Rekonstrukcja jest hołdem złożonym polskim patriotom, którzy oddali życie w obronie ojczyzny przed bolszewikami. Upamiętnia także bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki, kapelana 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej, który tworzyli przede wszystkim studenci i gimnazjaliści.
[wyimek][b]Zobacz specjalne raporty "Rz": [link=http://www.rp.pl/temat/522285.html]Rocznica 1920 roku[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/temat/518974_Wrota_bitwy_1920.html]Wrota bitwy 1920[/link][/b][/wyimek]
W inscenizacji bitwy z 14 sierpnia 1920 r. bierze udział około 300 członków stowarzyszeń i organizacji zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi z całej Polski. Do Ossowa zaprosiło ich Stowarzyszenie im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, które wraz ze Starostwem Powiatowym w Wołominie jest organizatorem inscenizacji bitwy. Reżyserami są Jacek Krzemiński i Andrzej Michalik.
Wcześniej przed bramą główną Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu odbyła się inscenizacja uroczystości poboru studentów i młodzieży do pułku piechoty Armii Ochotniczej.
Po poświęceniu sztandaru Legii Akademickiej formacje ochotnicze udały się na dworzec wileński w Warszawie, skąd odjechały do Wołomina.