Kampania wyborcza - podsumowanie

Kampania wyborcza przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Śledź z "Rzeczpospolitą" najważniejsze wydarzenia ostatnich miesięcy

Aktualizacja: 21.09.2023 08:53 Publikacja: 17.10.2015 00:01

Kampania wyborcza - podsumowanie

Foto: Fotorzepa

23 października - Ostatnie godziny kampanii z "Rzeczpospolitą"

23 października - Polska to wolny i demokratyczny kraj. Jako premier przypominam o spełnieniu obywatelskiego obowiązku - wzięcia udziału w wyborach - powiedziała w wieczornym wystąpieniu premier Ewa Kopacz.

23 października - Chciałbym zachęcić wszystkich państwa do wzięcia udziału w głosowaniu - powiedział w wieczornym orędziu prezydent Andrzej Duda.

23 października - Premier Ewa Kopacz twierdzi, że PiS nie identyfikuje się z kobietami.

23 października - Polska potrzebuje dobrego, stabilnego rządu zamiast chaosu i histerii. To jest nasz cel - powiedziała Beata Szydło. Kandydatka PiS na premiera w 24-godzinnym objeździe po Polsce.

23 października - Zandberg ma kompleks na moim punkcie - twierdzi przewodniczący SLD Leszek Miller.

23 października - Trzeba się umieć cofnąć - mówił w wywiadzie dla Polska The Times Jarosław Kaczyński.

23 października -Kościół nie mówi: głosujcie na PiS - pisze w "Rzeczpospolitej" Tomasz Krzyżak. 

22 października - Przemysław Wipler nie wykluczył, że po wyborach może dojść do koalicji PiS z KORWiN-em i ruchem Pawła Kukiza.

22 października - Ewa Kopacz odpowiadała na pytania internautów na profilu "Rzeczpospolitej" na Facebooku.

21 października - Marek Migalski na łamach "Rzeczpospolitej" przewiduje rozpad Platformy Obywatelskiej po wyborach.

21 października - Z sondażu CBOS wynika, że osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych najczęściej wyrażają gotowość do głosowania na PiS i komitet Kukiz'15.

21 października - "Rzeczpospolita" dowiedziała się, że TVP wynajęła komitetowi wyborczemu PO pomieszczenie, w którym Ewa Kopacz miała wystąpienie po debacie.

20 października - Dziennikarze "Rzeczpospolitej" oceniają dzisiejszą debatę liderów komitetów wyborczych. Kto wypadł najlepiej? Kto ze swojego udziału nie może być zadowolony?

20 października - Ekipa PiS odrobiła lekcje. W 2007 roku to otoczenie Donalda Tuska tworzyło atmosferę dobrych emocji. To było sztuczne i reżyserowane, ale chodziło o zrobienie atmosfery piorunującego zwycięstwa. Na to trzeba odpowiadać taką samą emocją – mówił o debacie Grzegorz Schetyna w Radiu Zet.

19 października - Po debacie policja skontrolowała Szydłobus po tym, jak otrzymała informację, że autobusem jedzie zbyt dużo osób. Informacja ta nie potwierdziła się.

19 października - Szydło-Kopacz 3:2 - tak przebieg debaty między Beatą Szydło a Ewą Kopacz ocenili dziennikarze "Rzeczpospolitej".

 

19 października - PO przekonuje, że Jarosław Kaczyński zaczął popierać Grzegorza Biereckiego, ponieważ jest przekonany, iż zdobędzie w Polsce władzę absolutną.

19 października - Janusz Palikot uznał debatę Beaty Szydło z Ewą Kopacz za sposób na nielegalne finansowanie kampanii wyborczej PO i PiS przez TVP, Polsat i TVN.

19 października - Petru otworzył w Warszawie "muzeum jałowego sporu" poświęcone historii walki PO z PiS.

18 października - Wyborcy powinni głosować na PO, albo PiS. Głos na inne ugrupowania ma mniejszą wagę - przekonywał w TVP Info szef sztabu wyborczego PO Marcin Kierwiński.

18 października - PO bardzo "zawyżyła oczekiwania" jeśli chodzi o debatę przekonując, iż Ewa Kopacz na pewno wygra starcie z Szydło - mówił w TVN24 Marcin Mastalerek.

18 października - Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo Polaków i ludzie mają prawo pytać o to, czy nie jest ono zagrożone - powiedział w TVN24 prezydent Andrzej Duda i dodał, że "zupełnie nie rozumie burzy po słowach prezesa PiS dot. uchodźców".

18 października - Jeżeli Ewa Kopacz przegra debatę lub obie kandydatki wypadną słabo, debata pozostałych ugrupowań wyłoni trzecią siłę polityczną - powiedział Roman Mańka w programie "Rzeczpospolita od rana" w Polsat News.

18 października - Oddanie głosu 25 października na partie, których poparcie oscyluje na granicy progu wyborczego, to strata głosu; to PO może zatrzymać "szaleństwo, które się zbliża" - mówiła w Radiu Zet premier Ewa Kopacz.

17 października -  Niektórym jest bardzo w niesmak, że powstaliśmy – mówił Ryszard Petru w TVP Info, tłumacząc, że finansowanie jego partii jest przejrzyste.

17 października - Czarzasty dla TVN24: Osiem lat temu przestało rządzić Prawo i Sprawiedliwość. Tyle czasu minęło, że młodzi ludzie nie pamiętają tego PiS-u, który wchodził o szóstej rano do mieszkań, który dzielił Polskę, który był radykalny

17 października - Do powiedzenia stanowczego "nie" poprawności politycznej nawoływał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego poprawność polityczna to zestaw poglądów "wmuszanych" społeczeństwu. Podkreślał, że ogranicza ona wolność.

17 października - Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że szansą na prawdziwą zmianę jest uzyskanie w wyborach bezwzględnej większości w Sejmie. Jak mówił, koalicje się nie sprawdziły. Dodał, że jego obóz polityczny jest gotowy tolerować i szanować opozycję.

17 października - Przemysław Wipler przekonywał, że partia KORWIN jest jedyną partią, która nie obiecuje Polakom pieniędzy. - Nie obiecujemy, że damy wam coś, ponieważ doskonale wiemy, że aby dać Polakom coś, trzeba najpierw zabrać im pieniądze (…) Nasza podstawowa obietnica jest taka: będziemy zabierać wam mniej pieniędzy - powiedział.

17 października - PSL proponuje, aby 2 proc. ze składki rentowej płaconej przez pracodawców było przeznaczane na fundusz senioralny – poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego dałoby to 7-8 mld zł na opiekę nad osobami starszymi.

17 października - PO i PiS przedstawiają nowe spoty wyborcze. PiS zapowiada poniedziałkową debatę Szydło-Kopacz. Platforma Obywatelska mówi z kolei o SKOK-u na Polskę.

17 października - Barbara Nowacka, liderka Zjednoczonej Lewicy przypomniała na konwencji w Katowicach o 2500 zł minimalnego wynagrodzenia i 200 zł podwyżki do najniższych emerytur. – Gwarantuję, że kiedy Zjednoczona Lewica będzie rządziła, to córka pani premier Ewy Kopacz nie będzie musiała wyjeżdżać – przekonywała.

16 października - Według Jacka Kurskiego Prawo i Sprawiedliwość albo zdobędzie w parlamencie bezwzględną większość, albo przejdzie do opozycji. Podkreślił, że nie ma tytułu, by składać taką deklarację, "ale tak czuje".

16 października - Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zapewnił, że będzie współpracował z każdym premierem polskiego rządu.

16 października - Politycy partii KORWiN są pewni wejścia do Sejmu, a także tego, że bez ich poparcia nie będzie możliwe stworzenie rządu w przyszłym parlamencie.

16 października - Alternatywą w Polsce jest rząd jednopartyjny, z jednolitym poparciem, który będzie wprowadzał dobre zmiany lub rząd wielopartyjny, który będzie prowadził wojnę – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w Białej Podlaskiej.

 

15 października - Według najnowszego sondażu Millward Brown SA dla Faktów TVN i TVN24 po wyborach parlamentarnych do Sejmu dostałoby się siedem partii. Platforma Obywatelska zmniejszyła stratę do Prawa i Sprawiedliwości

15 października - Paweł Kukiz zapowiedział, że po wyborach parlamentarnych nie będzie koalicjantem Prawa i Sprawiedliwości

15 października - Jarosław Kaczyński liczy na 300 miejsc w parlamencie.

15 października - Leszek Miller odrzuca możliwość stworzenia koalicji "wszyscy przeciw PiS" z udziałem Zjednoczonej Lewicy.

15 października - Debaty między Ewą Kopacz a Beatą Szydło obawiają się obie strony - pisze w "Rzeczpospolitej" Paweł Majewski.

14 października -

Zbigniew Stonoga publikuje w internecie zdobyte w nielegalny sposób

maile polityków formacji .Nowoczesna. 

14 października - Cieszę się, że (mama) nie głosuje na mnie. To byłoby złamanie swoich zasad - mówi Joanna Staniszkis, córka Jadwigi Staniszkis, która startuje w wyborach z list Nowoczesnej Ryszarda Petru. Czytaj więcej

14 października - Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostrzegał dzień wcześniej, że imigranci mogą ze sobą przynieść choroby, których już od dawna w Europie nie ma. Szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński ocenił, że "Kaczyński strasząc pasożytami używa języka nazizmu". Czytaj więcej

14 października - Nasz fotoreporter odwiedził lokal "Ewa&Przyjaciele". Zobacz zdjęcia

13 października - Trzy główne stacje telewizyjne zorganizuję debatę między premier Ewą Kopacz a kandydatką PiS na premiera Beatą Szydło. Odbędzie się ona 19 października o godzinie 20. Czytaj więcej

12 października - Boję się rządów Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza. Jeśli wygrają wybory, to wyjedziemy z Polski – zapowiedziała Katarzyna Kopacz-Petranyuk, córka pani premier. Czytaj więcej

12 października – Paweł Kukiz zapowiedział, że poprze mniejszościowy rząd tworzony przez Prawo i Sprawiedliwość, by nie destabilizować państwa. Czytaj więcej

12 października - W konkursie na najbardziej absurdalne pomysły kampanii uroczystość otwarcia nieczynnego gazoportu w Świnoujściu przez premier Ewę Kopacz powinna dostać grand prix z wyróżnieniem - pisz Michał Szułdrzyński. Czytaj więcej

12 października - Uszczelnienie systemu podatkowego oraz nowe źródła dochodu dadzą nam ponad 20 mld zł - powiedziała Beata Szydło podczas zorganizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Facebooka akcję Q&A. Czytaj więcej

11 października - Beata Szydło otwiera restaurację "Ewa&Przyjaciele". Czytaj więcej

10 października - PiS, kiedy rządził, nie dotrzymał słowa i nie pomagał najuboższym. Natomiast Platforma nie jest już "mniejszym złem" - przekonywała liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka podczas konwencji koalicji. Czytaj więcej

8 października - Najbardziej prawdopodobnym kandydatem na ministra obrony jest obecnie Jarosław Gowin, lider Polski Razem, koalicjanta PiS w ramach obozu Zjednoczonej Prawicy - ogłosiła Beata Szydło.

7 października - Koalicja Zjednoczonej Lewicy z PiS jest wykluczona – oświadczyła liderka ZL Barbara Nowacka. Czytaj więcej

7 października - Przedstawiciel PO weźmie udział w debacie przedwyborczej organizowanej 20 października przez TVP, TVN i Polsat - poinformował szef sztabu Marcin Kierwiński. Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło także zapowiedziała, że w debacie weźmie udział "lider albo liderka PiS". Czytaj więcej

6 października - Janusz Korwin-Mikke odniósł się do przepisów prawa drogowego zabraniających jazdy po alkoholu. Podkreślił, że jest za podniesieniem dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi kierowców. Czytaj więcej

6 października - Nie widzę koalicji z Kaczyńskim - powiedział Marek Sawicki. Czytaj więcej

5 października - Premier Ewa Kopacz powiedziała, że oczekuje debaty przedwyborczej z Jarosławem Kaczyńskim, jako prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Czytaj więcej

5 października - Powyborcza koalicja z PO? – Zobaczymy, czy PO będzie dalej etatystyczna - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas zorganizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Facebooka akcję Q&A. Czytaj więcej

4 października - Zjednoczona Lewica zaprezentowała podczas konwencji swoją liderkę. Została nią współprzewodnicząca Twojego Ruchu Barbara Nowacka. Czytaj więcej

1 października - PiS sięga po chwyty sprawdzone w batalii o prezydenturę. Platforma odpowiada nowym hasłem. Czytaj więcej

1 października - Beata Szydło odmówiła Jarosławowi Kaczyńskiemu. Czytaj więcej

28 września - Grupa Wyszehradzka jest niejednolita. Aktywnie współpracuje z Rosją – powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki podczas zorganizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Facebooka akcję Q&A. Czytaj więcej

26 września - Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało spot wyborczy skierowany do wolontariuszy, który ma zachęcać ich do działań w mediach społecznościowych. Czytaj więcej

21 września - Wszystkich uchodźców wojennych należy przyjąć – powiedziała liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka podczas zorganizowanego przez "Rzeczpospolitą" i Facebooka akcję Q&A. Czytaj więcej

19 września - Swoich kandydatów z pierwszych miejsc list wyborczych zaprezentowała w Warszawie Zjednoczona Lewica. - Ci ludzie mogą zapobiec rządom Jarosława Kaczyńskiego – przekonywał lider listy w Lublinie Janusz Palikot. Czytaj więcej 

15 września - Miriam Shaded, prezes Fundacji Estera, która sprowadza do Polski uchodźców z Syrii, wystartuje do Sejmu z list partii KORWiN. Czytaj więcej 

14 września - Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 55-letnią dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach. Kobieta jest kandydatką Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach do Senatu. Czytaj więcej 

12 września - "Drużyna, która poprowadzi do dobrej zmiany" - tak zaprezentowano na konwencji liderów list wyborczych PiS. Znaleźli się na nich m.in. prezes Jarosław Kaczyński i kandydatka partii na premiera Beata Szydło, szef klubu PiS Mariusz Błaszczak oraz córka Zbigniewa Wassermanna - Małgorzata Wassermann. Czytaj więcej

9 września - Partia Jarosława Kaczyńskiego z szansą na samodzielne rządy – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Czytaj więcej 

8 września - Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który będzie liderem świętokrzyskiej listy PO wyborach do Sejmu, rozpoczął kampanię wyborczą w regionie. Czytaj więcej

7 września - Renata Beger wraca do polityki. Była posłanka Samoobrony wystartuje z drugiego miejsca listy Zjednoczonej Lewicy w Pile. Czytaj więcej 

7 września - Partia Ryszarda Petru oficjalnie rozpoczęła kampanię wyborczą. Obywatel nie może być petentem, ma mieć wpływ - przekonywali politycy Nowoczesnej. Czytaj więcej 

2 września - Grzegorz Napieralski i Ludwik Dorn znaleźli się na listach PO. Czytaj więcej

1 września - Krzysztof Bosak poinformował na Facebooku, że nie wystartuje w wyborach parlamentarnych z list Pawła Kukiza. Czytaj więcej

28 sierpnia - Joanna Lichocka, publicystka "Gazety Polskiej", związana też z Telewizją Republika, będzie kandydatką PiS w wyborach do Sejmu. Czytaj więcej 

27 sierpnia - Komitet polityczny PiS zaakceptował wszystkie listy w wyborach do parlamentu. Nie ma na nich Jacka Kurskiego, Czytaj więcej

27 sierpnia - Raper Piotr Marzec znany jako "Liroy" ma otwierać kielecką listę komitetu wyborczego Pawła Kukiza. Czytaj więcej

26 sierpnia – Z ruchu Pawła Kukiza dochodziły kolejne złe informacje. Nie było wiadomo, czy będzie w stanie zebrać podpisy pod listami. Czytaj więcej

18 sierpnia - Ugrupowanie Nowoczesna.pl na dwa miesiące przed wyborami postanowiło zmienić nazwę i identyfikację wizualną. Ryszard Petru zatrudnił także rzecznika prasowego. Czytaj więcej

13 sierpnia - PiS ruszył z kampanią bilboardową . "Obywatele decydują jakiej chcą Polski". Czytaj więcej

11 sierpnia - 42 proc. ankietowanych uważa, że Ewa Kopacz byłaby lepszym premierem niż Beata Szydło - wynika z sondażu MillwardBrown dla TVN24 i "Faktów" TVN. Czytaj więcej  

10 sierpnia - Poseł John Godson wystartuje w najbliższych wyborach parlamentarnych z drugiego miejsca łódzkiej listy PSL. Czytaj więcej

7 sierpnia - Zarząd Platformy Obywatelskiej przyjął "autorskie listy wyborcze" opracowane przez premier Ewę Kopacz. Czytaj więcej

7 sierpnia – Ze startu w wyborach rezygnują Wojciech Olejniczak i Andrzej Biernat.

4 sierpnia - Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że sytuacja jest trudna, ale - jej zdaniem - PO ma ciągle potencjał na bardzo dobry wynik, a nawet ma szansę na powtórzenie dotychczasowych zwycięstw.

3 sierpnia - PiS utrzymuje znaczną przewagę nad PO w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Ruch Pawła Kukiza traci niemal połowę poparcia. Czytaj więce

2 sierpnia – Polacy nie chcieli, by na listach PO znaleźli się politycy zamieszani w aferę taśmową. Przeciwko opowiedziało się trzy czwarte respondentów. Czytaj więcej

2 sierpnia - Lider Nowoczesnej.pl, ekonomista Ryszard Petru zapowiedział, że będzie liderem listy wyborczej swojej partii w Warszawie w jesiennych wyborach parlamentarnych. Czytaj więcej 

2 sierpnia – Nie było zaskoczeń w obsadzie jedynek PO w 41 okręgach wyborczych. Czołowie miejsca obsadzili liderzy struktur wojewódzkich PO, ministrowie rządu Ewy Kopacz oraz najbardziej znani politycy ugrupowania. Czytaj więcej

30 lipca – Platforma Obywatelska ogłosiła swoje listy wyborcze. Nie brakowało na nich niespodzianek. Czytaj więcej 

29 lipca - PKW zarejestrowała już 10 komitetów wyborczych, których kandydaci będą mogli ubiegać się o mandaty posłów i senatorów. Czytaj więcej

29 lipca – Prawo i Sprawiedliwość odnotowuje rekordowy wynik w sondażu. Na partię Jarosława Kaczyńskiego planuję głosować 47 proc. ankietowanych. Czytaj więcej

20 lipca - Kolejny polityk, bohater afery taśmowej, rezygnuje z ubiegania się o mandat posła. Taką decyzję ogłosił były szef MSZ i marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Czytaj więcej

19 lipca – Partie lewicowe budują wspólny front. – To bardzo dobra decyzja, bo daje nową jakość, nadzieję i szansę – mówi poseł Tomasz Kalita. Czytaj więcej

15 lipca – Z tygodnia na tydzień spadało poparcie dla Pawła Kukiza. Analizę sytuacji muzyka przedstawił Andrzej Stankiewicz. Czytaj więcej

13 lipca - Premier Ewa Kopacz powiedziała, że w jesiennych wyborach parlamentarnych wystartuje najprawdopodobniej z Warszawy. Czytaj więcej

11 lipca - Zbigniew Girzyński ogłosił, że nie wystartuje w najbliższych wyborach do parlamentu. Czytaj więcej

9 lipca - PSL wybrało osobę, która poprowadzi kampanię wyborczą partii w jesiennej elekcji. Naczelny Komitet Wykonawczy PSL wybrał 40-letnią senator i minister w Kancelarii Premiera Andżelikę Możdżanowską. Czytaj więcej

5 lipca – Platforma Obywatelska skomentowała wyliczenia programowe PiS. - Można się było ubawić - powiedziała rzeczniczka sztabu wyborczego PO Joanna Mucha. Czytaj więcej

5 lipca - W skład drużyny Beaty Szydło może wejść każdy, kto chce zmiany w Polsce – mówiła kandydatka PiS na premiera na zakończenie kongresu programowego Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy. Czytaj więcej

- Wiceprezes PiS byłaby lepszy premierem niż liderka Platformy - wynikało z sondażu Millward Brown na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Czytaj więcej

20 czerwca - Jeśli PiS zwycięży w wyborach parlamentarnych, to Beata Szydło będzie premierem – zapowiedział podczas konwencji PiS szef tej partii Jarosław Kaczyński. Czytaj więcej

20 czerwca - Wzrost płacy minimalnej, rozwiązanie problemu umów "śmieciowych", budżety obywatelskie na każdym szczeblu samorządu - to niektóre elementy nowego programu Platformy Obywatelskiej, które przedstawiła na konwencji premier Ewa Kopacz. Czytaj więcej

16 czerwca – Pojawiły się pierwsze głosy, że Beata Szydło będzie kandydatką PiS na stanowisko premiera. O takiej możliwości mówił Jacek Sasin. Czytaj więcej

8 czerwca - Musimy uderzyć się w piersi i wiele zmienić, z pokorą, ale wewnętrzną siłą poprowadzić PO do sukcesu w jesiennych wyborach – mówił Ireneusz Raś. Czytaj więcej

1 czerwca – Rzecznik PiS Marcin Mastalerek zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość w lipcu ogłosi personalny skład na jesienne wybory. Czytaj więcej

26 maja - Wraz ze zwycięstwem Andrzeja Dudy kończy się w Polsce układ bipolarnej w istocie rywalizacji PO i PiS, który rządził naszą polityką przez ostatnią dekadę – pisał Marek Migalski. Czytaj więcej

15 maja - Jeśli Duda wygra, może nastąpić przełom w nastawieniu do Prawa i Sprawiedliwości wyborców środka. Pozwoli to tej partii wyraźnie wygrać jesienne wybory parlamentarne– zapowiadał Tomasz Żukowski, socjolog i politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Czytaj więcej

3 maja – Platforma Obywatelska zdecydowanie prowadziła w sondażu przeprowadzonym przez TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Czytaj więcej

26 kwietnia - Niecałe dwa tygodnie przed wyborami prezydenckimi wielu parlamentarzystów myślało o październikowym głosowaniu. Tak też było w Platformie. Czytaj więcej

23 października - Ostatnie godziny kampanii z "Rzeczpospolitą"

23 października - Polska to wolny i demokratyczny kraj. Jako premier przypominam o spełnieniu obywatelskiego obowiązku - wzięcia udziału w wyborach - powiedziała w wieczornym wystąpieniu premier Ewa Kopacz.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Biskupi odpowiadają ofiarom pedofilii. „Przepraszamy, że nie zawsze byliśmy przy Was"
Kraj
Za pożarem na Marywilskiej stoją Rosjanie? Wniosek komisji o informacje
Kraj
Fikcyjne zatrudnienie aktorki z filmu "Smoleńsk" w TVP. Straty przekraczające milion złotych
Kraj
Były szef NATO laureatem Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Kraj
Grzegorz Braun w akcji. Polityk Konfederacji usunął flagę Ukrainy z Kopca Kościuszki
Kraj
Atak na granicy. Funkcjonariusz Straży Granicznej w szpitalu