Na szczycie listy przebojów radiowej Trójki w piątek 15 maja pojawił się najnowszy utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Kilka minut po emisji notowanie zniknęło z oficjalnej strony radia. W związku z zaistniałą sytuacją na stronie PR pojawiło się oficjalne oświadczenie. "Dokonano manipulacji przy liczeniu głosów oddawanych na poszczególne piosenki".

Zdaniem Tomasza Kowalczewskiego, dyrektora radiowej Trójki, w związku z notowaniem doszło do ręcznej manipulacji przy liczeniu głosów - w rzeczywistości piosenka Kazika powinna być czwarta na liście.

Oskarżenia o manipulację odrzuciły osoby związane z listą - z Trójki odszedł tworzący listę od ponad 35 lat Marek Niedźwiecki. W jego ślady poszło w kolejnych dniach wielu dziennikarzy stacji.

Wiele osób potraktowało sprawę piosenki Kazika na liście jako próbę cenzury twórczości artystycznej przez władze publicznego radia - najnowsza piosenka Kazika jest bowiem krytyką prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, który 10 kwietnia, gdy w kraju w związku z epidemią zamknięte były m.in. cmentarze, odwiedził grób swojej matki, a także symboliczny grób brata i bratowej w Warszawie.

Uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl zadaliśmy pytanie: Czy usunięcie notowania listy przebojów Trójki wygranej przez piosenkę Kazika wpłynęło na Pani/Pana stosunek do większości rządzącej?

Na tak zadane pytanie "tak, oceniam ją gorzej" odpowiedziało 49,2 proc. respondentów.

Odpowiedzi "Tak, oceniam ją lepiej" udzieliło 6,1 proc. respondentów.

23,8 proc. respondentów wybrało odpowiedź: "Nie widzę związku między decyzjami Trójki a działaniami większości rządzącej".

Zdania w tej kwestii nie ma 20,9 proc. ankietowanych.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

- Pogorszenie opinii o rządzie na skutek tego zdarzenia deklaruje ponad połowa osób po 50 roku życia i podobny odsetek badanych posiadających wyższe wykształcenie. Gorszą ocenę na skutek tej sytuacji wystawia większości rządzącej 56% badanych zarabiających w granicach 2001 – 3000 zł i ponad 60% mieszkańców największych miast - komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, Senior Project Manager w SW Research.