Aktualizacja: 30.04.2015 07:16 Publikacja: 29.04.2015 17:55
Paweł Śpiewak
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska
W środę po południu Tomasz Lis opublikował na stronie Newsweek.pl oświadczenie, w którym zapowiada pozew przeciwko dyrektorowi Żydowskiego Instytutu Historycznego, który zarzucił Lisowi antysemityzm. Paweł Śpiewak w rozmowie z "Rzeczpospolitą" powiedział: - Uważam, że Tomasz Lis jest antysemitą.
Chodziło o opublikowany w "Newsweeku" tekst o Andrzeju Dudzie, w którym zostały wspomniane żydowskie korzenie teścia kandydata na prezydenta. Śpiewak określa artykuł "świadomym i politycznie wykalkulowanym użyciem antysemickich klisz".
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.
W Pałacu Rzeczypospolitej w Bibliotece Narodowej na Placu Krasińskich w Warszawie wręczamy Nagrodę „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.
2 grudnia 2024 - Zapraszamy na niezwykłe wydarzenie online pt. „Strategie Ochrony Rynku w Obliczu Globalnych Wydarzeń: Antydumping, Protekcjonizm i Ochrona Konkurencyjności w Unii Europejskiej”, które odbędzie się 5 grudnia 2024 roku, w godzinach 13:00 – 15:00. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tematykę globalnych nierówności ekonomicznych i ich wpływu na polityki ochrony rynku. Nasz webinar zgromadzi wiodących ekspertów i praktyków, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat obecnych wyzwań i możliwości w globalnym handlu i ochronie rodzimych rynków przed nieuczciwą konkurencją.
Bezpieczeństwo i kwestie gospodarcze - dwa temat, które mogą zdefiniować kampanię prezydencką. W nowym odcinku podcastu "Pałac Prezydencki" rozmowa z Adamem Traczykiem, dyrektorem More in Common Polska.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Większość Polaków zgadza się na zwiększenie wydatków na zbrojenia. Opinie respondentów w tej sprawie są podobne do tych wyrażanych tuż po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie. W przyszłym roku rząd chce wydać na zbrojenia blisko 190 mld zł.
Z jednej strony młode kobiety, a z drugiej przedsiębiorcy i zwolennicy liberalnej gospodarki, których przyciąga Konfederacja Sławomira Mentzena. Do tych dwóch grup Donald Tusk i Koalicja Obywatelska powinni skierować jeszcze wyborcze propozycje.
Był wybitny, niezależny i krytyczny. Śmierć Pawła Śpiewaka to strata dla polskiej nauki i relacji polsko-żydowskich.
Prof. Paweł Śpiewak był socjologiem, historykiem idei, profesorem uniwersyteckim, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, pisarzem, publicystą, naukowcem, a przez chwilę nawet politykiem. Żadnej z tych funkcji nie pełnił na pół gwizdka.
Nie żyje profesor Paweł Śpiewak, socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny UW, publicysta i były dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Marcin Król nie mieścił się w łatwych podziałach politycznych. Ta odrębność, osobność dla mnie była u niego najważniejsza – mówi prof. Paweł Śpiewak.
Żydowski Instytut Historyczny organizuje uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w 76. rocznicę buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II.
- To jest początek faszyzmu, a wiemy, jaki jest koniec faszyzmu. Wiemy, jak się spełnia - przez przemoc i przez nienawiść do pewnych grup ludzkich - w tym przypadku mamy grupę LGBT - mówił dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego profesor Paweł Śpiewak.
Sądziłem, że demokracja buduje pewną społeczną racjonalność: gdy wybucha konflikt, dąży się do tego, by go rozwiązać poprzez dyskusję i negocjacje. Tymczasem u nas konflikty prowadziły tylko do zdyskredytowania i poniżenia przeciwników, a nie starcia racji - mówi prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas