Nanotechnologia to nauka zajmująca się badaniem zjawisk zachodzących między cząsteczkami wielkości jednej miliardowej metra i ich wykorzystaniem do produkcji materiałów lub struktur o niespotykanych dotąd właściwościach. W Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie naukowcy wdrażają nanotechnologię m.in. do medycyny.
– Połykane lub podawane dożylnie leki mają kontakt ze zdrowymi i chorymi komórkami, np. chemioterapia niszczy komórki rakowe, ale też osłabia organizm. My próbujemy zapakować farmaceutyki w mikroskopijną nanorurkę, zatkać i tak nią sterować z zewnątrz, by dotarła bezpośrednio w miejsce chorobowe – tłumaczy prof. Ewa Borowiak-Paleń.
Inna grupa naukowców ZUT, współpracując z Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, wykorzystuje nanocząstki do tworzenia nowych materiałów polimerowych, które mogą zostać użyte w produkcji protez serca i systemów wspomagających jego pracę.
[wyimek]Nanocząstki mogą być wykorzystane m.in. w medycynie, np. przy produkcji protez serca [/wyimek]
– Dzięki nanocząstkom powierzchnia protezy może naśladować struktury budowane przez ludzkie komórki – mówi prof. Mirosława El Fray. – Przez to będzie lepiej tolerowana przez organizm, zakrzepy krwi nie utworzą się tak szybko jak na powierzchni stosowanych dotychczas protez.