dziesięciu mężczyzn, z których w ciągu dziesięciu odcinków będzie musiała wybrać swojego życiowego partnera.

Odpowiedzią na nowe programy rozrywkowe TVN „Mam talent” i Polsatu „Fabryka gwiazd” ma być teleturniej przygodowy „Fort Boyard” w TVP 2. W twierdzy na zachodnim wybrzeżu Francji konkurujące drużyny dostaną trudne zadania fizyczne i umysłowe. Program poprowadzą Katarzyna Glinka i Robert Gonera. Zagadki będzie zadawał Janusz Weiss. Każdą z drużyn poprowadzi gwiazda pełniąca funkcję kapitana wspierana przez czterech uczestników wyłonionych w castingu. W role kapitanów wcielą się m.in. Katarzyna Cichopek, Justyna Steczkowska, Mariusz Pudzianowski i Przemysław Saleta. TVP 2 wyemituje też „Czas honoru” – historyczno-obyczajowy serial o polskim ruchu oporu podczas drugiej wojny. Film przedstawi losy polskich oficerów przerzuconych z Londynu do Warszawy w celu zorganizowania podziemia. W głównych rolach wystąpią: Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki, Jakub Wesołowski, Jan Wieczorkowski i Jan Englert.

To nie koniec nowości. Jesienią TVP pokaże też kolejne polskie seriale: „Wydział zabójstw” i „Ojca Mateusza”. Zobaczymy także czwartą serię „Zagubionych” i brytyjski serial historyczny „Rzym”. Będzie też premiera teleturnieju „300% normy” sprawdzającego wiedzę na temat PRL, który poprowadzą Maciej Orłoś i Joanna Jeżewska.

Nowość szykuje się też w publicystyce. W „Pojedynku” w TVP Historia Rafał Ziemkiewicz i Sławomir Sierakowski będą się spierać na tematy polityczno-historyczne. O stałych porach nadawane będą programy Tomasza Lisa i Jana Pospieszalskiego. „Cienie PRL-u” zastąpi natomiast program „Bronisław Wildstein przedstawia”.

Nie zabraknie też sprawdzonych hitów, takich jak „Gwiazdy tańczą na lodzie”, „Szansa na sukces”, „M jak miłość” czy „Na dobre i na złe”. „Trzeci oficer” to z kolei następca „Oficera” i „Oficerów”.

Karol Smoląg, rzecznik TVN, o nowej ramówce konkurencji z TVP nie chce się wypowiadać. Zapewnia tylko, że oferta jego stacji jest lepsza: – Bardzo starannie przygotowaliśmy się do tej jesieni. Znamy naszych widzów i ich oczekiwania.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: b.radziejewski@rp.pl