Orban przemawiał na odsłonięciu pomnika upamiętniającego Traktat z Trianon podpisany przez Węgry po I wojnie światowej, który doprowadził do zmian na mapie Europy Środkowej.

- Europa Zachodnia porzuciła Europę chrześcijańską i zamiast tego eksperymentuje z kosmosem bez boga, tęczowymi rodzinami, imigracją i otwartym społeczeństwem - mówił Orban.

Odsłaniając pomnik Orban wezwał do wzmocnienia sojuszu państw Europy Środkowej i skupienia się wokół "polskiego okrętu flagowego".

Reuters cytując te słowa zwraca uwagę, że przedstawiciele rządu PiS wielokrotnie sprzeciwiali się "ideologii LGBT", do której wcześniej odnosił się Orban mówiąc o "tęczowych rodzinach".

Agencja zwraca też uwagę, że w ostatnim tygodniu z budynków miejskich w Budapeszcie zerwano dwie tęczowe flagi, a przewodniczący węgierskiego parlamentu - polityczny sojusznik Orbana - zestawił adopcję dzieci przez homoseksualistów z pedofilią.

Traktat z Trianon jest postrzegany przez wielu Węgrów jako źródło traumy narodowej, ponieważ na jego mocy Węgry utraciły dwie trzecie terytorium Królestwa Węgier znajdującego się w unii personalnej z Austrią w ramach Austro-Węgier.

Na odsłoniętym w czwartek monumencie umieszczono nazwy ponad 12 tysięcy wiosek i miasteczek, które przed Traktatem były częścią Królestwa Węgier.

Orban przyznał obywatelstwo Węgrom żyjącym obecnie poza granicami kraju, którzy mają także prawo do głosu w wyborach parlamentarnych na Węgrzech.