Happeningi, „światło wolności", wycieczki edukacyjne i demonstracje – tak będzie w tym roku. I bogactwa pomysłów nie ogranicza to, że rocznica wprowadzenia stanu wojennego tym razem nie jest okrągła.
Instytut Pamięci Narodowej uczci 13 grudnia zapaleniem na ścianie stołecznej siedziby IPN symbolicznego światła wolności upamiętniającego ofiary stanu wojennego. Do akcji będzie się mógł włączyć każdy – poprzez zapalenie wieczorem świecy w oknie domu lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl.
– Tegoroczne upamiętnienie jest dla nas szczególnie ważne ze względu na to, że nie jest to okrągła rocznica i wtedy jest tendencja, żeby troszeczkę o niej zapominać. A wydaje nam się, że jest to data, która powinna być na trwałe wpisana do polskiego kalendarza dni historycznie bardzo istotnych – mówi Kamila Sachnowska z Biura Edukacji Publicznej IPN.
Jak zaznacza, IPN chce w tym roku szczególnie pamiętać o dwóch wątkach. – Pierwszy to odwołanie się do takich wspólnych wartości jak wolność, prawda i demokracja, które 13 grudnia 1981 r. zostały pogwałcone. Pragniemy też przypominać o ofiarach – tłumaczy. Chodzi nie tylko o ludzi, którzy podczas stanu wojennego oddali życie. – Także o tych, którzy przypłacili ten czas utratą zdrowia, pracy czy zostali zmuszeni do emigracji – podkreśla Sachnowska.
IPN wyśle też dziś na ulice Warszawy zabytkowy autobus Ikarus 280 linii 13XII. Mieszkańcy stolicy będą mieli okazję w nietypowy sposób poznać historię miejsc związanych ze stanem wojennym. Szyby i karoserię pojazdu oklejono reprodukcjami fotografii dokumentującymi wydarzenia stanu wojennego, opozycyjnymi hasłami i znaczkami z drugiego obiegu.