Od kilku lat Inspekcja Handlowa nie kontroluje działań pośredników w obrocie nieruchomościami, a agencje prześcigają się w sposobach na oszukiwanie klientów. Kopiują ogłoszenia, zawyżają ceny i żądają słonej prowizji. Nieuczciwe agencje zarabiają kosztem nieświadomych oszustwa klientów. Mimo że pośredników obowiązują zasady etyki zawodowej, a agentom z licencją grozi jej utrata, samowolka trwa – pisze w najnowszym numerze „Uważam Rze" Edyta Hołdyńska.
Z kolei Tomasz Teluk w tekście „Pokolenie elektronicznych idiotów" ocenia, że rządy systematycznie pracują nad obniżaniem poziomu wykształcenia społeczeństwa. Kolejnym etapem ma być wdrażanie e-podręczników, programu, który zakończył się spektakularną klapą w wielu krajach świata. Dziecko zaplątane w łamigłówki elektroniczne traci umiejętności, które zbudowały zachodnią cywilizację. Przestaje korzystać z bibliotek, nie potrafi poruszać się po bibliografiach, odcina się od dziedzictwa naukowego, które pozostawili nam przodkowie. Nabywa umiejętności sprowadzające je do poziomu szympansa. Wystarczy, jak w telewizyjnym quizie, nauczyć się naciskać odpowiedni przycisk... – pisze autor.
Jan Piński rozmawia z prof. Robertem Gwiazdowskim, prezydentem Centrum im. Adama Smitha, o nastrojach panujących na Forum Ekonomicznym w Krynicy. To jedyne tego typu forum w Polsce, które zyskało międzynarodowe znaczenie. Porównywane jest często z forum w Davos w Szwajcarii.
Okazuje się, że gdy premier Donald Tusk ogłosił, że odpędził kryzys, uczestnicy forum ocenili to z ironią. Premier przekonywał również, że ma złą wiadomość dla pesymistów, bo w Polsce nie będzie ani recesji, ani stagnacji.
W numerze
- Wywiad z prof. Gwiazdowskim