Ostatnie godziny kampanii z "Rzeczpospolitą"

Ostatni dzień kampanii wyborczej. Relacja w "Rzeczpospolitej" minuta po minucie. Od północy będzie obowiązywać cisza wyborcza.

Aktualizacja: 23.10.2015 23:48 Publikacja: 23.10.2015 07:38

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z ostatniego dnia kampanii wyborczej. W niedzielę zapraszamy od godz. 21.00 na wieczór wyborczy w "Rzeczpospolitej".

23.43

Premier Ewa Kopacz odwołała Monikę Zbrojewską z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W piątek Zbrojewska trafiła do izby wytrzeźwień w Łodzi po tym jak prowadziła samochód po pijanemu.

23.37

Nie damy radykałom rozdrapać Polski - powiedziała premier Ewa Kopacz na konwencji wyborczej PO w Warszawie. Zwracając się do oponentów PO mówiła m.in., że cyniczne składanie obietnic wyborczych, to "oszukiwanie Polaków". Prosiła wyborców o głos na PO, o danie PO jeszcze jednej szansy.

23.20

23.04

- Nie można więcej opowiadać o strachu i podziałach - mówi w swoim wystąpieniu Beata Szydło. Dodaje, że "władza ma obowiązek służyć państwu i obywatelom, wszystkim bez wyjątku".

23.00

22.27

22.21

Premier Ewa Kopacz przemawia na konwencji PO w Warszawie.

22.15

Finisz kampanii wyborczej Barbary Nowackiej w Warszawie.

- Chcemy, żeby w Polsce była silna lewica i my tą lewicę wam przywieźliśmy - powiedziała Barbara Nowacka. Dodała, że PO od dawna śpi, a Zjednoczona Lewica budzi nadzieje Polaków.

22.05

22.00

Jesteśmy partią zwykłych szarych ludzi - przekonywał wieczorem w Warszawie, w ostatnim dniu kampanii wyborczej, lider partii KORWiN Janusz Korwin-Mikke. Jak mówił, domaga się "powrotu do normalności". Podkreślał, że liczy w wyborach na kobiety.

21.45

21.35

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło uważa, że kwestia zwrotu wraku tupolewa oraz wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest dla wielu Polaków "zobowiązaniem moralnym". Jako szefowa rządu, swoje pierwsze wizyty złożyłaby w Brukseli i Paryżu - powiedziała w TVN24.

21.33

21.15

Po wyborach nie będzie zemsty, ale to nie oznacza abolicji, amnestii, wszystko będzie rozliczone, cała prawda będzie pokazana - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej PiS w Rzeszowie. Przypominamy to wystąpienie.

21.00

Czerwony Bus z Barbarą Nowacką na pokładzie opuścił już Włocławek, minął Płock i zmierza prosto do Warszawy, gdzie odbędzie się finisz kampanii Zjednoczonej Lewicy i po raz ostatni przed ciszą wyborczą wystąpi liderka lewicy.

We Włocławku, mimo sporego opóźnienia i tak czekała na nią grupa wiernych wyborców. Nowacka dziękowała im za przybycie i apelowała do tych, którzy jeszcze się wahają na kogo oddać głos, a są rozczarowani rządami Platformy. - Wybierzcie Zjednoczoną Lewicę, my nie zawiedziemy - mówiła.

Sztabowcy obawiali się, że we Włocławku może dojść do jakiegoś nieprzyjemnego incydentu. - Podobno mieli tam na nas czekać jacyś narodowcy - mówi nam jeden z nich. Na miejscu nie było jednak nikogo, poza zwolennikami i wicemarszałkiem Sejmu Jerzym Wenderlichem, który również wsparł Nowacką w tych ostatnich godzinach kampanii. Do ciszy wyborczej zostały już tylko niecałe trzy. (mp)

20.40

Policja w Łodzi zatrzymała jadącą pod wpływem alkoholu wiceminister sprawiedliwości Monikę Zbrojewską – ustaliło RMF FM. Radio podaje, że odwieziono ją do Izby Wytrzeźwień. Gdy wytrzeźwieje, usłyszy zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

20.09

- Polska to wolny i demokratyczny kraj. Jako premier przypominam o spełnieniu obywatelskiego obowiązku - wzięcia udziału w wyborach - powiedziała w wieczornym wystąpieniu w TVP premier Ewa Kopacz.

Premier dodała, że na Polskę dziś patrzy się z uznaniem i szacunkiem. - Wzbudzamy zainteresowanie świata nie dramatycznymi zdarzeniami, jak wcześniej - zaznaczyła.

- Zamiast o obowiązku wolę jednak mówić o święcie – bo wybory to święto i są świadectwem naszej wolności. To od wyborów wszystko się zaczęło w 1989 roku - podkreśliła premier Ewa Kopacz.

Szefowa rządu wyraziła przekonanie, że za nami ogromne zmiany. – Jesteśmy zupełnie innym krajem, niż w latach 90. Jesteśmy jednym z liderów Europy, mamy 8. gospodarkę w UE, a 21. na świecie - podkreśliła.

20.03

- Nie bez powodu na forum Zgromadzenia Ogólnego NZ podkreślałem, że Polacy są dumnym narodem i cenią sobie wolność - powiedział prezydent Andrzej Duda i dodał, że udział w wyborach jest tego dowodem.

Prezydent przyznał, że przed Polską stoi wiele trudnych zadań, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej. - Jestem przekonany, że działając wspólnie będziemy w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem - powiedział. Andrzej Duda dodał, że każdy rząd, także ten przyszły, potrzebuje silnego mandatu.

20.02

Wybory parlamentarne to jedno z najważniejszych wydarzeń demokratycznego państwa  powiedział prezydent Andrzej Duda apelując o udział Polaków w wyborach. - Są świętem demorkracji, dlatego gorąco proszę, abyśmy w niedzielę wzięli w nich udział - dodał.

19.59

Już za chwilę w TVP i TVP Info orędzie prezydenta Andrzeja Dudy.

19.53

Radio Zet publikuje ostatni sondaż przed ciszą wyborczą. Według badania IBRIS, PiS wygrałoby wybory uzyskując 37,4 procent głosów.

19.40

19.38

Barbara Nowacka powiedziała we Włocławku, że państwo powinno być narzędziem, które pomaga obywatelom, a nie ich straszy. - Nam zależy na dobrym życiu Polaków, a nie na koalicjach. Nie głosujcie na tych, którzy was zawiedli - dodała.

19.35

19.25

Ponad 62 tys. wyborców zarejestrowało się, aby oddać głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych - poinformowały służby konsularne RP w Londynie.

To największa liczba w historii wyborów do Sejmu i Senatu, ale niższa od liczby obywateli uczestniczących w majowych wyborach prezydenckich.

19.15

W tym samym czasie w sztabie PO:

19.01

Jesteśmy diametralnie inni od PO. Oferujemy stabilność, spokój, głębokie reformy i szacunek wobec opozycji - powiedział w Rzeszowie Jarosław Kaczyński.

Dodał, że PiS najważniejsze są polskie interesy i polskie bezpieczeństwo.

18.58

18.51

18.24

Do końca kampanii wyborczej pozostało już niecałe sześć godzin. Barbara Nowacka już w nocy odwiedziła Opole i spółdzielczą piekarnię w Andrespolu pod Łodzią. Bladym świtem oglądała gospodarstwo mleczne państwa Cyganiaków w Emilianowie, z którymi zjadła śniadanie. Wczesnym popołudniem liderka lewicy była już w Słupsku, gdzie uzyskiwała poparcie prezydenta Słupska Roberta Biedronia i pielęgniarki Doroty Gardias.

Teraz trwa wyścig z czasem. W trakcie podróży Czerwony Bus zrobił ponad godzinne opóźnienie i sztabowcy boją się, że nie zdążą ze wszystkimi zaplanowanymi punktami. Najbliższy planowany przystanek to Włocławek, do którego mamy dotrzeć po godz. 19. A stamtąd powrót do Warszawy, na wielki finisz kampanii pod siedzibą OPZZ, gdzie swoje przemówienie ma wygłosić m.in. szef związkowców Jan Guz.

Sztabowcy i działacze Zjednoczonej Lewicy coraz mocniej odczuwają też zmęczenie. Dla większości z nich to już ponad 40 godzina podróży. Mimo to zapewniają, że do końca będą walczyć o jak najlepszy wynik. (mp)

18.20

Wcześniej kandydatka PiS na premiera odwiedziła fabrykę w Starachowicach.

Beata Szydło wystąpi dziś w  wieczornych programach telewizyjnych, dlatego jej kampanijna podróż, która zaczęła się o północy w Toruniu, zatrzymała się na dwie godziny w jednym z hoteli w Starachowicach. (pmaj)

18.14

18.10

Jeśli ludzie PiS dojdą do władzy, to zwiniemy się nie tylko z Europy, zwiniemy się z nowoczesności, zwiniemy się z XXI wieku - przekonywała wcześniej szefowa PO premier Ewa Kopacz podczas konwencji wyborczej Platformy w Kielcach. Podkreśliła, że teraz Polska się rozwija.

Po wizycie w Kielcach premier wraz z politykami PO udała się do Warszawy, gdzie wieczorem zaplanowano konwencję partii kończącą kampanię wyborczą.

17.55

17.51

Jeszcze nigdy w Polsce o władzę nie walczyło tak wiele kobiet. Kobiety mają lepsze maniery, stąd w kampanii wyborczej nie było chwytów poniżej pasa - ocenia dziennik "Die Welt".

17.45

Przypominamy poranną rozmowę Moniki Olejnik z Adamem Bielanem i Ludwikiem Dornem.

- Prawica nie szykuje żadnego zamachu na media. Oczywiście, media publiczne powinny być bardziej pluralistyczne. Po wyborach media publiczne będą patrzeć na ręce nie opozycji, ale rządzącym – zapowiadał Adam Bielan w Radiu Zet.

17.40

17.26

Tymczasem bus Ryszard Petru zameldował się we Wrocławiu.

17.19

Mocny, dwucyfrowy wynik będzie sukcesem Nowoczesnej – ocenił w Katowicach lider tego ugrupowania Ryszard Petru.

Dodał, że pod koniec kampanii ma poczucie, iż na Nowoczesną chce głosować coraz większa liczba obywateli.

17.11

Każde ugrupowanie chce uzyskać wynik wyborczy gwarantujący udział w rządzeniu krajem, Zjednoczona Lewica też tego pragnie - powiedział szef SLD Leszek Miller. - Będziemy usatysfakcjonowani, gdy uzyskamy dwucyfrowy wynik pozwalający na to - dodał.

17.03

Polska potrzebuje dobrej zmiany. W kraju demokratycznym taka zmiana jest możliwa tylko poprzez akt wyborczy - powiedział w Pszczynie na Śląsku prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do Polaków o udział w niedzielnych wyborach parlamentarnych.

16.57

Podczas wiecu w Lublinie prezes PiS nakłaniał do oddania głosu na jego partię. - Każdy inny głos niż na PiS to jest dziś głos na PO i jej władzę. Wszystko jedno na kogo (...) Jeśli oni utrzymają władzę, jeżeli my tej władzy nie przejmiemy, będzie dużo gorzej niż było przedtem. Ktoś powie, że gorzej być nie mogło. Gorzej może być zawsze - mówił Kaczyński.

16.39

Polscy wyborcy staną w niedzielę przed historycznym wyborem podczas głosowania - pisze na Twitterze Anne Applebaum.

 

16.35

Dzisiaj, jutro, pojutrze naszym trenerem i kapitanem jest Ewa Kopacz - oświadczył szef MSZ Grzegorz Schetyna na konwencji wyborczej w Kielcach (na zdjęciu poniżej). Zadeklarował, że Platforma nie zostawi Świętokrzyskiego i zrobi wszystko, żeby to była "Polska pierwszej prędkości".

16.29

Ostatniego dnia kampanii wyborczej, który pomyślany jest jako trasa objazdowa po Polsce, Beata Szydło jest już niemal 16 godzin w podróży. Wyruszyła o północy z rynku w Toruniu, potem była wizyta w piekarni koło Pelplina, śniadanie w OSP koło Turka, zakupy na targu, wizyta u rolnika pod Sieradzem, obiad u rodziny koło Piotrkowa Trybunalskiego. Następny punkt to fabryka w Starachowicach. A na koniec dnia wiec w Chrzanowie. (pmaj)

16.12

O głosy na Zjednoczoną Lewicę, która jest gwarantem "dobrej zmiany oraz wolności, równości, sprawiedliwości społecznej", zaapelowali w Słupsku prezydent tego miasta Robert Biedroń i liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

15.45

Jeśli ludzie PiS dojdą do władzy, to zwiniemy się nie tylko z Europy, zwiniemy się z nowoczesności, zwiniemy się z XXI wieku - przekonywała  premier Ewa Kopacz podczas konwencji wyborczej Platformy w Kielcach. Podkreślała, że teraz Polska się rozwija.

Dzisiaj, jutro, pojutrze naszym trenerem i kapitanem jest Ewa Kopacz - oświadczył szef MSZ Grzegorz Schetyna na tej samej konwencji wyborczej. Zadeklarował, że Platforma nie zostawi Świętokrzyskiego i zrobi wszystko, żeby to była "Polska pierwszej prędkości".

15.30

Ostatniego dnia kampanii wyborczej, który pomyślany jest jako trasa objazdowa po Polsce, Beata Szydło jest już niemal 16 godzin w podróży. Wyruszyła o północy z rynku w Toruniu, potem była wizyta w piekarni koło Pelplina, śniadanie w OSP koło Turka, zakupy na targu, wizyta u rolnika pod Sieradzem, obiad u rodziny koło Piotrkowa Trybunalskiego. Następny punkt to fabryka w Starachowicach. A na koniec dnia wiec w Chrzanowie. (pmaj)

15.05

"Agent Stasi" zamiast "dziadka z Wehrmachtu"

Przed czterema laty, w książce „Polska naszych marzeń", Jarosław Kaczyński dał do zrozumienia, że za karierą polityczną Angeli Merkel mogły stać ponure siły. Jakie? Niemiecka prasa spekuluje o stosunkach polsko-niemieckich po wyborach.

14.55

Piechociński: PSL to partia pracy i działania

PSL to partia samorządowa i obywatelska, partia pracy i działania - mówił ostatniego dnia kampanii wyborczej lider ludowców Janusz Piechociński.

14.50

 

14.40

 

Po drodze niezapowiadany punkt. Szydło dziękuje mieszkańcom Sulejowa, którzy wywiesili jej baner.

14.35

Szef PKW: jesteśmy przygotowani do wyborów

Obwodowe komisje wyborcze zakończyły już przygotowania, jesteśmy gotowi do rozpoczęcia procedury wyborczej - poinformował w piątek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj zapewniła, że że system informatyczny przeszedł z powodzeniem dwa testy i jest gotowy na wybory.

14.30

14.25

Uwaga: zmiana czasu

PKW zapewnia, że zmiana czasu nie wpłynie ani na godziny otwarcia lokali wyborczych, ani na ilość czasu przeznaczoną na głosowanie.

14.20

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zaapelowała o udział w nadchodzących wyborach parlamentarnych i glosowanie jedynie na ugrupowania i kandydatów, którzy - jak podkreślono - chcą budować Polskę solidarną i równych szans dla wszystkich.

Szef Solidarności Piotr Duda przyznał, iż chciałby aby przyszły rząd był stabilny i merytoryczny oraz by współpracując z prezydentem realizował postulaty związku.

14.05

W "Rzeczpospolitej" przedstawiamy programy wyborcze wszystkich startujących w wyborach partii politycznych. I apelujemy o wybór odpowiedzialności i realizmu, wyważenia i mądrej odwagi reformowania państwa.

13.55

 

W Słupsku Barbara Nowacka spotkała się z prezydentem tego miasta Robertem Biedroniem i pielęgniarką Dorotą Gardias. Najpierw liderka lewicy w towarzystwie posła Dariusza Jońskiego rozmawiali z Biedroniem w urzędzie, a potem w jednej ze słupskich kawiarni wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej.

Lewica potrzebowala spotkania z prezydentem Słupska i jego poparcia, by zniwelować efekt Zandberga i rosnące notowania partii Razem. Wyszło średnio. Biedroń, co prawda apelował o głosowanie na Zjednoczoną Lewicę, ale przypomniał też, że są inne partie, z którymi formacja Nowackiej mogłaby zawrzeć po wyborach "koalicje dla demokracji". Apelował też, by nie dopuścić do Budapesztu w Warszawie.

Zdziwienie mogła wzbudzić większość wystąpienia prezydenta Słupska, który długo zamiast o Nowackiej mówił o słowności premier Ewy Kopacz. - Obiecala nam trzy rzeczy i wszystkich dotrzymała. Ewie można ufać, mam nadzidję, że to samo będę mógł powiedzieć o Basi - podkreślał m.in. Biedroń. Skąd te zachwyty? Do dziś premier przekazała w sumie ok. 10 mln zł dla Słupska. (mp)

13.47

Walczymy o dwucyfrowy wynik - mówią politycy z partii KORWiN

Żyjemy od 100 lat w chorym i coraz bardziej chorym systemie. I to, co trzeba zrobić, to wrócić do normalności. Trzeba wrócić do tego, co już kiedyś było, gdy Europa rządziła światem, było normalne prawo i normalne zasady - mówił Janusz Korwin-Mikke.

13.10

 

12.45

Petru: Dwucyfrowy wynik będzie sukcesem

Mocny, dwucyfrowy wynik będzie sukcesem Nowoczesnej – ocenił w Katowicach lider tego ugrupowania Ryszard Petru. Mówił też, że ma poczucie pod koniec kampanii, że na Nowoczesną chce głosować coraz większa liczba obywateli.

12.40

Czerwony Bus z Barbara Nowacka dojeżdża powoli do Słupska.

 

 W środku panuje sympatyczna atmosfera, działacze komentują pojawiające się w mediach nowe sondaże.

Według Estymatora dla "Newsweeka", w Sejmie znalazłoby się wszystkie osiem komitetów. - W takie wyniki nie wierzę - mówi nam Nowacka. Politycy i wolontariusze lewicy przyznają także, że trwająca już ponad 30 godzin podróż nie jest bardzo wyczerpująca.- Autokar jest wygodny, pomiędzy kolejnymi punktami można się zdrzemnąć - mówi nam jeden z uczestników podróży.

W trakcie jazdy Nowacka zgodziła się wziąć udział w małej zabawie i odpowiedziała na pytania Latarnika Wyborczego. Wynik - 88 proc. zgodności z programem Zjednoczonej Lewicy - przyjęła z zadowoleniem. (mp)

12.20

Kopacz: PiS nie identyfikuje się z kobietami

"Panie naładowały mnie dobrą energią" - powiedziała premier na briefingu w Warszawie, po spotkaniu z kobietami. "Wczoraj kobiety na Śląsku, dzisiaj kobiety w Warszawie, które mówią: chcemy mieć prawo wyboru i decydowania o sobie" - dodała.

12.15

Partia Razem podsumowała swoją kampanię przed wejściem na stację metra Warszawa Centrum.

 

Lider partii Adrian Zandberg podkreślił, że jego partia, oddolny ruch demokratyczny,  powstała wokół programu, a nie znanych twarzy. Zaapelował, by nie sugerowali się sondażami i zagłosowali na Razem.

12.10

Paweł Kukiz apeluje do Polaków o udział w wyborach.

- Kończę moją kampanię koncertem w Londynie -  mówi Paweł Kukiz. - Biletem wstępu będzie polski dowód tożsamości.

Koncert Kukiza jutro. Lider Kukiz '15 odda głos w wyborach w Wielkiej Brytanii.


12.05

 

12.00

Ważne jest, by również w Senacie kandydaci PiS zdobyli większość, bo dzięki temu nie będzie tzw. wąskiego gardła reform – oceniła Beata Kempa, posłanka Solidarnej Polski, kandydująca do Sejmu z listy PiS w okręgu wrocławskim.

Przekonaliśmy Polaków, że nasze rządzenie nie będzie rządzeniem w restauracjach, ale rzeczywistą pracą dla Polski - powiedziała Kempa.

11.55

 

11.50

 

11.45

Beata Szydło w Raczkowie

- Jesteśmy tu, by po raz kolejny upomnieć się o polską wieś - mówi w Raczkowie Beata Szydło. Kandydatka PiS krytykuje PSL, który jej zdaniem niedostatecznie upominał się o rolników. (pmaj)

11.40

 

11.37

Kresy24 podpowiadają, gdzie zagłosować w Wilnie

 

11.35

 

11.30

 

11.25

Nie będę premierem

Prezes PiS uważa, że jego partia nie wygrałaby wyborów, gdyby był kandydatem na szefa rządu. - Trzeba się umieć wycofać - uważa.

11.20

 

11.10

11.05

10.50

Paweł Kukiz podsumuje działalność ruchu Kukiz'15 na konferencji prasowej w Warszawie, potem uda się na koncert do Londynu, którym zakończy kampanię.

10.37

Sonda Pikio.pl na ulicach Warszawy

 

 

10.35

Głosowałeś? Pochwal się na Facebooku

Polacy będą mogli wyrazić swój szacunek dla posiadanego obywatelskiego prawa do głosowania – Facebook udostępni na czas niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce przycisk „Jestem wyborcą”, który sprawdził się podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego

10.30

 

10.20

Jeszcze tylko dziś z urzędów gminy można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, jeśli głos chcemy oddać poza miejscem zameldowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala na udział w wyborach w dowolnym lokalu. Urzędy gmin wydają tylko jeden egzemplarz zaświadczenia - nie ma kopii.

10.00

Tomasz Krzyżak w "Rzeczpospolitej": Kościół nie mówi: głosujcie na PiS


To nieprawda, że biskupi, zachęcając Polaków do oddania głosu, wskazali im konkretną partię. Zwrócili uwagę na wartości, które są ważne dla każdego – także niewierzącego - pisze Tomasz Krzyżak.

9.45

Kompleks Zandberga według Millera

Lider Razem Adrian Zandberg ma jakiś kompleks. Kompleks na moim tle, dlatego że w każdej jego wypowiedzi jest jakieś odniesienie do mojej osoby. Ma kompleks, ja rozumiem. Oczywiście, jest to kompleks uzasadniony - twierdzi szef SLD Leszek Miller.

9.43

 

9.42

Będę nadrabiać zaległości. Umyję okna w sobotę - mówi Beata Szydło.

9.40

Jak oddać ważny głos w niedzielnych wyborach parlamentarnych

W lokalu wyborczym otrzymamy dwie karty do głosowania - do Sejmu w formie książeczki, do Senatu - pojedynczej kartki.

9.30

Ile kosztuje głos oddany za granicą?

Im frekwencja wyborcza za granicą jest wyższa, tym koszty pozyskania jednego głosu są mniejsze. Na sfinansowanie głosowania za granicą przeznaczone jest z budżetu około 3,5 mln zł, koszt pozyskania jednego głosu w różnych wyborach, w zależności od frekwencji, liczby osób głosujących korespondencyjnie, kształtuje się między 15 a 50 zł - mówi wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far.

9.15

Beata Szydło w Turku.

 

9.10

(Twitter)

Plan lidera .Nowoczesnej Ryszarda Petru:

KRAKÓW

8:15 – briefing prasowy z udziałem Jerzego Meysztowicza, “jedynki” na krakowskiej liście Nowoczesnej – pod Wawelem, przy Smoku Wawelskim

KATOWICE

10:30 – briefing prasowy z udziałem Moniki Rosy, “jedynki” na katowickiej liście Nowoczesnej – przed wejściem do Muzeum Śląskiego

GLIWICE

12:00 – obiad u Państwa Wyrozumskich

WROCŁAW

15:30 – briefing prasowy z udziałem Krzysztofa Mieszkowskiego, dyr. Teatru Polskiego we Wrocławiu, “jedynki” na wrocławskiej liście Nowoczesnej

ŁÓDŹ

19:00 – spotkanie z sympatykami – restauracja Spółdzielnia

WARSZAWA

22:00 – spotkanie z sympatykami – państwomiasto


23:15 – rozwieszanie ostatnich plakatów

(żródło: 300polityka)

9.07

9.02

Wstępne wyniki wyborów PKW zamierza podać już w poniedziałek wieczorem - poinformował w radiowej Trójce przewodniczący Komisji Wojciech Hermeliński. Jak powiedział, już wówczas będzie prawdopodobnie wiadomo, które partie wejdą do Sejmu. We wtorek powinien być znany podział mandatów. 

8.50

Plan dnia Barbary Nowackiej:

Słupsk

11:30 – Spotkanie Barbary Nowackiej z prezydentem Słupska Robertem Biedroniem (Ratusz miejski)

12:30 – Spotkanie Barbary Nowackiej z personelem Przychodni Rejonowej (Przychodnia Rejonowa)

Włocławek

16:30: – Spotkanie Barbary Nowackiej z wyborcami (Plac Wolności)

Warszawa

21.30 – Podsumowanie kampanii wyborczej – wiec z udziałem Barbary Nowackiej (przed siedzibą OPZZ)

(źródło: 300polityka)

8.31

Podczas spotkania z dziennikarzami w Krakowie lider Niezależnej Ryszard Petru powiedział, że w Polsce nie jest zagrożona demokracja, ale stawką wyborów jest albo rozwój, albo stagnacja. Petru jest zdania, ze szykuje się koalicja PiS-Paweł Kukiz, a rządy PiS oznaczają "stagnację do kwadratu".

- Jarosław Kaczyński wciąż mówi, że nie chodzi mu o zemstę. Jak on tak w kółko powtarza, to świadczy o tym, że tak naprawdę o to mu chodzi - uważa Ryszard Petru.

 

8.30

Niewielu Polaków głosuje na Białorusi - zazwyczaj kilkuset. Są to głównie polscy dyplomaci, księża i Polacy prowadzących interesy na Białorusi.

8.15

Na swojej stronie internetowej do wyborów zachęca Paweł Kukiz:

"Do tych, którzy zdają sobie sprawę, że pozostawienie obecnego ustroju Polski oznacza dla nas Polaków powolną, cichą śmierć, staczanie się w przepaść- IDŹCIE DO WYBORÓW!!! "

8.10

W ostatnich sondażach przedwyborczych przoduje Prawo i Sprawiedliwość, które utrzymuje przewagę kilkunastu punktów procentowych nad Platformą Obywatelską.

8. 00

Polacy mieszkający w USA już w sobotę będą głosować w wyborach do Sejmu i Senatu. Do wyborów w całych Stanach Zjednoczonych zarejestrowało się ponad 27 tys. osób, czyli zainteresowanie jest porównywalne z tym, jakie towarzyszyło majowym wyborom prezydenckim.

7.56

7.33

Urzędnicy jeszcze przed niedzielnymi wyborami poczują znaczny przypływ gotówki w postaci nagród. Nie tylko są one wypłacane wcześniej, lecz także wyższe niż w poprzednich latach.

7.30

7.07

Po wizycie w piekarni w Andrespolu Barbara Nowacka odwiedziła rodzinne gospodarstwo mleczne państwa Cyganiaków w Emilianowie. Gospodarze skarżyli się jej na konieczność płacenia kar za przekroczenie maksymalnych kwot mlecznych.

 

- Chcemy się rozwijać, ale zamiast nas za to nagradzać, tylko się karze - mówili. Nowacka zjadła też z nimi śniadanie w towarzystwie sołtysa, który podkreślał, że po awansie Donalda Tuska do Brukseli oczekiwał większego wstawiennictwa za polskimi rolnikami. - Chyba wszyscy mamy już dość tego rządu - podsumowała Nowacka. Po wizycie w Emilianowie, autobus z liderka lewicy rusza w drogę do Słupska. (mp)

6.30

 

6.15

Dziś od północy będzie obowiązywać cisza przedwyborcza. Skończy się w chwili zamknięcia lokali wyborczych - w niedzielę o 21.Za jej złamanie grozi kara grzywny, najwyższa - za publikowanie sondaży wyborczych, nawet do 1 mln zł.

5.35

Kilka minut po godz. 4 rano Czerwony Bus Barbary Nowackej przybył z wizytą do piekarni w Andrespolu pod Łodzią. Liderka Zjednoczonej Lewicy rozmawiała z piekarzami o sytuacji ich branży. - Skladki ZUS są za wysokie. Różne grupy przyjeżdżają do Warszawy, palą opony i coś zawsze dostają. Tylko za nas nie ma s8ę komu wstawić - żalili się pracownicy piekarni. Przyznawali też, że brakuje im rąk do pracy, bo młodzi nie garną się do zawodu, tylko wyjeżdżają za granicę.

 

Piekarze przygotowali też dla Nowackiej niespodziankę - liderka lewicy mogła samodzielnie upiec chleb. - Często robię to w domu - komentowala.

Jak podkreślała, wizyta w Andrespolu nie była przypadkowa. Piekarnia, którą odwiedziła jest zarządzana przez lokalną spółdzielnię. - Polska to nie tylko wielkie koncerny, ale też małe i średnie firmy, takie spółdzielnie. Lewica zawsze będzie stać po ich stronie - zapewniała Nowacka. (mp)

5.00

Tuż po godzinie 1 w nocy 24-godzinny objazd busem po kraju rozpoczęła Beata Szydło.

Po 2 w nocy Szydło odwiedziła piekarnię w Pelplinie (woj. pomorskie), gdzie przywitali ją właściciel zakładu oraz burmistrz Pelplina Patryk Demski (PiS).

 

Wcześniej, o północy, wiceszefowa PiS podkreśliła na briefingu, który odbył się na toruńskim rynku, że chce wykorzystać ostatnie 24 godziny kampanii wyborczej na zachęcanie Polaków. (pmaj)

Policja w Łodzi zatrzymała jadącą po pijanemu wiceminister sprawiedliwości Monikę Zbrojewską – dowiedziała się dziennikarka RMF FM Agnieszka Wyderka. Kobieta zachowywała się agresywnie wobec funkcjonariuszy. Odwieziono ją do Izby Wytrzeźwień. Gdy wytrzeźwieje, usłyszy zarzut prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-wiceminister-sprawiedliwosci-zatrzymana-za-jazde-po-pijanemu,nId,1909349#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z ostatniego dnia kampanii wyborczej. W niedzielę zapraszamy od godz. 21.00 na wieczór wyborczy w "Rzeczpospolitej".

Premier Ewa Kopacz odwołała Monikę Zbrojewską z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W piątek Zbrojewska trafiła do izby wytrzeźwień w Łodzi po tym jak prowadziła samochód po pijanemu.

Pozostało 99% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Kraj
Konwencja PiS w Przysusze. Jarosław Kaczyński mówi o torturach i łamaniu konstytucji, o szaleńczych planach rządu
Kraj
Znaleziono szczątki ludzi na terenie byłego poligonu pod Łodzią
Kraj
Cisza wyborcza do kasacji? Senat zamówił opinię w MSWiA