Około 150 tys. osób zgromadziło się w poniedziałek na placu św. Piotra, by podziękować za beatyfikację Jana Pawła II. Dominowali Polacy. Na bazylice wisiał portret beatyfikacyjny papieża, a przy ołtarzu ustawiono relikwiarz z brązu w formie otwartej księgi z ampułką z jego krwią. – Dziś na tym placu obecna jest w jakimś sensie cała Polska – mówił kard. Stanisław Dziwisz, który podziękował za beatyfikację Benedyktowi XVI i Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

Odprawiający mszę św. kardynał Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wezwał wiernych, aby nie tylko czcili nowego błogosławionego, ale szli za jego nauczaniem i przykładem.

– Składamy dzięki Panu, że dał nam świadka takiego jak On, tak wiarygodnego, tak przejrzystego, który uczył nas, jak należy przeżywać wiarę i bronić chrześcijańskich wartości – mówił kard. Bertone, który powiedział o Janie Pawle II „święty".

Na zakończenie powiedział po polsku: „Dziękujemy Bogu za wielki dar, którym Jan Paweł II jest dla Kościoła i świata. Niech jego nauka i wiara inspirują wasze serca i nadają kształt życiu społecznemu waszego narodu".

Po mszy prezydent Bronisław Komorowski z małżonką udali się – z 25-minutowym opóźnieniem – na spotkanie z Benedyktem XVI. – Odczułem, że Kościół, do którego należy Polska, stanowi część Kościoła powszechnego – mówił prezydent, dziękując papieżowi za beatyfikację.

Papież Benedykt XVI odpowiedział: „Viva la Polonia" (Niech żyje Polska). Spotkanie trwało niecały kwadrans.

Po zakończeniu mszy bazylika znów była otwarta i pielgrzymi mogli oddawać hołd bł. Janowi Pawłowi II, którego trumna od niedzieli stała przed konfesją św. Piotra. Do poniedziałkowego popołudnia cześć oddało mu ok. 350 tys. osób.

Wieczorem trumnę przeniesiono do kaplicy św. Sebastiana. Spoczęła za białą marmurową płytą z napisem „Beatus Ioannes Paulus PP. II" (Błogosławiony Jan Paweł II, papież).

Wczoraj za beatyfikację Jana Pawła II dziękowali Polacy podczas mszy św. w bazylice Santa Maria Maggiore.

Prymas Józef Kowalczyk dziękował Bogu, że „w Polsce dojrzewało powołanie Jana Pawła II", który tu wracał „jako pielgrzym, myślą i sercem pozostając jej synem".

Przeczytaj zwycięską relację w konkursie portalu Reporter.rp.pl na najlepszy tekst „Dzień beatyfikacji Jana Pawła II – twoimi oczami"